به گزارش برنا، حتما تا بحال اسم آزمون آیلتس به گوشتان خورده است و می‌دانید که چیست. آیلتس که مخفف عبارت International English Language Testing system است که معنای آن نظام بین المللی برای ارزش یابی سطح زبان انگلیسی هر فرد است. آزمون آیلتس جزء معتبرترین آزمون‌های ارزیابی سطح زبان انگلیسی است که در کل دنیا برگزار می‌شود. آیلتس در واقع بریتانیایی است و از نظر سطح با آزمون تافل که آمریکایی است، در یک سطح هستند. مراکزی که این آزمون را برگزار می‌کنند، شورای فرهنگی بریتانیا، دانشگاه کمبریج انگلستان و مرکز آیلتس استرالیا هستند.

کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی یا کاری به کشورهای انلگیسی زبان را دارند، باید این آزمون را داده و نمرۀ قابل قبول آن را کسب کنند تا مورد پذیرش کشور مقصد قرار بگیرند.

ما در ادامه این مقاله هر چیزی که مربوط به این آزمون است و فرد داوطلب باید بداند را بیان می‌کنیم. تا پایان همراه ما باشید.

اعتبار آزمون آیلتس

آیلتس همانطور گفته شد یک آزمون سنجش زبان انگلیسی است و اعتبار بین المللی دارد. در واقع هر فردی برای مهاجرت کردن باید زبان کشور مقصد را بداند، از این رو این گونه آزمون‌های سنجشی برای افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند، لازم است.

این آزمون به گونه‌ای طراحی شده است که معتبرترین استانداردهای بین المللی در آن رعایت شده و همین موضوع موجب شده که از اعتبار بالایی برخوردار باشد. در بیشتر آزمون‌های سنجشی و آزمون آیلتس مهارت‌ها داوطلب در بخش‌های مختلف نوشتن، خواندن، گوش کردن و صحبت کردن ارزیابی می‌شود.

هدف تمام این آزمون‌ها این است که فرد ابتدا زبان کشور مقصد را یاد بگیرد و سپس برای مهاجرت کردن اقدام کند. زیرا در غیر اینصورت مشکلات مدیدی برای او پیش خواهد آمد. داشتن مدرک آزمون آیلتس در برخی کشورها برای پذیرش مهاجران الزامی است مانند کشورهای استرالیا، کانادا و نیوزلند. این آزمون در 110 کشور مختلف دنیا و در 270 مرکز امتحانی برگزار می‌شود. در این آزمون برای شرکت کنندگان سوالات متعددی مطرح شده است که سطح آن‌ها از بسیار ساده می‌باشد تا بسیار مشکل. کارنامه آن نیز به این صورت که در آن یک نمرۀ کلی و نمرۀ هر بخش به صورت جداگانه درج می‌شود. نمرۀ از میانگین گرفتن از نمرۀ 4 بخش آزمون محاسبه می‌شود و در هر بخش داوطلب می‌تواند نمره‌ای بین 0 تا 9 کسب کند.

هر دانشگاهی برای پذیرش یک نمرۀ حداقل از این آزمون پیشنهاد داده است و داوطلب در صورت کسب آن نمره می‌تواند در دانشگاه مورد نظر پذیرش شود. اکثر دانشگاه نمرۀ حداقلی 6.5 را برای پذیرش نیاز دارند که برای کسب این نمره داوطلب نباید در هر بخش نمره‌ای کمتر از 6 کسب کند. اما دانشگاه‌ها متفاوت هستند و فرد باید قبل از دادن درخواست به دانشگاه، شرایط آن را برای پذیرش به طور کامل بررسی کند. به عنوان برای کشور کانادا نمره‌ای که برای متقاضیان مهاجرت هب این کشور ارائه داده است، متوسط نمرۀ 7 از تمام بخش‌های آزمون آیلتس است.

بخش‌های آزمون آیلتس

بخش گوش دادن

در این بخش یک دفترچه سوال که دارای 40 سوال در 4 بخش متفاوت است به داوطلب داده می‌شود به همراه یک سی دی حاوی فایل صوتی برای گوش دادن. داوطلب باید با گوش دادن به فایل صوتی و درک مطالب، به سوالات مطرح شده پاسخ دهد. داوطلب می‌تواند قبل از پخش کردن سی دی سوالات را مرور کند و تنها یک بار فرصت گوش دادن به او داده می‌شود. داوطلب با شنیدن سی دی سوالات در دفترچه سوالات پاسخ دهد و پس از اینکه هر بخش از آزمون تمام شد فرصتی به او داده می‌شود تا پاسخ‌های خود را بازبینی کند. پس از اینکه پخش سی دی تمام شد داوطلب به میزان 10 دقیقه فرصت دارد تا پاسخ‌های خود در پاسخنامه‌ای که در اختیار او قرار داده شده، وارد کند. زمان این بخش از آزمون نیز تقریبا 40 دقیقه است.

4 قسمت این بخش به این صورت هستند که در دو بخش اول مکالمه‌ای دو نفر یا بیشتر انجام شده است که موضوع آن اجتماعی می‌باشد. در دو بخش دوم نیز یک مکالمه حداکثر چهار نفری و یک کنفرانس برای داوطلب طراحی شده است که موضوع آن‌ها شامل موضوعات دانشگاهی است.

آزمون آیلتس + موسسه کوییک

بخش خواندن آموزش عمومی

در این بخش دفترچه‌ای به داوطلب داده می‌شود که در متن‌های که جمعاً تعداد کلمات آن‌ها به 2000 تا 2700 کلمه می‌رسد. داوطلب باید این متون را خوانده و سپس به 40 سؤالی که برای آن مطرح شده است، پاسخ دهد. در این بخش داوطلب باید پاسخ‌ها را مستقیماً وارد پاسخنامه کند و فرصت اضافه‌ای برای این کار به او داده نخواهد شد.

متونی که در دفترچه سوالات درج شده‌اند، از مجلات، روزنامه‌ها، کتاب‌ها و جزوات مختلف است که مخاطب آن‌ها یک فرد غیر متخصص است. به عبارت بهتر هر کسی با هر تخصصی که داشته باشد قادر به درک مفاهیم این مطالب خواهد بود.

بخش اول متنی دربارۀ امور روزمره اجتماعی است، بخش دوم در مورد احتیاجات رفاهی و جزوات آموزشی است و بخش سوم یک متن بلند است که موضوعی عمومی دارد.

داوطلب 60 دقیقه زمان برای خواندن مطالب و پاسخ دادن به سوالات این بخش دارد.

بخش خواندن آکادمیک

ساختار این بخش دقیقا مانند بخش قبلی است تنها با این تفاوت که حداقل یکی از سه متنی که به داوطلب داده می‌شود، به صورت استدلالی نوشته شده است و اگر این متون شامل لغات فنی و تخصصی باشند، یک واژه نامه کوتاه از این مطالب نیز در اختیار داوطلب قرار می‌گیرد. زمان این بخش هم 60 دقیقه است.

بخش نوشتن آموزش عمومی

در این بخش که زمان اختصاص داده شده به آن 60 دقیقه است داوطلب باید برای دو موضوع متفاوت متن‌هایی را بنویسد. موضوع اول به این صورت است که فرد باید نامه‌ای به یک شخص فرضی بنویسد و در آن نامه یک مشکل را شرح دهد. این متن باید حداقل 150 کلمه باشد و در صورت کمتر بودن این تعداد از نمره فرد داوطلب کم خواهد شد.

برای موضوع دوم نیز داوطلب باید نظر خود را در مورد یک مسئله بگوید. اینکه موافق است و چرا یا مخالف است و چرا. این متن باید 250 کلمه باشد و در صورت کمتر بودن باز هم از نمرۀ شخص کم خواهد شد.

زمان بندی که برای این بخش پیشنهاد شده است 20 دقیقه برای موضوع اول و 40 برای موضوع دوم در نظر گرفته شده است.

بخش نوشتن آکادمیک

این بخش نیز دقیقا مانند بخش عمومی آن است و داوطلب باید برای دو موضوع متفاوت دو انشا بنویسد. تنها تفاوت این موضوعات آن است که کمی حرفه‌ای تر و تخصصی تر هستند. موضوع اول به این صورت است که نمودار یا جدولی به داوطلب داده می‌شود که باید در مورد آن توضیحاتی را بنویسد. این انشا نیز مانند بخش قبلی باید 150 کلمه باشد و اگر کمتر باشد نمره کم می‌شود.

برای موضوع دوم نیز داوطلب باید مانند بخش قبلی نظر موافق یا مخالف خود در مورد یک موضوع به روشنی و با دلایل بیان کند. حداقل تعداد کلمات 250 کلمه است و در صورت کمتر بودن موجب کسر نمره می‌شود. زمان این بخش به طور کلی 60 دقیقه است که توصیه می‌شود 20 دقیقه برای انشاء اول بگیرید و 40 برای انشاء دوم.

بخش صحبت کردن

در این بخش همانطور که از نامش پیداست مهارت صحبت کردن فرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در این بخش مصاحباتی شفاهی در سه قسمت مختلف صورت می‌گیرد که زمان کلی آن 15 الی 20 دقیقه است.

بخش اول آن به این صورت است که داوطلب باید به مدت 4 تا 5 دقیقه، سوالات شخصی و عمومی که در مورد شغل، محل زندگی، وضعیت خانوادگی و ... است را پاسخ بدهد. در بخش دوم 1الی 2 دقیقه زمان به داوطلب داده می‌شود تا در مورد موضوعی که به او داده شده است، صحبت کند. قبل از شروع کردن به صحبت یک دقیقه فرصت دارد تا در مورد حرف‌هایی که می‌خواهد بزند فکر کند و آن‌ها را یادداشت کند. پس از آن نیز ممکن یک یا دو سوال از داوطلب در مورد همان موضوع پرسیده شود و او باید پاسخ بدهد. در بخش سوم نیز مصاحبه‌ای دو نفره صورت می‌گیرد که در آن باز هم در مورد همان موضوع قسمت قبلی صحبت می‌شود.

جمع بندی

زبان انگلیسی زبان بین المللی است که لازم هر فردی آن را حتی در سطح پایین یاد داشته باشد. در کشور ایران در مدارس زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود، اما این آموزش در حد یک آشنایی اولیه است و هیچ گاه فرد را برای حضور در جامعه‌ای انگلیسی زبان آماده نمی‌کند. از این رو کسانی که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند، باید زبان انگلیسی خود را تقویت کنند و سطح آن را بالا ببرند. هر کشوری برای پذیرفتن مهاجر و ارزیابی سطح زبان انگلیسی او از یک معیار مشخص باید استفاده کند. آزمون آیلتس نیز یکی از این معیارها است که مورد تایید کشورهای زیادی است و اعتبار بین المللی دارد.

حال که شما عزیزان با بخش‌های این آزمون آشنا شده‌اید بهتر است به دنبال منبعی برای آموزش بهتر در این زمینه باشید تا راحت تر و با نمرۀ بیشتری این آزمون را پشت سر بگذارید. شما می‌توانید در موسسه کوییک بهترین منابع آزمون آیلتس را مشاهده کرده و حتی از مشاورین ما راهنمایی بگیرید.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: