به گزارش برنا از روابط عمومی استانداری ایلام ؛ قاسم سلیمانی دشتکی در این گفتگوی زنده با بیان اینکه امسال همه مردم استان حماسه بزرگی در اربعین خلق کردند و با همدلی و همکاری بی نظیر خادم شایسته زوار ابا عبدالله (ع) بودند اظهارداشت: بودجه اربعین در این استان با توجه به افزایش جمعیت زوار و دایمی بودن تردد زائران در طول سال باید به صورت ویژه دیده شود.

وی در خصوص مشکلات اربعین در طول سه سال اخیر افزود: در سال ۹۶ حدود ۱۵۰ هزار نفر به دلیل نداشتن روادید برگشت خوردند و با مشکلات زیادی مواجه بودیم.

وی یادآور شد: در آن سال به دلیل نبود جاده مناسب و زیرساخت‌های ضعیف با مشکل زیادی مواجه بودیم، زیرا جاده ترشابه، بان رحمان، تونل قلاجه جاده مهران همه مشکل داشتند.

استاندارایلام افزود: در سال ۹۷ با اضافه شدن جمعیت ۶۰۰ هزار نفری مواجه بودیم و جمعیت به دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسید. وی تصریح کرد: در سال ۹۷ زیرساخت‌ها بهبود یافت، نقاط حادثه خیز مناسب سازی شد، تونل قلاجه باز شد، اما مشکل جدید ما ارز در آن طرف مرز و کاپوتاژ خودرو‌ها بود، زیرا هشت هزار و ۸۰۰ وسیله نقلیه کاپوتاژ شدند و به عراق تردد کردند در حالی که سال قبل تنها ۶۸۰ دستگاه کاپوتاژ داشتیم.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: امسال جمعیت از دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به چهار میلیون نفر رسید، جاده بهسازی شد و تحول جدیدی درحوزه زیر ساختی اتفاق افتاد. 

استاندار ایلام گفت: امسال برای سهولت تردد زوار همه جاده‌ها خط کشی و در مهران زیرگذر جدیدی زده شد و دگرکونی عظیمی ایجاد شد.

وی افزود: زیرگذر جدید زده شد که پایانه برکت جدا شود و دو راه جدید و جاده جدید در اطراف پایانه زده شد تا با نظم خاصی خودرو‌ها تردد کنند.

سلیمانی دشتکی افزود: ده هزار متر مربع در مهران سایبان زده شد و ۶۰۰ چشمه سرویس بهداشتی جدید احداث شد و همچنین ۱۰۶ سرویس در آن طرف مرز احداث شد.

وی بیان کرد: پیک جمعیتی در شبانه روز گاهی اوقات حدود ۳۲۳ هزار یا ۲۸۰ هزار نفر بود که نسبتاً زیاد بود که به نحو مطلوبی مدیریت شدند.

سلیمانی دشتکی گفت: امسال یک میلیون و ۷۵۰ هزار نفر خروجی و یک میلیون و ۹۵۰ هزار نفر زائر ورودی از طریق مرز مهران داشتیم.

مهمترین مسائلی که استاندار ایلام در این گفتگوی تلویزیونی تشریح کرد به شرح زیل بود:

تردد حدود چهار میلیون و ۱۰۰ نفر در مرز مهران در یک فاصله دو هفته‌ای به بهترین وجه مدیریت شد.

شروع سفر زوار سال قبل از هفدهم صفر تا بیست و سوم صفر بود، اما امسال از چهارم صفر سفر زوار حدود ۱۰ برابر سال قبل افزایش یافته بود.

پیش بینی کردیم موکب‌ها از هفده صفر دایر شود، اما از چهارم صفر با ورود جمعیت زیادی مواجه شدیم.

هماهنگی در آن طرف مرز کار بسیار سختی بود و نیرو‌های اداره اطلاعات، سپاه، انتظامی، مرزبانی برای برقراری این ارتباط تلاش کردند.

امسال چهار هزار و ۹۰۰ کامیون وسایل مورد نیاز موکب‌ها به عراق اعزام شد.

موکب‌های بسیار بزرگ مردمی در همه مسیر‌های تردد زوار برپا شد.

خانم‌های خانه دار در محله‌های مختلف با کمک موکب مشارکت‌های مردمی آمدند و آشپزخانه‌های سیار برپا شد.

بنیاد مستصعفان، آستان قدس، افراد بازنشسته سپاهی با برپایی موکب در خدمت زوار بودند.

موکب‌ها دایر در مرز مهران جزو بهترین موکب‌ها شدند.

یگان ویژه با همه وجود در خدمت زوار بودند و حماسه عظیمی ایجاد شد.

همدلی بین مسئولان و ارکان نظام و مردم موجب این حماسه بزرگ و پذیرایی از زوار بود.

امسال مشکلات ما از جنس دیگری بود و تلاش شد جزیره‌ای عمل نشود و هر تصمیمی که از سوی مقامات ارشد گرفته می‌شود با هماهنگی ستاد مرکزی اربعین استان باشد.

فعالیت قرارگاه اربعین پس از اربعین سال گذشته شروع شد و همواره جلسات متعدد برگزار کرد.

با توجه به اینکه اربعین سال آینده هوا گرم است، نهضت احداث سایبان باید ادامه پیدا کند و زیر ساخت‌هایی مثل زائر سرا ومسجد و با همکاری خیرین در آن سوی مرز مهران برپا شود.

جاده‌ها باید تکمیل و تونل‌ها احداث و دو پل هم که توسط قرارگاه در حال احداث است باید، به اتمام برسد.

باید تونل جدید کنار تونل آزادی زده شود تا گره ترافیکی در این مسیر ایجاد نشود.

امسال باید مرز چیلات باز شود و کار بازرگانی نیز از مهران به چنگوله منتقل شود که برای این امر نیاز است، مقامات ارشد کشوری با مسئولان عراقی در حال پیگیری باشند.

امیدواریم جاده ریلی در سفر رییس جمهور رسماً شروع به کار کند و دو جاده بزرگ راه در استان احداث شود.

حدود ۳۰ سفر مقامان ارشد لشکری و کشوری در ایام اربعین به استان داشتیم.

وی از صدا و سیما و رسانه‌ها در انعکاس اخبار اربعین تقدیر کرد و گفت: ما باید خود را برای پذیرایی از جمعیت زیادی در سال آینده آماده کنیم.

با توجه به تداوم تردد زوار و راهیان نور و… باید موکب دائمی احداث کنیم و به موکب داران دائمی باید زمین واگذار کنیم.

کارخانه یخ سازی، آب سردکن دائمی، آب بسته بندی و…توسط وزارت نیرو باید احداث شود.

امسال امنیت به نحو عالی با تلاش شبانه روزی نیرو‌های امنیتی و سپاه قدس و…موجب این نظم و آرامش بود.

۶۵ درصد زوار با خودرو شخصی آمده بودند که در بررسی سوانح بیش از ۸۰ درصد عوامل سوانح خطای انسانی بود که نیاز به فرهنگ سازی دارد.

با همکاری نیرو‌های نظامی و انتظامی، ارتش و سپاه حماسه بی نظیری خلق شد.

امسال ویزا حذف شد و ما به رغم تلاش نتوانستیم کنسولگری در ایلام احداث کنیم که دلیل اصلی آن عدم موافقت کشور عراق بود.

مردم و مسئولان آنقدر همراهی کردند که از همه تقدیر می‌کنم.

ایلام یعنی هشت سال عقب ماندگی از جنگ، ایلام یعنی مرز با عراق، ذخیره نفت و گاز و پتروشیمی، ایلام یعنی مناطق بکر گردشگری و کشاورزی و ایلام یعنی مسیر تردد زوار که نیازمند توجه ویژه است.

رسانه‌ها باید به کمک ما بیایند و بودجه ایلام جدا از سایر کشور باشد.

از امام جمعه ایلام و سایر شهرستانها، رسانه ها، مسئولین، مردم، نیرو‌های نظامی و انتظامی، موکب ها، شهرداری تهران، استان‌های معین و. تقدیر می‌کنم و خودم را خادم امام حسین (ع) می‌دانم.