به گزارش برنا، تجهیزات آزمایشگاهی لوازمی هستند که از آن‌ها برای پیشرفت علم و بهبود زندگی در زمینه‌های مختلف بویژه صنعت و پزشکی استفاده می‌شود. وجود افراد خلاق و جوان برای واردات تولید و ساخت این‌گونه لوازم، سکوی پرشی برای پیشرفت و ارتقای سطح این صنعت مهم در کشور است.

 در حال حاضر وجود ویروس‌ها و عوامل بیماری‌زا، عامل خطرناکی برای سلامتی به‌شمار می‌آید.

کشف، کنترل و نابودی این عوامل به کمک افراد متخصص و استفاده از تجهیزات آزمایشگاه امکان‌پذیر است. شرکت آرکا راد تجارت در زمینه واردات و نیز طراحی و تولید تجهیزات آزمایشگاهی با برند آزوناکس AZONAX با بهره بردن از نیروی جوان و متخصص، محصولاتی باکیفیت را به فعالان این صنعت ارائه می‌کند.

 در این مقاله ابتدا توضیح مختصری در مورد انواع آزمایشگاه داده، سپس به ۱۰ مورد از ضروری‌ترین لوازم در هر آزمایشگاه اشاره می‌کنیم.

 از انواع آزمایشگاه چه می‌دانید؟

آزمایشگاه‌های زیادی در سطح دنیا وجود دارد که در زمینه‌های مختلف علمی فعالیت می‌کنند. این مراکز عموما به تحقیق در زمینه‌های شیمی، فیزیک، بهداشت، کامپیوتر و پزشکی می‌پردازند.

 مراکزی که در زمینه‌های پزشکی فعالیت می‌کنند شامل بخش‌های متفاوتی بوده و مهم‌ترین آن‌ها شامل: بیو‌شیمی، هماتولوژی، میکروب شناسی، بانک خون، ایمونولوژی و... هستند.

در این میان استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته با دقت بالا، در عملکرد بهتر و ایمنی بالاتر تاثیر داشته و معقولانه‌تر آن است که از مراکز و برند‌های معتبر تهیه شود.

با برخی از ضروری‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی آشنا شویم!

اصولا همه آزمایشگاه‌ها ملزم به رعایت برخی اصول و به تبع آن تهیه لوازمی هستند که در تمام آزمایشگاه‌ها باید وجود داشته باشد. بالا بردن سطح ایمنی آزمایشگاه برای پیشگیری از خطرات احتمالی از مهم‌ترین اقداماتی است که هنگام تاسیس چنین مراکزی باید در نظر گرفته شود.

با اینکه این تجهیزات به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم می‌شوند، اما تقریبا تمام دستگاه‌های عمومی مانند انکوباتور، هات پلیت، اتو کلاو و... پرکاربرد‌ نیز هستند.   

اجرای سکوبندی مناسب، نصب هود آزمایشگاهی و خرید دوش، سینک، شیرآلات و چشم‌شوی از الزامات اولیه هر مرکز تحقیقی است.  

علاوه بر این برخی لوازم دیگر که برای آنالیز، تست و اندازه‌گیری به‌کار گرفته می‌شوند نیز باید برای تکمیل و تجهیز هر مرکز تهیه شود. وجود این لوازم برای پیشبرد سریع‌تر و بهتر فعالیت‌های آزمایشگاهی ضروری است.

چراغ الکلی، بوته چینی، لوله آزمایشگاه، جای لوله آزمایشگاه، لوله‌گیر، بشر، قیف، ارلن، چراغ گازی، بورت، استوانه مدرج و... نیز از وسایل ابتدایی و همیشگی در همه آزمایشگاه‌ها هستند.

در ادامه با ما همراه باشید تا با برخی از این وسایل آشنا شوید:

ضروری‌ترین تجهیزات آزمایشگاهی که حتما باید وجود داشته باشد:

۱ـ هات پلیت:

از جمله تجهیزات آزمایشگاهی پرکاربرد هات پلیت است که به آن اجاق بشقابی نیز گفته می‌شود. از این وسیله برای گرم کردن، حل کردن و ترکیب مواد و نمونه‌های آزمایشگاهی استفاده می‌شود. این دستگاه به صورت رومیزی تولید شده و دارای صفحه مسطح آلومینیومی یا سرامیکی است که به وسیله دو یا چند المنت حرارتی کار می‌کند. ظروف شیشه‌ای حاوی محلول مورد نظر با قرار گرفتن روی این سطح تا درجه دلخواه گرم شده و مواد موجود در آن حل می‌شود.

این وسیله در انواع مختلف طراحی و تولید شده و هر کدام از آن ها دارای قابلیت‌های متفاوتی هستند.

هات پلیت اغلب شامل نمایشگر دیجیتالی دما، اندیکاتور هشداردهنده سطح گرم و همزن مغناطیسی است. یکی از مهم‌ترین عواملی که هنگام خرید هات پلیت باید به آن توجه داشت، جنس سطح هات پلیت است. سطح هات پلت را از مواد مختلفی مانند سرامیک، آلومینیوم یا لعاب می‌سازند. هات پلیت آلومینیومی می‌تواند به سرعت گرما را به‌طور مساوی و کارآمد توزیع کند. این نوع هات پلیت به راحتی تمیز و نگهداری می‌شود، هرچند باید از آن دربرابر زنگ‌زدگی محافظت کرد. سایر انواع هات پلیت‌ها (سرامیکی و لعابی) نیز ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند؛ هر دو از نظر بالا رفتن دمای سطح و دوام مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده برتر از نوع آلومینیومی هستند.

شرکت آرکا راد تجارت + ARTECO + تجهیزات آزمایشگاهی + آزوناکس + AZONAX

شیکر آزمایشگاهی، شیکر لوله، هات پلیت استیرر (همزن مغناطیسی)، هات پلیت مگنت آزمایشگاهی از نمونه‌های موجود هات پلیت در بازار هستند.

2ـ پی اچ متر:

 این دستگاه، اسیدی یا قلیایی بودن محلول را به کاربر نشان می‌دهد. در بیشتر مراکز تحقیقاتی اندازه‌گیری فعالیت‌های هیدروژن ـ یونی در محلولهای مختلف را به وسیله این دستگاه اندازه‌گیری می‌کنند.   

پی اچ متر اغلب در آزمایشگاه‌های کنترل کیفی مورد استفاده بیشتری دارد. دلیل نام‌گذاری این دستگاه نیز اندازه‌گیری میزان فعالیت اسید بر مبنای فعالیت یون هیدروژن موجود در مواد است.

3ـ دوش و چشم‌شوی آزمایشگاهی:

در مراکزی که از مواد خطرناک استفاده می‌شود، کارمندان باید به‌طور مستمر از دوش و چشم‌شوی استفاده کنند. این وسیله برای حفاظت کارکنان در برابر خطرات ناشی از مواد شیمیایی سمی و اثرات آن بر چشم‌ها استفاده می‌شود.

4ـ سانتریفیوژ آزمایشگاهی:

این دستگاه با استفاده از نیروی گریز از مرکز اجزای تشکیل دهنده یک مخلوط مایع را از هم جدا می‌کند. چرخش این دستگاه معمولا از ۴۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دور در دقیقه حول محوری ثابت انجام می‌شود. در اغلب آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی از این دستگاه برای جداسازی اجزای تشکیل‌دهنده خون استفاده می‌شود.

5ـ  انکوباتور:

انکوباتور یکی از تجهیزات آزمایشگاهی ضروری است که برای کشت و تکثیر سلول‌های گیاهی، جانوری و میکروبی استفاده می‌شود. این دستگاه شرایطی همچون دما، میزان رطوبت، مقدار اکسیژن، دی‌اکسید کربن و دیگر عوامل برای رشد میکروارگانیسم‌های زنده را در بهترین حالت مهیا می‌کند و انواع انکوباتورهای ساده و یخچالدار و شیکر دار برند آزوناکس AZONAX با یک سال گارانتی و ده سال خدمات میباشد.

6ـ اتوکلاو

این دستگاه که استفاده مؤثر آن در پیشگیری از ایجاد عفونت و آلودگی محیط زیست تاثیر زیادی دارد، از جمله تجهیزات آزمایشگاهی کاربردی است که وجود آن در هر آزمایشگاه یا مرکز درمانی لازم است. اتوکلاو با استفاده از بخار تحت فشار، باعث دناتوراسیون میکروارگانیسم‌ها شده و به نابودی این عوامل بیماری‌زا منجر می‌شود.

این دستگاه علاوه بر حوزه پزشکی، در زمینه صنعت نیز برای سترون‌سازی استفاده می‌شود.  

7ـ هود‌های آزمایشگاهی:

یکی از لوازمی که نقش بسیار مهمی در ایمنی و سلامت کارکنان هر آزمایشگاه دارد، هودهای مخصوصی است که در این محیط‌های بسته به‌کار گرفته می‌شود. این هود‌ها وظیفه خارج کردن انواع گاز، دود، ویروس‌ها، باکتری‌ها، بخارات و عوامل خطرساز دیگری را انجام می‌دهد که هنگام عملیات آزمایشگاهی در محیط پخش می‌شود.  

8ـ کوره آزمایشگاهی:

این وسیله برای استریل کردن لوازم، گرم کردن نمونه‌ها، خشک کردن، پخت قالب و... استفاده می‌شود. انواع جدید این کوره‌ها در صنایع حمل و نقل، ساختمان‌سازی و عمران، بهداشت و درمان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

این کوره‌ها در انواع الکتریکی، لوله‌ای، مایکرویو و خاکسترساز برای موارد مختلف ساخته و به بازار عرضه می‌شود.

شرکت آرکا راد تجارت + ARTECO + تجهیزات آزمایشگاهی + آزوناکس + AZONAX

9ـ  وسایل اندازه‌گیری:

دست‌یابی به نتیجه دقیق و صحیح، مستلزم استفاده از لوازم اندازه‌گیری باکیفیت است. ترازو، استوانه مدرج، پیپت و... از تجهیزات آزمایشگاهی است که برای اندازه‌گیری و جابه‌جایی مواد استفاده می‌شود. وجود این وسایل برای بالا بردن کیفیت و دقت در عملیات تحقیقاتی در همه آزمایشگاه‌ها لازم و ضروری است. 

کلام پایانی:

شرکت آرکا راد تجارت با نام تجاری ARTECO وارد کننده و ارائه کننده بهترین لوازم و تجهیزات آزمایشگاه از برندهای بین المللی در سطح کشور است و تجهیزات آزمایشگاهی آزوناکس AZONAX  را در سطح کاملا حرفه‌ای به گروه‌های تحقیقاتی ، صنعتی و آزمایشگاهی تقدیم می‌کند که کلیه تجهیزات این شرکت شامل یک سال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: