به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛ توجه به مقوله ورزش در مدیریت شهری  یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، شهرداری ها همواره تلاش می کنند با ورود به حوزه ورزش روند رو به رشد خود را تسریع بخشند، مدیریت شهری قدس نیز طی سال های گذشته با احداث مجموعه های ورزشی با استاندارد های بالا در این مسیر گام برداشته است در همین راستا گفتگویی با ابوطالب آذربرا نایب رییس شورا و رییس کمیسیون ورزش و جوانان شورای اسلامی شهرقدس انجام شده که ماحصل آن را در ذیل مشاهده می کنید:

مقوله ورزش برای مدیریت شهری قدس تا چه اندازه جدی است؟

شورا و شهرداری قدس با نگاهی ویژه به ترویج و توسعه امر ورزش و افزایش سرانه‌های ورزشی در سطح شهر، ساخت پروژه‌های ورزشی را در دستور کار خود قرار داده و اقدام به احداث پروژه‌های ورزشی متعدد و همچنین تجهیز اماکن و مجموعه‌های ورزشی کرده است و همچنین همواره از ورزشکاران حمایت کرده و تا حد امکان به آنها کمک کرده است.

آیا پروژه جدیدی در حوزه ورزش در دست احداث دارید؟

احداث سالن چندمنظوره ورزشی جنب ساختمان شهرداری منطقه یک از جمله این پروژه‌هاست. این سالن ورزشی چندمنظوره که شامل سالن بسکتبال، والیبال و فوتسال می باشد با برآورد هزینه تقریبی پنجاه میلیارد ریال در دو بخش سوله ورزشی به مساحت 870 متر مربع و با ظرفیت 300 نفر تماشاگر و قسمت اداری با مساحت زیربنای 540 متر مربع در دو طبقه 270 متری در حال احداث است. این سالن ورزشی شامل بخش‌هایی چون اتاق مربیان، اتاق کنترل، رختکن، اتاق کمک‌های و اولیه، اتاق اداری، کافه تریا، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، و غیره می باشد.

 پروژه خانه کشتی که یکی از عظیم ترین پروژه های ورزشی قدس است، در چه مرحله ایی قرار دارد؟

یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ورزشی که با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب شهرقدس در حوزه ورزش کشتی توسط شهرداری  قدس در حال احداث می باشد، پروژه احداث سالن کشتی است که در حال حاضر در مراحل پایانی ساخت قرار دارد. این پروژه واقع در سی متری شورا، در دو بخش شامل سالن و قسمت اداری ساخته شده که سالن این مجموعه به مساحت 1342 مترمربع و با گنجایش 1200 نفر تماشاچی و 3 عدد تشک کشتی استاندارد، و همچنین بخش اداری آن با مساحت 390 مترمربع احداث شده است. با بهره برداری از این پروژه، این سالن به یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های کشتی غرب استان تهران تبدیل خواهد شد.

پروژه زمین چمن مصنوعی در مجموعه استادیوم شهدای شهرقدس به چه صورت تکمیل خواهد شد؟

طرح تکمیل تجهیزات و سکوهای تماشاچیان زمین چمن مصنوعی استادیوم تهیه شده است و در سال جاری با برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار حائز صلاحیت، عملیات اجرایی این طرح از خردادماه آغاز خواهد شد. مساحت زیربنای این سکوها بالغ بر 1500مترمربع و با ظرفیت 1850 عدد صندلی مخصوص تماشاگران می‌باشد. طراحی بسیار زیبای سایه‌بان استادیوم در سه قسمت به صورت سازه، خرپا و کابلی، برخورداری از دو رختکن مجزا برای تیم‌های میزبان و میهمان، رختکن‌های مجهز به سالن ریکاوری، دارای اتاق‌های مدیریت، داوران، نماینده فدراسیون، پزشک، نمازخانه، اطلاعات و حراست، اتاق تاسیسات و برق، موتور خانه مجهز، سیستم گرمایش و سرمایش پیشرفته از امکانات در نظر گرفته شده در این طرح می‌باشد. همچنین از دیگر ویژگی های این پروژه می‌توان به 2500 متر مربع پارکینگ اختصاصی برای مهمان‌ها و بازیکنان، دو ورودی مجزا مخصوص بازیکنان و تماشاگران، 14 چشمه سرویس بهداشتی، سالن VIP در بالاترین نقطه سکوها به مساحت 100 متر مربع، جایگاه ویژه خبرنگاران به مساحت 20 مترمربع، سه باب مغازه تجاری جهت ایجاد بوفه و غذاخوری برای تماشاگران اشاره کرد.

اما ماندگارترین پروژه ورزشی قدس، استادیوم شهدای شهرقدس است، آیا برنامه ایی برای این ورزشگاه دارید؟

 با توجه به اینکه ورزشگاه 25هزارنفری شهدای شهرقدس جزو ورزشگاه‌های بزرگ و برند کشور محسوب می‌شود، هم‌اکنون در مسابقات لیگ برتر میزبانی این بازی‌ها را بر عهده دارد. مجموعه ورزشی شهدا با توجه به کمک‌هایی که شورا و شهرداری داشته‌اند، به مرحله‌ای رسیده است که قابلیت برگزاری مسابقات آسیایی و ملی را هم دارد. این ورزشگاه در سال گذشته میزبان بازی‌های تیم فوتبال پیکان بوده است که از زمستان سال گذشته میزبانی دیدارهای تیم فوتبال سایپا را نیز پذیرفته است. با توجه به بحث رسانه‌ای بودن این بازی‌ها، این دیدارها بدون هیچ مشکل یا حاشیه‌ای برگزار شده است که ظرفیت‌های این مجموعه ورزشی را نشان می‌دهد. در بازی سال گذشته پرسپولیس و پیکان بیش از 20 هزار نفر تماشاچی حضور داشتند و 100 درصد جایگاه‌ها به طور کامل پر شده بود. در سال‌های قبل هم بازی‌های مشابهی برگزار شده بود اما این تماشاگر در تاریخ مسابقات شهرقدس بی‌سابقه است.

مجموعه ورزشی شهدای شهرقدس و استادیوم 25هزار نفری واقع شده در آن از زیرساخت‌های بسیار مهم و حیاتی شهرستان قدس است که توسط شهرداری قدس بنا نهاده شده است. مجموعه‌ای ممتاز که به لحاظ برگزاری مسابقات فوتبال لیگ برتر کشور، نام شهرقدس را بر سر زبان‌ها انداخته و این شهر را به قطب ورزشی در سطح استان و کشور تبدیل کرده است. در این ورزشگاه شاهد برگزاری مسابقات مهمی بوده‌ایم که از مهم‌ترین آنها می‌توان به برگزاری دیدار‌های تیم‌های سرخابی پایتخت اشاره کرد.

در حوزه ورزش همگانی چه اقداماتی انجام شده است؟

شهرداری قدس در امر توجه به ورزش همگانی و همگانی کردن ورزش در رشته های مختلف و بستر سازی برای تربیت قهرمانان آینده در ورزش محلات از هیچ کوششی دریغ نکرده است، تامین و نصب دستگاه های ورزشی در بوستان های محله ای از جمله این اقدامات است، همچنین به منظور دسترسی آسان عموم شهروندان به زیرساخت‌های ورزشی و استفاده هر چه بیشتر و بهتر جوانان و نوجوانان از امکانات ورزشی، شهرداری قدس طراحی و احداث ۱۰ زمین بازی فوتبال در بوستان‌های سطح شهر را در دستور کار قرار داد.

و سخن پایانی؟

شورا و  شهرداری قدس در حوزه ورزش قهرمانی از هیچ چیزی کم نگذاشته است. به طوری که از زمان شروع به کار  توجه و حمایت از هر مجموعه، باشگاه، رشته و هیات ورزشی را به دور از بحثهای حاشیه ای در برنامه داشته ایم.