چقدر با فرآیند تعویض پلاک آشنا هستید؟!

با ما همراه شوید تا همه آن چیزی که در مورد تعویض پلاک باید بدانید به اضافه مدارک لازم برای تعویض پلاک را برایتان توضیح دهیم.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، اگر می‌خواهید خودروی جدیدی بخرید باید بدانید که مهم‌ترین مرحله خرید شما همواره تعویض پلاک است یعنی در این مرحله شما برای تکمیل فرآیند خرید خودرو نام صاحب قبلی را از پلاک آن حذف و نام شما به عنوان صاحب جدید ثبت می‌شود، برای انجام تعویض پلاک نیاز است که هم مالک جدید و هم فروشنده خودرو در محل تعویض پلاک حاضر شوند، اما این که دقیقا چه مراحلی را برای انجام این کار باید طی کرد سوالی  است که ذهن بسیاری از افراد را مشغول کرده است. با ما همراه شوید تا همه آن چیزی که در مورد تعویض پلاک باید بدانید  به اضافه مدارک لازم برای تعویض پلاک را برایتان توضیح دهیم.

 

برای تعویض پلاک چه مراحلی را باید پشت سر گذاشت؟

اولین قدم در انجام این کار مراجعه به یک مرکز تعویض پلاک است. با توجه به اینکه دو شماره پایانی پلاک خودرو را بر اساس منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید صادر می‌کنند، باید به مرکزی مراجعه کنید که در محدوده منطقه شما باشد و بعد از پیدا کردن محل باید با دریافت نوبت وارد پارکینگ آن‌جا شوید. براساس شماره‌ای که روی برگه نوبت‌دهی نوشته به ساختمان مربوطه مراجعه کرده و با قرار دادن مدارک لازم برای تعویض پلاک درون پوشه به ادامه پروسه تعویض پلاک خودرو بپردازید.

افسر تعویض پلاک خودرو با بررسی مدارک لازم برای تعویض پلاک که توسط  کارشناس حقوقی تایید شده است، اطلاعاتی از قبیل شماره موتور، شماره شاسی، شماره بدنه را مورد توجه قرار داده و صحبت آن‌ها را تایید می‌کند، در مرحله بعد با دریافت تایید فنی و مشخص شدن مقدار خلافی، فروشنده اتومبیل اقدام به تسویه وجه مورد نظر کرده و به ادامه مراحل کار می‌پردازد.

در مراحل نهایی با پرداخت وجه مورد نظر به حساب بانکی مرکز تعویض پلاک که باید توسط خریدار انجام شود و با دریافت برگ سبز به پارکینگ مخصوصی مراجعه کرده و با تحویل دادن پلاک قدیمی و دریافت پلاک جدید و پس از نصب آن مراحل انجام تعویض پلاک را به اتمام برسانید. باید در نظر داشته باشید که مدت انجام این کار می تواند  متغییر باشد به همین خاطر باید در انجام این کار صبور بود.

مدارک لازم برای تعویض پلاک از سمت فروشنده چیست؟

برای این که در انجام تعویض پلاک مشکلی بوجود نیاید و اتلاف زمانی صورت نپذیرد، لازم است که دو طرف معامله مدارک لازم برای تعویض پلاک را همراه خود داشته باشند، که سریع‌تر کار خود را انجام دهند. با آگاهی به همراه داشتن مدارک لازم برای تعویض پلاک شما قادر خواهید بود که ظرف یک روز تعویض پلاک را پایان دهید و با خودروی جدیدتان به منزل بازگردید.

برای فروشنده داشتن این مدارک ضروری است:

 • سندی که هنگام ارائه خودرو توسط کارخانه برای مالک خودرو صادر شده
 • کارت خودرو
 • سن مالکیتی که پلیس ناجا ارائه می ‌دهد
 • شناسنامه و کارت ملی
 • بیمه نامه شخص ثالث
 • معاینه فنی خودرو

البته باید در نظر داشت که فروشنده می‌‌تواند در محل حضور نیابد و نماینده‌ای برای خود معرفی و به مرکز بفرستد یا اینکه وکالت نامه‌ای را به خریدار بدهد که از طرف آن به انجام کارهای تعویض بپردازد. در تمامی این موارد وجود مدارک لازم برای تعویض پلاک ضروری است.

مدارک لازم برای تعویض پلاک از سوی خریدار چیست؟

 • شناسنامه و کارت ملی
 • قبض برق به نام خریدار یا پدر او
 • وکالت نامه فروشنده که البته در صورت عدم حضور او به خریدار داده می‌شود

در صورتی که قبض برق یا سایر قبوض مورد نظر را به همراه ندارید می توانید از طریق سند منزل یا اجاره نامه به احراز هویت در مکان مورد نظر بپردازید در غیر این صورت پلاک به نام شما صادر نشده و عملیات متوقف خواهد شد.

هنگام تعویض پلاک خودرو چه نکاتی را باید رعایت کنیم

 • مطمئن شوید که خلافی خودرو صفر است در غیر این صورت با عدم حضور فروشنده در محل این شما هستید که باید جریمه پرداخت نشده را بپردازید.
 • در مرکز تعویض پلاک دریافت هزینه‌های مربوطه در محل و تنها با استفاده از دستگاه POS و کارت بانکی عضو شتاب صورت می‌پذیرد پس باید دقت کنید که این عملیات را نمی‌توانید نقدی انجام دهید.
 • پرداخت عوارض شهرداری در مرکز تعویض پلاک صورت نمی‌‌گیرد این مورد همواره در هنگام انتقال مالکیت خودرو انجام می‌پذیرد.
 • اگر پلاک  غیر فعالی به نام شما وجود داشته باشد در مرکز تعویض پلاک می‌توانید از آن استفاده کرده و  برای خودروی جدیدتان انتخابش کنید.در غیر اینصورت می‌توان گفت که شماره پلاک خورو کاملا تصادفی انتخاب می‌شود.
 • غیر از هزینه خلافی که فروشنده باید آن را تقبل کند بقیه هزینه‌ها بر عهده خریدار محترم است.
 • اگر خودرویی را وکالتی خریده‌اید انتظار بروز مشکل در مرکز تعویض پلاک را همواره باید داشته باشید و اتومبیل جدید شما تا روشن شدن وضعیت خود در پارکینگ توقیف خواهد شد.

کلام پایانی

در صورتی که برای انجام تعویض پلاک به مرکز مربوطه مراجعه کنید و مدارک لازم برای تعویض پلاک را به طور کامل در دست نداشته باشید مطمئن باشید که دچار مشکل خواهید شد و عملیات تعویض برای شما به تعویق خواهد افتاد  در نتیجه این که قبل از مراجعه به مرکز مربوطه مدارک مورد نیاز را برای خود حاضر کنید.

وبگردی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار بازار

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار بازار

  اخبار برگزیده