به گزارش خبر گزاری برنا از غرب تهران ،حجت الاسلام والمسلمین محسن زاده درخطبه اول پس ازحمدوثنای الهی وصلوات برپیامبراعظم اسلام ودعوت خودومردم به تقوای الهی درادامه بحث شیوه های تربیتی ادامه دادند:در این دنیای وانفسا به دلیل هجوم این شبکه های گسترده ، امروز زمینه های انحراف خیلی بیشتر از سابق شده، راه جوان ها، نوجوان ها و حفظ تدینشان چیست؟ من فهرست وار این راه را خدمت شما عرض می کنم که دیشب هم به بعضی هایش اشاره کردم. یکی که در حدیث هم داریم، بیان خوبی ها وبدی هاست. ببینید آقا، انسان باید با فرزندش با برادرش، مرد با همسرش، حرف بزند، خوبی را بگوید، بدی را هم بگوید. قرآن کریم می فرماید: « قُوا أنفُسَکُم و أهلِیکُم نارا » خودتان و خانواده تان را ز آتش جهنم حفظ کنید.

وی درباره کرامت اظهار کرد،من سه تا حدیث نوشته ام . اول : امیرالمؤمنین فرمود: « مَن کَرُمَت عَلَیهِ نَفسُهُ لَم یُهِنهَا بِالمَعصِیَهِ» ، هر کس کرامت نفس داشته باشد دور گناه نمی رود. دروغ مال آدم بی شخصیت است، حسادت مال انسان خودکم بین و کم ظرفیت است، غیبت خوراک آدم حقیرالنفس است. این روایت می گوید هر کس کرامت نفس داشته باشد، اصلا به خودش اجازه نمی دهد که دنبال گناه برود. من یک شب این جا گفتم ما انسان هایی داشتیم که به دلیل کرامت نفس، حتی قبل از اسلام بت نپرستیدند و شراب نخوردند که روی به دوستی های خیابانی  می آوردند، دخترانی که روی به دوستی های خیابانی می آورند، ناشی از پستی نفس، تحقیر و کوچک شمردن در خانه است، ناشی از عدم محبت در خانه است. حدیث دوم : امام سجاد (ع) فرمود: « مَن کَرُمَت عَلَیهِ نَفسُهُ هَانَت عَلَیهِ الدّنیَا» ؛ هرکس کرامت نفس داشته باشد، دنیا نزدش کوچک است. حدیث سوم: امیرالمؤمنین فرمود : « مَن کَرُمَت عَلَیهِ نَفسُهُ هَانَت عَلَیهِ شَهوَتُه» ؛ هرکس کرامت نفس داشته باشد، دنبال شهوت رانی و معصیت و گناه نمی رود. این نکتة خیلی مهمی است که پیامبر فرمود: « أکرِمُوا أولَادَکُم» ؛ بچه هایتان را کریمانه بار بیاورید، با کرامت بار بیاورید. من چند مطلب و چند نکته را بیان می کنم که این ها باعث می شود کودکان با کرامت بار بیایند.

محسن زاده درباره تکریم به فرزندان افزود،در روایت داریم در جایی که می خواهیم از حقوق کودکان استفاده کنیم، از آن ها اجازه بگیریم . کودک حقوقی دارد. کودک حقوقی دارد. کودک زود آمده صف اول نماز جماعت نشسته ، حالا یک آقا بیاید، بزرگی باشد، اصلا آیت الله باشد، پزشک باشد، پیرمرد باشد و بخواهد جای او بنشیند. این بچه حق اش اینجا است، « سَالتُهُ عَنِ الصّبیَانِ إذَا صَفّوا فِی الصّلَاهِ المَکتُوبَهِ» از امام باقر(ع) سؤال شد درباره نماز بچه ها. امام باقر(ع)فرمود: « لَا تُؤخّرُوهُم عَنِ الصّلاه» بچه ها را به صف آخر نماز نفرستید: « وَفَرّقُوا بَینَهُم» اگر درصف اول تعدادشان زیاد است ، مثلا سه تا کنارهم که ممکن است اتصال صفوف به هم بخورد، فرمود بینشان فاصله بیندازید. محترمانه بروید بینشان بایستید. دیشب یک خانمی به من نامه نوشته بود که من بچه ام از مسجد و حرم به خاطر برخورد غلط یک خادم در مسجد زده شده. خادم های مساجد باید خوش اخلاق ترین باشند باید خوش

امام جمعه محترم بخش صفادشت ضمن دعاوقرائت مقدمات خطبه دوم وپس ازدعوت مجددخودومردم به تقوای الهی ادامه دادند:مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان سپاه فرمودند: «امروز دستگاه های استکباری در این منطقه هدفهای خطرناکی را برای خودشان تعریف کرده اند؛ این ها هدفهایی است که با سرنوشت ملّتها سروکار پیدا می کند. . . . . هر کار بتوانند می کنند و این هم که دم از مذاکره و گفتگو می زنند، برای  نفوذ است . . .یک عدّه ای در قضیّه ی مذاکره و مسأله ی مذاکره سهل انگاری می کنند، سهل اندیشی می کنند، مطلب را درست نمی فهمند. حالا بعضی ها بی خیالند -بی خیالان جامعه، که هرچه پیش بیاید برایشان اهمّیّتی ندارد، مصالح کشور از بین برود، منافع ملّی نابود بشود- که حالا با آن ها کاری نداریم امّا بعضی بی خیال هم نیستند لکن سهل اندیشند، عمق مسائل را نمی فهند. وقتی صحبت مذاکره می شود، می گویند آقا شما چرا با مذاکره ی با آمریکا مخالفت می کنید؟ خب امیرالمؤمنین هم مذاکره کرد با فلان کس، امام حسین هم مذاکره کرد. خب این ها نشان دهنده ی سهل اندیشی است، نشان دهنده ی نرسیدن به عمق مسأله است. اوّلاً امیرالمؤمنین که با زبیر یا امام حسین که با ابن سعد حرف می زند، او را نصیحت می کند؛ بحث مذاکره ی به معنای  امروزی نیست؛ مذاکره ی امروزی یعنی معامله، یعنی یک چیزی بده، یک چیزی بگیر. امیرالمؤمنین با زبیر معامله می کرد که یک چیزی بده، یک چیزی بگیر؟ امام حسین با ابن سعد معامله می کرد که یک چیزی بده یا یک چیزی  بگیر؟ هدف این بود؟ . . .»

وی در زمینه   گفتگوی حضرت و قالب مذاکره امروزی اظهار داشت،امام(ع) از موضع معنوی بالا در هر گام به اتمام حجّت می پردازد تا هیچ کس فردا، ادّعای بی اطّلاعی نکند، جالب این که فرمانده لشکر دشمن نیز تلویحاً حقّانیّت امام(ع) و ناحق بودن دشمن او را تصدیق می کند، تنها عذرش ، ترس از بی رحمی و قساوت آن هاست و این اعتراف جالبی است!آنچه از منطق امام حسین(ع) می آموزیم این است که منطق امام حسین(ع) در کربلا منطق هدایت و هدایتگری است و گفت وگوها و خطبه های امام حسین(ع) در کربلا در مقام امامت و رهبری جامعه و با هدف هدایت گری است.در گفت وگوی های امام حسین(ع) با عمربن سعد و دیگران، مذاکره به معنای تعامل و معامله و به قول امروزی ها مفاهمه و تفاهم و برد - برد نیست.مذاکره گاهی ازترس و ذلت و ضعف است و گاهی برای برد و باخت، امام در این گفتگوها به دنبال برد و باخت نیست بلکه به دنبال انجام تکلیف و وظیفه است.نکته مهم دیگر این که اگرچه امام به ظاهر در محاصره تعداد بیشتر و رو به فزونی سپاه دشمن است اما گفت وگوی امام با دشمنان نه از سر ذلت بلکه از سر تکلیف و عزت است.

خطیب جمعه صفادشت در مورد هدف امام حسین (ع) در گفتگوها گفت:مهم ترین هدف امام حسین(ع) و بلکه تمام ائمه از حکومت و بلکه از هر اقدام اجتماعی دیگر، این بوده که کسی به جهنم نرود و همگان به بهشت وارد شوند؛ و لذا تنها مطلبی که در تمام کتب تاریخی معتبر از این دیدار روایت شده این است که حضرت به عمرسعد پیشنهاد داد که دست از یزید و یزیدیان بردارد و به امام حسین(ع) بپیوندد تا به سعادت برسد و در نظر گرفتن این سهم برای طرف مقابل، با «برد» به معنایی که امروز در مذاکرات در نظر است کاملا متفاوت است.وقتی که گفتگو به نتیجه نمی رسد و دشمن جز تسلیم امام و کوتاه آمدن وی از اهدافش، به چیزی راضی نمی شود، امام فریاد برمی آورد که «به خدا قسم که همچون ذلیلان دست بیعت نخواهم داد و همچون بردگان فرار را بر قرارترجیح نمی دهم» و حاضر می شود که جان خود و یارانش فدا شود و اهل بیتش به اسارت روند، اما ذره ای تسلیم زورگویی  زورگویان نشود..

وی در پایان متذکر شد، مقام معظم رهبری در سال گذشته در دیدار با سفرا و کارکنان وزارت امور خارجه فرمودند: «رابطه با آمریکا و مذاکره با این کشور به جز در موارد خاصی برای جمهوری اسلامی نه تنها هیچ نفعی ندارد بلکه ضرر هم دارد و کدام عاقلی است که دنبال کار بی منفعت برود؟! آمریکایی ها نه تنها دشمنی ها را کم نکردند بلکه تحریم ها را هم افزایش دادند! نشست و برخاست و حرف زدن با آمریکایی ها، مطلقاً تأثیری در کم کردن دشمنی آن ها ندارد و بدون فایده است. تا وقتی وضع کنونی یعنی دشمنی آمریکا و اظهارات خصمانه دولت و کنگره آمریکا درباره ایران ادامه دارد تعامل با آن ها نیز هیچ وجهی ندارد.»ایشان در تبیین ضررهای ناشی از مذاکره با آمریکایی ها افزودند: «این کار ما را در افکار عمومی ملتها و دولتها به تذبذب متهم می کند و غربی ها با تبلیغات عظیم خودشان، جمهوری  اسلامی را دچار انفعال و دوگانگی جلوه می دهند.» در مجموع واضح است هم شرایط کنونی نزدیک به شرایط آن زمان نیست و هم طرف مقابل ما ماهیتی متفاوت با دشمنان با امام دارند و هم اساسا هر گفتگویی را نمی توان از جنس مذاکره امروزی دانست.

گزارش: محمد اجاق