به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری برنا؛ آلودگی نفتی محدوده عمومی سواحل گناوه و بندرریگ پاک‌سازی شده و پاکسازی محدوده باقیمانده نیز ظرف ۷۲ ساعت آینده پایان می یابد.

در ۲۴ شهریورماه امسال با نشت نفت از  یکی از لوله های نفتی در ۲.۵ مایلی جزیره خارگ آلودگی نفتی سواحل این جزیره و حتی بخش هایی از سواحل گناوه و بندرریگ را فرا گرفت.

 به دنبال این آلودگی بود که شرکت نفت فلات قاره، اداره کل حفاظت محیط زیست ، اداره کل بنادر و دریانوردی همراه با فعالان محیط زیست و بویژه سمن های استان بوشهر برای پاک سازی این آلودگی ها وارد عمل شدند تا مخاطرات محیط زیستی ناشی از این آلودگی را به حداقل برسانند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: گام پایانی در عملیات پاک‌سازی آلودگی نفتی در سواحل جزیره خارگ و سوال بندرهای گناوه و ریگ در حال انجام است و امید می‌رود ظرف ۷۲ ساعت آینده به اتمام برسد.

فرهاد قلی‌نژاد افزود: در این زمینه امروز نیز عملیات پاک‌سازی در سواحل گناوه ناشی از نشت نفت با حضور فعالان محیط زیست، شرکت نفت فلات قاره و قشرهای مختلف مردم نهاد ادامه پیدا کرد.

وی یادآور شد: در چند روز گذشته پسماندها و باقیمانده نشت نفت  از جزیره خارگ به سواحل گناوه و ریگ رسید که با همکاری اداره کمیته بحران فرمانداری گناوه و مصوبه‌های کارگروه مخاطرات زیست محیطی استان بوشهر عملیات پاکسازی آلودگی نفتی با جدیت از سوی کارکنان شرکت نفت فلات قاره در سواحل و در دریا از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر با همکاری سازمان‌های مردم نهاد انجام گرفت.

قلی نژاد ادامه داد: در این راستا بخش عمومی ساحل گناوه و بندر ریگ پاک سازی شده و محدوده باقیمانده نیز ظرف ۷۲ ساعت آینده کار پاک سازی آن صورت می‌گیرد.

وی افزود: برخی حوادث نفتی هم قابل پیشگیری و هم قابل پیش بینی است که با برنامه‌ریزی تدوین شده امید است با اعمال ضوابط و اقدامات پیشگیرانه چنین حوادثی به حداقل برسد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر یادآورشد: هر گونه آلودگی نفتی سبب خسارت‌های زیست محیطی می‌شود و این نوع آلودگی هم در سواحل و هم در دریا مشکلات زیست محیطی ایجاد می‌کند که با رویکرد مطلوب وزارت نفت اقدام‌های برای کاهش این نوع حوادث در پیش گرفته شده است.

قلی‌نژاد ادامه داد: این مهم نقطه عطفی در رفع مسائل زیست محیطی استان بوشهر و کشور محسوب می‌شود تا بتوان در کنار صنعت، نفت و بهره‌برداری به مشکلات زیست محیطی توجه کرد تا آلودگی‌های زیست محیطی در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد پاک‌سازی قرار گیرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: