کاربرد داربست مثلثی

اگر به روند ساخت یک ساختمان چند طبقه و یا پل‌ها و سایر سازه‌ها توجه کرده باشید؛ حتما استفاده از داربست مثلثی را دیده‌اید. یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از این نوع داربست، کفراژبندی دالان و یا زیرسازی پل‌ها است. ما در این مطلب، قصد داریم، توضیحات بیشتری درباره داربست امگا مثلثی که به آن داربست اسکافلد مثلثی نیز گفته می‌شود؛ ارائه دهیم و به بررسی اینکه این نوع داربست‌ها چگونه ساخته می‌شود و موارد استفاده از آن چیست؟ بپردازیم.

داربست مثلثی چیست؟

داربست مثلثی یا اسکافلد مثلثی (اسکافلد در زبان انگلیسی به معنای داربست است) نوعی از داربست مدولار به‌شمار می‌آید که به‌صورت موقتی، برای ساخت یک سازه نصب می‌شود و هنگامی که ساخت آن بخش به اتمام رسید؛ برداشته شده و در صورت نیاز در جای دیگر نصب می‌شوند. از آن جهت به این نوع داربست، مثلثی گفته می‌شود که از فریم‌ها و یا لوله‌هایی به شکل مثلث ساخته شده است. از دیگر قطعات تشکیل دهنده داربست مثلثی می‌توان به موراد زیر اشاره کرد.

 • پیچ تنظیم.
 • صفحه کفی.
 • پین‌های داربست.
 • میل مهار افقی و مایل.
 • اتصالات نر و ماده‌ای که فریم‌های داربست مدولار مثلثی را فراهم می‌کند.

این داربست‌ها دارای ابعاد متفاوتی از قبیل 100 در 120 و یا 75 در 120 می‌باشند که به‌صورت نر و ماده در یکدیگر چفت می‌شوند. نصب این نوع داربست‌ کار پیچیده‌ای نیست و به‌راحتی انجام می‌پذیرد. به‌طوری که در طی روز می‌توان بیش از هزار عدد داربست مثلثی را روی هم نصب کرد؛ که نیاز به استفاده از هیچ نوع آچاری نیز نخواهد داشت. نکته مهم دیگر در مورد ساخت داربست فلزی آن است که تمامی قطعات آن در اندازه‌های یکسان برش خورده‌اند؛ بنابراین اتصال و چفت کردن آنها در یکدیگر کار ساده‌ای است. اما در برخی مواقع ممکن است نحوه اتصال داربست مدولار مثلثی، تغییر یابد که در این صورت میزان تحمل بار آن تا 14 تن افزایش پیدا خواهد کرد. از آنجا که استحکام داربست از عوامل بسیار مهم به‌شمار می‌‌آید؛ باید حتما از لوله‌هایی بدون درز و یا شکاف در ساخت آن استفاده شود. زیرا فشار وارد آمده بر داربست مثلثی به جهت بتن ریزی می‌تواند باعث شکسته شدن آنها و یا باز شدن درزها شود و خطرات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. همان‌ طورکه می‌دانید؛ داربست‌ها کاربردی دائمی ندارند و برای ساخت سازه‌های بسیار بلند مانند ساختمان‌های مرتفع و همچنین پل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین داربست اسکافلد مثلثی نه تنها از استحکام بالایی برخوردار است بلکه قیمت مقرون به صرفه‌ای دارد.

 

کاربرد داربست مثلثی

همان طورکه اشاره کردیم داربست مدولار مثلثی سازه‌ای موقتی است که می‌تواند دسترسی سازندگان و کارگران را به بخشی از قسمت‌های سازه که امکان دسترسی به آنها وجود ندارد را به راحتی مهیا سازد. از مهم‌ترین کاربردهای داربست مثلثی می‌توان به کفراژبندی دال‌های بتنی، زیرسازی پل‌ها و همچنین ساخت سقف‌های بزرگی که از وزن بالایی برخوردارند، اشاره کرد. در یک جمع‌بندی کلی مهم‌ترین کاربردهای داربست مثلثی به قرار زیر است:

 1. عدم نیاز به آچار جهت بستن اتصالات و ابزارآلات.
 2. آسان بودن کار و سرعت بالا در باز و بسته شدن
 3.  میزان باربری بالا در کفراژبندی دال‌های بتنی به دلیل داشتن عضوهای مورب ثابت.
 4. عدم نیاز به کارگر داربست بند و امکان مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده.

شرایط مهم برای استفاده از داربست

می‌دانید که برای استفاده از هر تجهیزات و ابزاری بخصوص در کارهای مرتبط با ساخت‌وساز و کارهای صنعتی، آماده سازی یکسری زیرساخت‌ها اهمیت بالایی دارد. در مورد استفاده از داربست امگا هم همین موضوع صادق است. به‌عنوان مثال، برای استفاده از داربست مثلثی لازم است به نکاتی اعم از استحکام سطح زمین و سفت بودن آن توجه شود و این موارد از نظر مهندسی تحت بررسی قرار گیرد. زیرا چنانچه بستر زمین مناسب نباشد؛ ممکن است پس از بتن ریزی، پایه‌هایی که برای این نوع داربست در نظر گرفته شده تحت فشار و وزنی که به آن وارد شده در زمین فرو رود. بنابراین اگر زمین از سختی لازم برخوردار نباشد؛ بهتر است زیر پایه‌های داربست مثلثی، تخته‌های محکمی به‌عنوان زیرپایی قرار گیرد. غیر از بررسی بستر زمین برای نصب داربست، لازم است شرایط و نکاتی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم مورد توجه قرار گیرد.

داربست مثلثی

اقدامات لازم جهت نصب و بکارگیری داربست مثلثی

 • دریافت مجوز نصب داربست

برای استفاده از انواع داربست که داربست‌ مدولار یکی از آنها به‌شمار می‌آید؛ لازم است پس از صدور تاییدیه نصب داربست، مسئول داربست‌بندی در محل حاضر شده و پس از مشاهده شرایط کار و اطمینان پیدا کردن از ایمن بودن آن، مجوز کار را تایید کرده و آن را به امضا برساند.

 • اجرای عملیات نصب داربست

در این مرحله مسئول نصب داربست با ضمن هماهنگی با کارشناس ایمنی پیمانکار و گروه داربست‌بند، شروع به انجام و اجرای بستن داربست کرده و تنها باید افرادی که در این حوزه تخصص دارند از داربست بالا رفته و به انجام امور لازم بپردازند.

 • اتمام عملیات داربست بندی

هنگامی که پروژه نصب داربست مثلثی به اتمام می‌رسد؛ لازم است مسئول نصب داربست جهت تکمیل چک لیست، بازدیدی از آن به عمل آورده و ایمنی آن را مورد تایید قرار داده و در کارت ایمنی داربست تاییدیه را ذکر نماید.

 • جمع‌آوری داربست

پس از اتمام پروژه و مرتفع شدن نیاز به داربست، گروهی که عملیات بستن داربست را بر عهده داشته‌اند لازم است ضمن رعایت مقررات ایمنی، شروع به باز کردن آنها کرده و کارت ایمنی را به اداره ایمنی بازگردانند.

نکات مهم ایمنی که در نصب داربست مثلثی باید مورد توجه قرار گیرد

پیش‌تر اشاره کردیم که نصب و یا جمع‌آوری داربست‌های فلزی حتما باید تحت نظر کارشناسان این امر انجام پذیرد. زیرا چنانچه مشکلی در هنگام کار بر روی داربست رخ دهد؛ می‌تواند خطرات جانی و مالی غیرقابل جبرانی را به وجود آورد. ما در ادامه به چند نکته مهم که در خصوص ایمنی نصب داربست باید مورد توجه قرار گیرد، خواهیم پرداخت.

 

 • برای استحکام داربست، بهتر است به پایه‌های عمودی توجه شود. زیرا فاصله این پایه‌ها از هم باید اندازه‌ای استاندارد، یعنی حداقل 2 متر داشته باشد و این پایه‌ها در یک خط قرار گیرند. نکته مهم دیگر در خصوص پایه‌ها، صاف بودن آنها است. زیرا کج بودن هر یک از پایه‌ها می‌تواند تحت فشار بتون ریزی، خم شده و خطرناک شود.
 • توجه به نحوه اتصال عمودی لوله‌های داربست، یکی دیگر از نکاتی است که باید به آن توجه کرد. زیرا باید از بست‌هایی با زاویه قائمه استفاده شود.
 • برای بستن داربست مثلثی یکی از بخش‌های مهم، لوله‌های افقی هستند که به استوار ماندن لوله‌های عمودی کمک کرده و سبب می‌شوند تا داربست امگا بتواند فشار بار لازم را تحمل نماید.
 • لازم است از لوله‌های مهار برای تقویت داربست اسکافلد مثلثی، استفاده شود. زیرا این لوله‌ها به‌صورت ضرب‌دری نصب شده و لوله مهار داخلی از یک لوله افقی به لوله افقی دیگر و در فاصله استاندارد بسته می‌شود.
 • در خصوص نصب داربست مثلثی به‌صورت استاندارد، نکات مهم دیگری وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و این نکات به کارکنان و کارگران آموزش داده شود. به‌عنوان مثال، افرادی که سر پروژه حضور دارند؛ باید برای بالا و پایین رفتن از داربست، حتما از نردبان استفاده کرده و صورتشان به سمت نردبان باشد و در این زمان ابزاری در دست نداشته باشند.
 • از دیگر نکات ایمنی این است که نباید از لوله‌های داربست برای بالا رفتن و یا پایین آمدن استفاده شود و لازم است از کمرکش‌ها و یا حفاظ پاگیر استفاده گردد. برای انتقال ابزار یا وسیله‌ها به پایین داربست نیز، نباید آنها را به پایین پرت کرد. بلکه باید آنها را به آرامی و با رعایت موارد ایمنی به پایین و یا بالا انتقال داد.

قیمت داربست مثلثی در بازار

می‌دانید که امروزه متریال به کار رفته در هر کالایی می‌تواند تاثیر مستقیمی بر قیمت آن داشته باشد. استفاده از متریال مرغوب، سبب افزایش قیمت کالا نسبت به محصولی می‌شود که مواد نامرغوبی در ساخت و تولید آن به کار رفته است. در مورد قیمت داربست مثلثی نیز این امر وجود دارد. هرچه متریال به کار رفته در ساخت داربست امگا بهتر باشد؛ ماندگاری و استحکام آن افزایش خواهد یافت. نکته دیگری که در قیمت داربست مثلثی تاثیرگذار است؛ وزن آن است. بی‌شک با توجه به انواع مشخصی که این نوع داربست دارد؛ وزن آن نیز متغیر است. اما برش لوله‌ها به هر اندازه و وزنی که باشند در قیمت این محصول اثرگذار هستند.

اسکافلد مثلثی

شرکت تنها پولاد

تا این قسمت از مطلب تلاش کردیم اطلاعاتی را در خصوص هویت داربست مثلثی و همچنین کاربردهای آن و مسائلی که می‌تواند ایمنی آن را در انجام پروژه‌های مختلف تامین و تضمین نماید؛ با شما در میان بگذاریم. چنانچه برای انجام پروژه‌های مختلف، نیاز به استفاده از اسکافلد مثلثی دارید؛ می‌توانید یا اقدام به خرید این ابزار کرده و یا آن را از شرکت‌های تولید کننده و یا تامین کننده اجاره نمایید. شرکت تنها پولاد، فعالیت خود را از سال 1380 در زمینه تولید تجهیزات قالب‌بندی بتن آغاز کرد و در طی دو دهه فعالیت خود توانسته با استفاده از تکنولوژی روز و بکارگیری از نیروی متخصص، تمامی محصولات خود را با کیفیت بالا و بهره‌مندی از استانداردهای بالا تولید و به بازار عرضه نماید. این مجموعه علاوه بر فعالیت در زمینه تولید انواع داربست مانند داربست مثلثی، ملزومات قالب بندی بتن و... را نیز در اختیار شرکت‌های مختلفی که در زمینه ساخت‌وساز و سایر صنایع فعالیت می‌کنند؛ قرار داده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرکت تنها پولاد پیشنهاد می‌کنیم؛ مطالب وب سایت این مجموعه را به آدرس الکترونیکی https://tanhapoulad.com/  مشاهده فرمایید.

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است

وبگردی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار بازار

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار بازار

  اخبار برگزیده