به گزارش خبرگزاری برنا از ایلام، بی شک یکی از خاطره انگیزترین موکب ها و ایستگاههای صلواتی مسیر 11 کیلومتری شهر مهران تا پایانه مرزی این شهر، موکب خدمت رسانی ارتش جمهوری اسلامی  به زائران اربعین است که روزانه در طول ایام اربعین دهها هزار زائر از این خدمات بهره مند می شوند.

زائر اهل خراسان رضوی در ادامه می گوید: پیاده روی چند کیلومتری زائران به سمت پایانه مرزی با همه شور و شوقی که دارد خستگی را نیز به همراه دارد و در این شرایط گرمایی و خستگی چه چیزی دلچسب تر از یک قاچ هندوانه سرد در کنار این مسیر.

طعم خاطره انگیز هندوانه های ارتشی در مرز مهران

موکب ارتش در حدود 2 کیلومتری پایانه مرزی مهران است جایی نزدیک به یکی دیگر از گیت های کنترل گذرنامه نیروی انتظامی است. درست در وسط اتوبانی که انبوه زائران در حال پیمودن راه به سمت پایانه مرزی هستند تعدادی از سربازان ارتشی با قاچ های هندوانه ای که در دست دارند زائران را به موکب ارتش دعوت می کنند.

در داخل موکب چندین نفر به سرعت هندوانه های شسته شده را روی سینی های بزرگ قاچ قاچ کرده و مقابل زائران قرار می دهند. می شود گفت همه و شاید نزدیک به اکثریت زائران به سمت این موکب رفته و نمی توانند در این شرایط گرمایی و خستگی لذت خوردن یک یا چند قاچ هندوانه ارتش را از دست بدهند و هندوانه برای همه این افراد تدارک دیده شده است.

یکی دیگر از زائران می گوید: در مسر چند کیلومتری مهران تا پایانه مرزی  موکب های زیادی تدارک دیده شده که به زائران اربعین خدمت رسانی می کنند و هر یک با مواد خوراکی خاصی از زائران پذیرایی می کنند اما شاید یکی از دلچسب ترین و خاطره انگیزترین خوراکی های این مسیر همین هندوانه سرد و خوشمزه موکب ارتش باشد.

در موکب ارتش چند افسر عالی رتبه نیروی زمینی ارتش نیز در حال خدمت رسانی و توزیع هندوانه در بین زائران هستند که امیر سرتیپ جواد مولایی جانشین قرارگاه غرب،ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز در بین نیروهایی است که در حال خدمت رسانی به زائران است.

پذیرایی روزانه از 100 هزار نفر توسط موکب ارتش در مرز مهران

وی در گفتگو با خبرنگار کردپرس با تشریح برخی خدمات ارتش در مرز مهران می گوید: ارتش جمهوری اسلامی ایران بخاطر امکانات و توانایی هایی که دارد در چندسالی که  مراسم پیاده روی اربعین در مرز مهران به جریان افتاده است خدمات گوناگونی را در مرز مهران به زائران اربعین ارائه می دهد که توزیع هندوانه در بین زائران تنها یکی از این خدمات است.

سرتیپ جواد مولایی در ادامه می گوید: ارتش جمهوری اسلامی امسال نیز در مرز مهران با دو موکب مشغول خدمت رسانی به زائران اربعین است که یکی از این موکب ها در میدان اربعین پایانه مرزی مهران است و یکی دیگر همینجا در حدود 2 کیلومتری پایانه مرزی.

وی با اعلام اینکه در ارائه خدمت به زائران از کمک خیرین نیز استفاده می کنیم ادامه داد: در این موکب ها روزانه بیش از 100 هزار نفر از زائرانی که در حال عزیمت به کشور عراق هستند پذیرایی می شوند و به صورت 24 ساعته مواد خوراکی همچون هندوانه، آب معدنی، نان داغ، غذای گرم، میوه و اقلام دیگر در بین آنها توزیع می شود.

جانشین قرارگاه غرب،ارتش جمهوری اسلامی ایران در ادامه این گفتگو با بیان اینکه 2 آشپزخانه مجهز و متمرکز ارتش در شهر مهران و پایانه مرزی پشتیبانی کننده خدمات ما به زائران هستند می گوید: دو دستگاه مجهز پخت نان نیز در این آشپزخانه به تولید نان داغ برای زائران مشغول هستند و در واقع ما با اینکه روزانه از 100 هزار نفر پذیرایی می کنیم اما محدودیتی هم برای پذیرایی نداریم.

خدمات پزشکی و درمانی ارتش در مهران از بیمارستان صحرایی تا اتاق عمل

سرتیپ مولایی ارائه خدمات درمانی و پزشکی رایگان به زائران را از دیگر خدمات ارتش در مرز مهران عنوان می کند و می گوید: در این مدت بیش از چند هزار نفر از این خدمات درمانی برخوردار شده اند و در این زمینه با استفاده از کادر درمانی و پزشکی مجهز، محدودیتی برای ویزیت، درمان و تحویل دارو به زائران بیمار نداریم.

وی با بیان اینکه بیشترین مراجعات به مراکز درمانی ارتش در مسیر پیاده روی زائران اربعین در هنگام برگشت صورت می گیرد گفت: برای خدمات درمانی فوری حتی اورژانس هوایی نیز پیش بینی شده است.

جانشین قرارگاه غرب،ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: برای ارائه خدمات درمانی به زائران یک بیمارستان صحرایی مجهز با  بیش از 60 نفر کادر درمانی و پزشکی مناسب در پایانه برکت راه اندازی شده است گفت: در این مرکز درمانی امکاناتی همچون 2 اتاق عمل، درمانگاه، رادیولوژی، آی سی یو و مراقبتهای ویژه، داروخانه، آزمایشگاه، دندانپزشکی، بخش بستری زنان و مراکز دیگر راه اندازی شده است و در واقع تمام امکانات و تخص هایی که برای خدمت به زائران بیمار نیاز است در بیمارستان صحرایی ارتش پیش بینی شده است.

به گفته سرتیپ مولایی ارتش در مرز مهران با همه سازمانها و نیروهای  مستقر در اینجا به بهترین شکل ممکن تعامل داشته و در موکب های ارتش علاوه بر خدمات پذیرایی و پزشکی، استقرار یگان های واکنش سریع، استقرار یگانهای جنگ نوین و مکانهای اسکان موقت زائران از دیگر خدمات ارتش در مرز مهران برای ارائه خدمت به زائران اربعین است.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: