به گزارش خبرگزاری برنا، محمدرضا خسروی تهیه کننده و کارگردان مستند «بوشهر در سوگ» درباره این مستند توضیح داد: این اثر درباره عزاداری مردم بوشهر است و فلسفه عزاداری را توسط چند تن از قدیمی های هیات بررسی می کند. عزاداری در بوشهر از دهه اول محرم آغاز می شود و تا پایان صفر ادامه پیدا می کند و رسم های مختلف با فلسفه خاص خود را دارد.

وی افزود: خود من بوشهری نیستم و اهل شهرکردم اما وقتی در ماه محرم با فرهنگ غنی و خاص بوشهر مواجه شدم به این نتیجه رسیدم که حیف است در قالب یک مستند به این گنجینه غنی پرداخته نشود.

این مستندساز یادآور شد: عزاداری بوشهر با پایان دهه محرم به پایان نمی رسد و تا اربعین هر شب جمعه عزاداری ادامه پیدا می کند. در هفته آخری که به اربعین ختم می شود نیز هر شب برنامه برگزار می شود.

خسروی ادامه داد: در این مستند ابتدا شهر بوشهر را معرفی می کنیم و سپس به رسوم محرم می پردازیم که بعد از عید غدیر با سنت سیاه پوشی آغاز می شود. در ادامه «ذکر و پامنبری» آیینی است که هر روز پیش از مراسم برگزار می شود تا همه خبردار شوند که روضه آغاز شده است و نوعی سینه زنی است که غیر از جنوب کشور جایی مشابه آن را ندیده ام.

وی تأکید کرد: از شب ششم تا دهم محرم نیز هر روز «سنج و دمام زنی» پیش از عزاداری صورت می گیرد و سپس سینه زنی بوشهری آغاز می شود که روال خاص خود را دارد. سینه زنی شامل بخش های مختلفی از جمله پیشخوانی، نوحه خوانی و واحدخوانی است که با همراهی مداح و مردم انجام می شود. آخرین بخش از مراسم نیز ایامظلوم نام دارد که در آن مردم سینه زنی را از مسجد و حسینیه به خیابان ها می برند.

کارگردان «بوشهر در سوگ» افزود: شمع زنی، صبحدم خوانی و طفل صغیری از جمله دیگر مراسم هایی هست که در دهه محرم برگزار می شود. تعزیه طایفه بنی اسد در شب سوم امام حسین (ع) برگزار می شود و شب های جمعه نیز تا پایان صفر سینه زنی برپا است.

خسروی در پایان گفت: در مراسم ۲۸ صفر نیز نوحه خیلی خاصی اجرا می شود که در آن تابوت نمادین پیامبر (ص) را می سازند و آن را به صورت نمادین تشییع می کنند و ما طی دو سالی که صرف ساخت این اثر کردیم، کوشیدیم تصاویری از تمام این سنتها در مستند داشته باشیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: