فن سیرکوله چیست؟ [هرآنچه باید بدانید راجع به فن سیرکوله]

فن سیرکوله چیست؟ [هرآنچه باید بدانید راجع به فن سیرکوله]

اهمیت دما و حفظ تعادل آن در فضاهای سربسته بزرگ آن‌قدر زیاد است که اگر این فاکتور کنترل نشود، منجر به افزایش کپک، قارچ و حتی خفگی می‌شود. به همین دلیل استفاده از هواکش فن سیرکوله به‌عنوان کلید قفل بسته‌هوای راکد در محیط‌های این‌چنینی تلقی می‌شود.

اهمیت دما و حفظ تعادل آن در فضاهای سربسته بزرگ آن‌قدر زیاد است که اگر این فاکتور کنترل نشود، منجر به افزایش کپک، قارچ و حتی خفگی می‌شود. به همین دلیل استفاده از هواکش فن سیرکوله به‌عنوان کلید قفل بسته‌هوای راکد در محیط‌های این‌چنینی تلقی می‌شود.

آشنایی با فن سیر کوله (circulation fan)

فن سیر کوله یا فن جت مانند فن کانالی است با این تفاوت که از یک موتور و تیغه‌هایی تشکیل شده است. در این دستگاه با تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی، پره‌های با سرعت بالا شروع به گردش می‌کنند. با حرکت تیغه‌های هواکش فن سیرکوله جریان باد تولید می‌شود که باعث جابه‌جایی هوا در فضاهای بزرگ سربسته می‌شود.

شکل فن سیرکوله اغلب اوقات دایره‌ای است که از چهارتا شش پروانه از جنس آلومینیوم یا فولاد تشکیل شده است. موتور هواکش سیرکوله می‌تواند دمشی یا مکشی باشد که وظیفه هر دو حالت جابه‌جاکردن هوا و ایجاد تعادل در دما و رطوبت است.

هدف از کاربرد هواکش سیرکوله چیست؟

استفاده از هواکش فن سیرکوله موجب ایجاد جریان هوای یکنواخت است. اما در کنار تولید این جریان هوا، مزایای دیگری نیز دارد. از مهم‌ترین اهداف دیگر در به‌کاربردن فن سیر کوله می‌توان به عواملی مانند یکنواختی دما و پایداری سطح رطوبت هوا اشاره کرد.

همچنین در محیط‌هایی مانند گلخانه که هوای راکد و مانده به‌سرعت گرمای محیط را بالا می‌برد و مطمئناً چنین هوایی نمی‌تواند سطح رطوبت مناسبی را ایجاد کند و باعث عدم رشد گیاهان می‌شود؛ نیاز به فن سیرکوله از مهم‌ترین اهداف به‌کاربردن این وسیله و جلوگیری از انباشت گرما است.

 

فن سیرکوله را بی‌اغراق می‌توان تنها شاهراه تعادل و موازنه هوا در محیط‌های بزرگ و سرپوشیده دانست؛ دستگاهی که با کمک یک موتور و پره‌ها قادر به موازنه رطوبت نیز هست.

فن سیرکوله با دمش و مکش از هوای ایستاده و راکد جلوگیری می‌کند و هوای ناروان را به نسیمی روان مبدل می‌سازد.

 

از فن سیرکوله در کجا استفاده می‌کنند؟

امروزه استفاده از فن‌های سیر کوله در گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، سالن قارچ و کارخانه‌های صنعتی لازم و ضروری است. زیرا این وسیله دما، رطوبت، اکسیژن و گاز دی‌اکسیدکربن را موازنه می‌کند و به تعادل می‌رساند.

هواکش سیرکوله باتوجه‌به ابعاد فن، نام‌گذاری می‌شود و این دستگاه را می‌توان در دورهای مختلف هوادهی بدون محدودیتی ساخت.

آیا فن‌های سیرکوله بهتر از فن‌های گلخانه‌ای هستند؟

درحالی‌که بحث گردش هوا در مقابل فن معمولی، برنده مشخصی ندارد و هر دستگاه مزایای متفاوتی دارد؛ یک فن سیرکولاتور به جریان درآوردن هوا در فضای بسته کمک زیادی می‌کند، درحالی‌که فن‌های معمولی با عمل خنک‌کنندگی ارتباط مستقیم دارند.

نکته قابل‌توجه در مورد تفاوت این دو نوع فن‌ها این است که در هر فصلی از سال می‌توانید از فن سیر کوله استفاده کنید، هرچند که بهتر است  در ماه‌های سرد، سرعت باد کمتری داشته باشید؛ اما فن‌های گلخانه‌ای را باید فقط در فصل‌های گرم استفاده کنید. علاوه بر این، افرادی که در شرایط آب‌وهوای خشک زندگی می‌کنند ممکن است نیازی به گردش هوا و یا استفاده از هواکش سیر کوله‌ای نداشته باشند؛ زیرا این وسیله هوا را بیشتر خشک می‌کند.

آیا فن‌های سیر کوله هوا را خنک می‌کنند؟

فن‌های سیر کوله عمدتاً هوای محیط را خنک نمی‌کنند، در واقع خنک‌کردن یک اتاق مستلزم کاهش دمای محیط یک اتاق است که فن سیر کوله با عملکردش قدرت انجام آن را ندارد.

ازآنجایی‌که کارکرد فن‌های سیرکوله فقط جابه‌جایی هوا محسوب می‌شود؛ جریان هوای بهتری را در سراسر فضا ایجاد می‌کنند و با هوای راکد مقابله می‌کنند. همچنین این اطمینان را می‌دهند در هیچ نقطه‌ای از محیط هوای سردتر یا گرم‌تر وجود ندارد، به‌عبارت‌دیگر سراسر محیط یک‌هوای یکنواخت و معتدل دارد.

ویژگی‌های فن سیر کوله باکیفیت

بی شک یک هواکش سیرکولة باکیفیت ویژگی‌های خاصی دارد که عملکرد گردش هوا را در سوله‌های بزرگ چندبرابر می‌کند. در ادامه به برخی از آنها می‌پردازیم:

 • جنس پروانه آلومینیومی و فولادی
 • وجود موتورهای کم‌صدا و کم‌مصرف
 • جنس فن از استنلس‌استیل
 • دارای قدرت مکش بالا

فن سیرکوله گلخانه

 

نحوه محاسبه تعداد فن‌های سیرکوله

تعداد فن‌های سیرکوله یا فن جت‌ها بر اساس مساحت فضای موردنظر محاسبه می‌شوند. همچنین باید دقت کنید همه دستگاه‌ها در یک‌جهت نصب شوند و در دهانه مجاور یکدیگر قرار بگیرند.

نکته‌ای که در این میان لازم است تا در نظر بگیرید اهمیت دقیق تعداد فن‌های سیرکوله است؛ زیرا عدم حساب  و کتاب درست باعث کم یا زیادشدن تعداد این فن‌ها، هزینه اضافی و اختلال در فرایند یکنواخت‌سازی هوای محیط می‌شود.

برای محاسبه فن سیرکوله باید یک‌چهارم طول گلخانه را محاسبه کنید و سپس اولین فن را در آن جا نصب کنید. سپس باتوجه‌به طول دهانه فن جت بهتر است برای هر پانزده متر از یک دستگاه استفاده کنید.

در پایان توصیه ما این است به دلیل اهمیت فن سیرکوله، این وسیله را از مراکز معتبر مانند مجموعه پارس صنعت خریداری کنید. لازم به ذکر است  با خرید فن سیرکوله در این مرکز از خدمات پس از فروش و گارانتی بدنه محصول برخوردار می‌شوید.

برای خرید این محصول به سایت پارس صنعت مراجعه نمایید.

 

برچسب ها : گلخانه

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار بازار

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار بازار

  اخبار برگزیده