به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛ این کارگاه با حضور مهدی خانکه معاونت امور اجتماعی بهزیستی استان تهران، اکرم داودی معاونت اجتماعی  بهزیستی پیشوا و با تدریس اردشیر بهرامی، جامعه شناس و مولف کتاب فرهنگ توسعه و خودکشی در غرب ایران و آسیه ملک دار، مسئول اورژانس اجتماعی، روان شناس بالینی همراه بود.

در این نشست خانکه ضمن تقدیر و تشکر از زحمات کارشناسان اورژانس اجتماعی، برگزاری کارگاههای علمی و تخصصی را گامی ارزشمند در راستای ارتقا  و تخصصی تر شدن این حوزه مهم دانست و بر برگزاری دوره های مدون این آموزش ها تاکید کرد.

معاونت امور اجتماعی استان تهران گفت: یکی از مشکلات اساسی که در این حوزه پایش شده است عدم تناسب تخصص با نوع مداخلاتی است که انجام می شود مداخله خودکشی برای روان شناسان بسیار تخصصی است و همکاران این حوزه حداقل می بایست هر 6 ماه یکبار آموزش های حرفه ای ببینند و ما در اورژانس اجتماعی نیازمند یک کتاب مقدس هستیم که به آن رجوع کنیم که متاسفانه این کتاب هنوز وجود ندارد و ما باید آن را ایجاد کنیم.

بهرامی جامعه شناس و مدرس دوره اظهار داشت: در این کارگاه سعی کرده ایم با رویکرد جامعه شناختی و روان شناختی و همچنین آخرین نتایج علمی که در این زمینه وجود دارد دلایل و زمینه های شکل گیری این مساله اجتماعی در ایران را بررسی کنیم و بر اساس مدل های اجتماعی و فرهنگی "خانواده محور و اجتماع محور" مداخلات پیشگیرانه را تبیین کنیم.

وی افزود: بررسی وضعیت خودکشی بر اساس گزارش های رسمی و بررسی وضعیت روند خودکشی در جامعه ایران و همچنین روش ها و تکنیک های مداخله از جمله مباحثی است که در کارگاه مداخله در خودکشی بررسی کرده ایم.

بهرامی ادامه داد: آموزش نسخه گسترش یافته رابرت برای مداخله در خودکشی  که شامل 7 مرحله می باشد از جمله مواردی است که کارشناس مداخله گر می بایست به آن تسلط داشته باشد.

در ادامه نشست آسیه ملک دار، مسئول اورژانس اجتماعی پیشوا بیان کرد:  نابودی آگاهانه فرد به دلیل وجود ناراحتی های متعدد و چند بعدی در فرد درمانده که به زعم خود این اقدام بهترین راه حل جهت رهایی از مسائل است تعریف خودکشی است که از جمله مباحث مهم در روان پزشکی است چرا که ما در روان پزشکی با مساله مردن بیماران طرف نیستیم و تنها معظل که باعث مردن بیماران روان می شود موضوع خودکشی است.

وی ادامه داد: آنچه در موضوع خودکشی اهمیت دارد این است که بتوانیم عوامل خطر و عوامل محافظت کننده را بشناسیم و باورهای غلطی که در موضوع خودکشی داریم اصلاح کنیم.

در پایان کارگاه کتاب فرهنگ توسعه خودکشی در غرب ایران تالیف اردشیر بهرامی در اختیار کارشناسان قرار گرفت.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: