به گزارش خبرگزاری برنا تهران؛ محمد تقی‌زاده عصر دیروز در چهارمین جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران با اشاره به معین بودن استان تهران در خوزستان اظهار داشت: محدوده‌ای که برای استان تهران مشخص شد دشت آزادگان با ۶ هزار کیلومترمربع وسعت و ۴ شهر و ۶۹ روستا بود.

وی با اشاره به وجود ۶۵ کیلومتر از محور کرخه در دشت آزادگان افزود: در بازدید میدانی، خروجی آب کرخه در چذابه شناسایی شد که ورودی آب ۲ هزار و ۴۰۰ مترمکعب در ثانیه و ۴ برابر پیک معمول بود که در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که ۵ تا ۱۰ نقطه دیگر از خروجی مرز ایران و عراق را باز کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران بیان کرد: برای حفظ شهرهای سوسنگرد، کوت سید نعیم و بستان تنها ۷۲ ساعت فرصت داشتیم که افراد را در نقاط بحرانی مستقر و احداث و تقویت سیل‌بند انجام شود، همچنین با توجه به زمان‌بر بودن انتقال ماشین‌آلات از تهران با اجاره وسایل اقدامات را آغاز کردیم.

تقی‌زاده ادامه داد: ۱۵۰ تا ۱۶۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و سبک در منطقه وجود دارد که با همکاری همه دستگاه‌ها شرایط را کنترل کردیم، همچنین بیش از ۲۵ کیلومتر سیل‌بند احداث شد و در زمینه امداد و نجات نیز هلال احمر استان تهران خوب عمل کردند که امکانات و نیازهای اولیه ساکنان محصور در آب تأمین شد.

وی تصریح کرد: شورای تأمین استان خوزستان مصوبه‌ای مبنی بر تخلیه شهرهای سوسنگرد و بستان را در دستور کار خود داشت که با اقدامات انجام شده این مصوبه لغو و وضعیت سوسنگرد و دشت آزادگان به خوبی گذرانده شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرایط نسبتاً خوبی در منطقه وجود دارد و می‌توان منطقه را ترک کرد، البته با توجه به آب و هوای گرم خوزستان همچنان نیاز به اقلام ضروری از جمله  پنکه، کولر آبی، پشه‌بند، لوازم بهداشتی، البسه و دمپایی وجود دارد و همچنین ماشین‌آلات با زمان‌بندی از منطقه برمی‌گردند تا فعالیت‌های عمرانی استان از سر گرفته شود.