مشاوره برای خرید چیلر تراکمی و راهنمای خرید بهترین چیلر

مشاوره برای خرید چیلر تراکمی و راهنمای خرید بهترین چیلر

چیلر تراکمی به‌عنوان یکی از تجهیزات مهم در صنعت تهویه مطبوع به شمار می‌رود. با توجه به اینکه چیلر در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شود و می‌تواند روی دستگاه موارد متعددی اضافه شود، خرید چیلر برای اغلب افراد با چالش همراه است. با توجه به همین موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مطلب با آقای مهندس کیانی، مدیرعامل شرکت ساینا تهویه رادمان گفتگویی داشته باشیم و در ارتباط با خرید چیلر تراکمی و فاکتورهای تأثیرگذار در قیمت چیلر تراکمی صحبت کنیم. اگر شما هم به دنبال خرید چیلر تراکمی هستید حتما در ادامه با ما همراه باشید؛ زیرا در این مطلب به تمام سوالات رایج در ارتباط با خرید دستگاه چیلر تراکمی پاسخ خواهیم داد.

 

 چیلر تراکمی بهتر است یا چیلر جذبی؟

اگر بخواهیم بطور اجمالی تفاوت دو نوع چیلر تراکمی و جذبی را بررسی کنیم، در چیلرهای تراکمی کمپرسور وجود دارد و مصرف اصلی انرژی، مصرف برق است اما در چیلرهای جذبی به‌جای کمپرسور از ژنراتور و ابزوربر استفاده می‌شود که مصرف اصلی انرژی آن گاز شهری است.

ضریب عملکرد چیلرهای جذبی بسیار پایین‌تر از چیلرهای تراکمی است. برای مثال COP در چیلرهای جذبی بین 0/5 تا 1/2 و در چیلرهای تراکمی بین 2/5 تا 6 می‌باشد، بنابراین در چیلرهای تراکمی عملکرد بهتر و مصرف انرژی کمتر است.

علاوه بر آن باتوجه به نیاز بیشتر چیلرهای جذبی به آب و مشکلات کم‌آبی کشور می‌توان نتیجه گرفت که چیلرهای تراکمی هواخنک بازار بسیار بزرگتری نسبت به انواع دیگر دارند.

سخن پایانی این‌که درحال حاضر استفاده از چیلرهای تراکمی به دلیل راندمان بالاتر، هزینه اولیه و نیاز به نگهداری کمتر، بیشتر موردتوجه کاربران قرار دارند‌.

چیلر تراکمی برای چه مکان‌هایی گزینه مناسبی است؟ برای چه مواردی بهتر است که از چیلرهای تراکمی استفاده نشود؟

چیلر تراکمی در دو نوع هوا خنک و چیلر تراکمی آب خنک تولید می‌شود و کاربرد وسیعی در تمام صنایع، ساختمان‌های فرهنگی، ورزشی، اداری، تجاری و مسکونی دارد. با توجه به تنوع چیلرهای تراکمی در تمام شرایط آب و هوایی قابل‌استفاده و بهره‌برداری می‌باشند.

در مواردی که تامین انرژی برق با مشکلاتی روبروست و همچنین هزینه اولیه با توجه به کاربری محل موردنظر حائز اهمیت است، می‌توان از سیستم‌های تبخیری یا روش های جایگزین دیگر به‌جای چیلرهای تراکمی استفاده کرد.

خرید چیلر تراکمی

تفاوت اصلی چیلر تراکمی آب‌خنک و هوا خنک چیست؟

تفاوت اصلی چیلر هوا خنک و آب‌خنک  در نوع کندانسور آنها است. اگر فرآیند تقطیر مبرد در کندانسور با آب‌خنک صورت می گیرد به آن چیلر تراکمی آب‌خنک می گویند که در این حالت نیاز به دستگاه برج خنک کننده و پمپ دارد. اگر فرآیند تبدیل مبرد از فاز بخار به مایع در کندانسور با استفاده از هوا و به واسطه فن مکنده هوا انجام شود، به آن چیلر تراکمی هوا خنک گفته می‌شود.

کندانسور آب‌خنک معمولا از دو نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله یا مبدل های صفحه ای است. کندانسور هوا خنک عمدتا از کویل با لوله های مسی و فین های آلومینیومی یا مسی تشکیل می‌شود که در آن فن هوا را از میان کویل عبور داده و فرآیند تقطیر و کاهش دمای مبرد انجام می گیرد.

از نظر عملکرد در چیلر های هوا خنک تغییرات دمایی محیط بر عملکرد آن تاثیر می گذارد ولی بستگی چیلرهای آب‌خنک به دمای محیط کمتراست، زیرا در نوع هوا خنک با افزایش دمای هوای بیرون ظرفیت دفع گرما در کندانسور کاهش یافته و به تبع آن از راندمان سیستم کاسته می‌شود.

از نظر شرایط اقلیمی استفاده از چیلرهای تراکمی هواخنک هیچ محدودیتی ندارد، اما در مناطق با آب و هوای مرطوب نباید از چیلر آب‌خنک استفاده شود زیرا همانطور که گفته شد در نوع آب‌خنک نیاز به برج خنک کن آب می‌باشد و در مناطقی که هوای مرطوب دارند، راندمان برج خنک کننده کاهش می یابد.

بطورکلی امروزه استفاده از چیلرهای تراکمی هواخنک به دلیل مشکل کم‌آبی کشور بیشتر مورد توجه مهندسان و بهره برداران قرار گرفته است.

 

زمان ساخت و تحویل چیلر تراکمی چقدر است؟

با توجه به نوع و ظرفیت چیلرهای تراکمی، زمان ساخت آن ها متغیر است، بطور مثال زمان ساخت چیلر تراکمی آب‌خنک در مقایسه با نوع هواخنک کمتر است، البته با توجه به نیاز چیلر تراکمی آب‌خنک به برج خنک کن، میبایست مدت زمان لازم برای ساخت برج خنک کن نیز لحاظ گردد. علاوه بر آن چیلرها در ظرفیت های بالاتر برای ساخت نیاز به مدت زمان بیشتری دارند، به عبارتی با افزایش ظرفیت چیلرها، فرآیند تولید آنها نیز طولانی تر می‌شود.

 

چیلرهای تراکمی ساینا تهویه رادمان در چه ظرفیت‌ هایی تولید می شوند؟

چیلرهای ما در انواع هواخنک و آب‌خنک با توجه به نیاز پروژه های مختلف و کاربری های متعدد از ۲ تن تبرید تا ۳۶۰ تن تبرید تولید می شوند.

 

آیا ساینا تهویه رادمان خدمات نصب و سرویس دوره‌ای چیلر را دارد؟

مدارک و مستندات طراحی، نصب، راه اندازی و نگهداری دستگاه ها همراه آن ها ارائه می‌شود. علاوه بر آن در صورت درخواست مشتریان خدمات نصب، راه اندازی، آموزش پرسنل و سرویس دوره ای صورت می پذیرد. در اغلب پروژه های حساس و مهم از نظر دقت عملکرد دستگاه ها نظیر پروژه های دارویی گاها تا مدت ها در تعامل و همکاری مستقیم و همراهی با بهره برداران و واحد فنی آن ها هستیم.

 

در صورت خرابی چیلر باید به کجا مراجعه کنیم؟

درصورت بروز مشکل برای دستگاه ها در ابتدا مراجعه به مستندات و مدارک نگهداری دستگاه ها گزینه مناسبی است و درصورت عدم رفع مشکل موردنظر، کارشناسان شرکت ساینا تهویه رادمان پاسخگوی سوالات مشتریان می‌باشند. درمواردی که نیاز به حضور کارشناسان برای بررسی و رفع مشکلات و موانع باشد، قطعا در سریع ترین زمان ممکن این امر میسر خواهد شد.

خرید چیلر تراکمی

قیمت چیلر تراکمی به چه فاکتورهایی بستگی دارد و قیمت کدام نوع آن بیشتر است؟

برای انتخاب صحیح چیلر میبایست محاسبات دقیق بار برودتی ساختمان یا سیستم مورد استفاده صورت پذیرد. در غیر اینصورت احتمال خرید چیلر با  ظرفیت کمتر و یا بیشتر وجود دارد که در هر دو حالت امکان تحمیل آسیب جبران ناپذیر به کارفرما وجود دارد؛ پس باید به خوبی به این نکته توجه کنیم که محاسبه دقیق ظرفیت چیلر، یکی از نکات مهم و تأثیرگذار بر قیمت چیلر است.

دمای مورد نیاز آب‌خنک، نوع کمپرسورهای مورد استفاده، برند قطعات بکار رفته در سیکل تبرید چیلرها، اقلام برقی و کنترلی دستگاه و کیفیت ساخت نیز به نوبه خود در قیمت چیلرها موثر هستند.

بطور کلی قیمت چیلر تراکمی هوا خنک در مقایسه با نوع آب‌خنک بیشتراست. البته درست است که در نوع آب‌خنک، هزینه برج خنک کننده هم به چیلر اضافه می‌شود ولی کندانسور چیلر تراکمی هوا خنک که معمولا از لوله های مسی و فین های آلومینیومی یا مسی ساخته می‌شود، بزرگتر بوده و نیز تعدادی فن نیاز دارد که همین امر موجب افزایش قیمت تمام شده آن می‌شود.

 

جناب آقای مهندس کیانی در پایان این مصاحبه به‌عنوان سخن آخر یادآوری کردند که:

خرید چیلر برای اغلب مشتریان با چالش همراه است، زیرا چیلر در انواع مختلفی در بازار موجود است و باید با توجه به نیاز پروژه انتخاب شود. ما در ساینا تهویه رادمان آماده ارائه مشاوره رایگان به مشتریان خود هستیم تا بتوانند بهترین دستگاه را مطابق با نیازهای خود تهیه کنند.

 

تماس با شرکت ساینا تهویه رادمان

آدرس شرکت: کرج، بلوار مطهری، روبروی اداره ثبت، پلاک ۶۶، ساختمان آریان، طبقه ۵، واحد ۱۸

تلفن شرکت: 

026-34465154

026-34421628

09337278357

آدرس سایت: https://saynahvac.com

 

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده است

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار بازار

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار بازار

    اخبار برگزیده