به گزارش برنا-ایلام، قاسم سلیمانی دشتکی شامگاه دوشنبه در نشست شورای برنامه ریزی شهرستان مهران اظهار کرد: تردد بیش از چهار میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از مرز مهران در سال که بیش از ۲ میلیون نفر از آنان در زمان کنگره عظیم اربعین تردد می کنند، از ظرفیت های بالای استان و بویژه شهرستان مهران است که نیاز به برنامه ریزی برای استفاده از این ظرفیت دارد، تا بعد اقتصادی آن و نقش آن در معیشت مردم استان و شهرستان مهران دیده شود.
وی با اشاره به اینکه به دنبال تدوین سند جامع اربعین هستیم و در آن یک طرح خوب برای اقتصادی کردن اربعین در نظر گرفته می شود، افزود: ۱۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان مهران در سال ۹۷ آبی می شود که به دنبال افزایش اراضی آبی شهرستان مهران هستیم.
استاندار ایلام یادآور شد: فعالیت های بسیار خوبی برای بیابان زدایی در مهران صورت گرفته و از ۷۵ هزار هکتار اراضی بیابانی شهرستان مهران ، در بیش از ۳۰ هزار هکتار تا پایان سال ۹۷ جنگل کاری صورت می گیرد.
سلیمانی دشتکی ادامه داد: صادرات از مرز مهران یک ظرفیت بسیار بالاست که برای استمرار آن در زمان کنگره اربعین باید مرز چنگوله فعال شود تا در زمان تردد زوار صادرات از مرز مهران متوقف نشود.
وی اضافه کرد: زیرساخت های منطقه ویژه اقتصادی مهران در حال اجراست و تلاش داریم در سریع ترین زمان ممکن امکانات مورد نیاز را در این منطقه ایجاد کنیم.
وی گفت: مهمترین مسئله مهران ایجاد منطقه آزاد تجاری است که در جلسات مختلف ملی در دولت و مجلس پیگیری شده است، در کمیسیون های مرتبط و در دیدار با روسای کمیسیون ها و رئیس مجلس از منطقه آزاد مهران دفاع کردیم و امیدواریم در اردیبهشت ماه در صحن علی مجلس به تصویب برسد.
استاندار ایلام تولیدات صادرات محور را شاه کلید توسعه استان دانست و تصریح کرد: با توجه به قابلیت های بالای مرزی و بازارچه فعال مرزی و صادرات غیر نفتی بسیار خوب با افزایش تولیدات صادرات محور استان می تواند در کمترین زمان ممکن به رشد و توسعه مورد نظر برسد و رشد اقتصادی خوبی را تجربه کند. 
سلیمانی با تأکید بر پیگیری روزانه پیشرفت فیزیکی پروژه های راهسازی محورهای منتهی به مرز مهران تاکید کرد: قطعات مختلف بزرگراه ایلام ، صالح آباد، مهران ، دهلران ، اندیمشک در حال واگذاری به پیمانکار است و محور ایلام به مهران نیز باید تا شهریورماه امسال به اتمام برسد