مراحل تسویه حساب و تحویل خودرو از بورس کالا

مراحل تسویه حساب و تحویل خودرو از بورس کالا

در ماه‌های اخیر معامله‌گران زیادی موفق شدند تا از بورس کالا خودرو بخرند و از این طریق به سود خوبی هم رسیدند. تقریبا تمام افرادی که با بورس کالا آشنایی دارند با نحوه ثبت نام و خرید خودرو از بورس کالا آشنایی دارند. اما سوال اصلی اینجا است که بعد از تعیین وضعیت سفارش و در صورت موفقیت در خرید خودرو در بورس کالا باید چه مراحلی را طی کنیم؟ در این مطلب تلاش می‌کنیم تا شما را با نحوه خرید خودرو در بورس کالا از طریق کارگزاری آگاه آشنا کنیم.

 

 

در ماه‌های اخیر معامله‌گران زیادی موفق شدند تا از بورس کالا خودرو بخرند و از این طریق به سود خوبی هم رسیدند. تقریبا تمام افرادی که با بورس کالا آشنایی دارند با نحوه ثبت نام و خرید خودرو از بورس کالا آشنایی دارند. اما سوال اصلی اینجا است که بعد از تعیین وضعیت سفارش و در صورت موفقیت در خرید خودرو در بورس کالا باید چه مراحلی را طی کنیم؟ در این مطلب تلاش می‌کنیم تا شما را با نحوه خرید خودرو در بورس کالا از طریق کارگزاری آگاه آشنا کنیم.

مراحل تسویه خودرو در بورس کالا

پس از اتمام سفارش‌گذاری در بورس کالا باید منتظر تعیین وضعیت سفارش بمانید. سپس در صورتی که موفق به خرید خودرو از بورس کالا شده باشید می‌توانید برای تسویه و تحویل خودرو اقدام کنید.

برای تکمیل مراحل تسویه خودرو باید به حساب کاربری خود در سامانه Agah.ebgo.ir وارد شوید. سپس از طریق بخش «کارتابل»، گزینه «کارتابل خریدار از نوع فیزیکی» را انتخاب کنید.

در این بخش جزئیات قرارداد خرید خودرو به شما نمایش داده می‌شود. همچنین با کلیک کردن روی گزینه «نمایش جزئیات» امکان مشاهده و بررسی تمامی جزئیات قرارداد برای شما فراهم خواهد شد. 

مراحل تسویه با انتخاب گزینه «نوع درخواست پرداخت» آغاز می‌شود. با این کار امکان انتخاب نوع درخواست پرداخت برای شما فراهم می‌شود. در مرحله بعد روی گزینه «پرداخت نقدی» کلیک کنید.

دقت کنید که اگر با پیامی با مضمون بخشودگی جرایم مواجه شدید، هرگز تیک گزینه بخشودگی جرایم را نزنید چرا که بخشودگی جرایم شامل حال خریداران تالار خودرو و سیمان نمی‌شود. در صورت تایید کردن گزینه بخشودگی جرایم، فرایند تسویه خودرو تکمیل نمی‌شود و حتی ممکن است قرارداد شما فسخ شود.

پس از انتخاب گزینه «پرداخت نقدی» روی گزینه تایید کلیک کنید. سپس با پیامی با مضمون موفق بودن درخواست تامین وجه مواجه خواهید شد.

شما می‌توانید با ورود به بخش «کارتابل» و انتخاب گزینه «کارتابل خریدار از نوع فیزیکی»، اطلاعات تسویه خودروی مورد نظر خود را مشاهده کنید. مشاهده بخش «تاریخ تسویه» به این معنا است که فرآیند تسویه به طور کامل انجام شده است. توجه کنید که درج تاریخ تسویه در کارتابل خریدار در حدود یک ساعت و نیم زمان نیاز دارد. بنابراین بلافاصله پس از اتمام مراحل پرداخت به شما نمایش داده نمی‌شود.

مهلت زمانی پرداخت مابقی هزینه خودرو

توجه داشته باشید که پس از اعلام نتایج، تنها سه روز برای انجام فرآیند تسویه خودرو زمان دارید. شما باید در این زمان مابقی هزینه خودرو را در حساب وکالتی خود واریز کنید. در صورتی که واریز مابقی هزینه خودرو در سه روز دوم (روزهای سوم تا ششم پس از تعیین وضعیت سفارش) انجام شود، خریدار مشمول جریمه خواهد شد. این جریمه معادل 0.0025 ارزش معاملاتی سفارش به ازای هر روز است.

اگر خریدار طی 6 روز تسویه نکند قرارداد فسخ می‌شود. در این حالت خریدار ملزم به پرداخت هزینه انفساخ است. این هزینه شامل 5% ارزش معامله و دو سر کارمزد می‌شود.

مراحل تحویل گرفتن خودرو از بورس کالا

پس از طی کردن مراحل مذکور باید به سایت اعلام شده توسط شرکت عرضه‌کننده خودرو مراجعه و پروفایل شخصی خود را ایجاد کنید. همچنین مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه‌های جانبی مانند هزینه عوارض، شماره‌گذاری، بیمه شخص ثالث و... را در مهلت مقرر از طریق سایت شرکت مربوطه پرداخت کنید. جزئیات این هزینه‌ها در اطلاعیه عرضه خودرو درج شده است.

گام بعدی انتخاب نمایندگی مجاز برای تحویل خودرو است. برای این کار باید در سایت شرکت عرضه‌کننده خودرو، نزدیک‌ترین نمایندگی مجاز به آدرس خود را انتخاب کنید.

در پایان در زمان تحویل خودرو (که در اطلاعیه عرضه خودرو درج شده است) همراه با مدارک اعلام شده به نمایندگی مورد نظر مراجعه کنید.

توجه کنید که خریدار باید قبل از اتمام مهلت مجاز تحویل که در اطلاعیه عرضه درج می‌شود برای تحویل گرفتن خودرو اقدام کند. در غیر این صورت شرکت عرضه‌کننده می‌تواند خودروی مذکور را در پارکینگ عمومی یا پارکینگ شرکت نگهداری کند که در هر دو صورت هزینه‌های نگهداری به عهده خریدار خواهد بود.

کلام آخر

در این مطلب تلاش کردیم برخی از مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از تسویه و تحویل خودرو در بورس کالا بدانید را به شما توضیح دهیم. در پایان به شما یادآوری می‌کنیم که پیش از اقدام برای خرید خودرو از بورس کالا حتما اطلاعیه عرضه خودروی مورد نظر خود را با دقت بخوانید و از تمام نکات مربوط به آن مطلع شوید. جزئیات درج شده در اطلاعیه عرضه برای هر خودرو متفاوت است و توجه نکردن به آن‌ها می‌تواند باعث زیان دیدن شما شود.

همچنین توجه کنید که هنگام قیمت‌گذاری خودرو حتما سایر هزینه‌های جانبی را در نظر بگیرید. در واقع باید قیمتی را مشخص کنید که پس از افزوده شدن این هزینه‌ها به آن، باز هم خرید خودرو برای شما صرفه اقتصادی داشته باشد. به این صورت می‌توانید از خرید خودرو در بورس کالا سود کنید.

 

 

برچسب ها : خودرو,بورس کالا,خرید خودرو از بورس

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار بازار

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار بازار

    اخبار برگزیده