به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛ بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز استان تهران با حضور سید جواد حسینی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، محسنی‌بندپی، استاندار تهران، حجه‌الاسلام ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران و جمعی از خیرین مدرسه‌ساز استان در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.

انوشیروان محسنی‌بندپی، استاندار تهران در این جشنواره، ضمن تقدیر و نکوداشت یاد مرحوم حافظی، رئیس فقید مجمع خیرین مدرسه‌ساز کشور، اقدام شایسته مدرسه‌سازی را از یادگاران ماندگار وی برشمرد و اظهار داشت: آموزش و پرورش، یکی از ارکان  توسعه کشور بوده و خیرین مدرسه ساز را می توان از پیشران‌های اصلی این توسعه نامید.

وی افزود: آموزش و پرورش، منشا تحولات بنیادین در کشورها بوده  وهیچ جامعه‌ای، بدون توسعه علمی به توسعه پایدار دست نخواهد یافت. اگر مردم کشورها از توانمندی و پیشرفتی برخوردار هستند، این امر ریشه در توجه به آموزش و پرورش دارد.

مقام عالی دولت در استان تهران یادآور شد: در عرصه آموزش و پرورش، توجه به نظام آموزش ابتدایی یک اصل است و امروز، رابطه‌ای معنادار و مستقیم بین آموزش‌های مطلوب ابتدایی و کاهش جرم در جامعه وجود دارد. در کشور ژاپن بیش از پیشرفت تحصیلی به رشد عقلی و عقلانی و خودباوری در نظام آموزش ابتدایی توجه دارند و این مهم، بیانگر اهمیت مقطع ابتدایی در کشورهای توسعه یافته است.

محسنی‌بندپی، خاطرنشان کرد: نقش خیرین و اهمیت ورود آن‌ها به خصوص در شهر و استان تهران، بیشتر از سایر نقاط کشور برجسته است. اگر انجام عمل خیر مدرسه سازی، پیوستی مبتنی بر نیازسنجی داشته و مبتنی بر نگاه عدالت‌محور باشد، نتایجی به مراتب بهتری حاصل خواهد شد. خیرین مدرسه ساز معماران فرهنگی کشور هستند و سرمایه گذاری در آموزش و پرورش ابتدایی باید در سرلوحه اقدامات آنها  قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: استانداری تهران با نگاهی مبتنی  بر تحول‌آفرینی به حوزه آموزش و پرورش در  کشور، با جدیت درصدد توسعه فضاهای آموزشی بوده و ما جلسات متعددی در این خصوص  تشکیل داده‌ایم. شهرداری‌ها باید  براساس تکالیف قانونی وارد میدان شوند و در همین راستا از شهرداری‌های مناطق ۲۲ گانه خواستیم تا هر شهرداری، ۲ قطعه زمین برای مدرسه سازی تخصیص دهد.

استاندار تهران تاکید داشت: واقعیت این است که دولت برای امر مدرسه‌سازی نیاز به کمک خیرین مدرسه‌ساز دارد و برای توسعه و تجهیزات فضاهای آموزشی در استان تهران به این مهم نیاز داریم. در همین رابطه، جلسات دوره‌ای را  در ۶ ماه گذشته با خیرین برگزار کردیم  و با  تقسیم کار صورت گرفته،  درصدد استانداردسازی در فضاهای آموزشی استان تهران هستیم.

مقم عالی دولت در استان تهران، عنوان داشت: آموزش و پروش در خصوص تبدیل فضاهای تجاری به فضاهای آموزشی  و دربرخی موارد از محل فروش آن‌ها، اقدامات لازم در خصوص استاندارد سازی فضاهای آموزشی کشور اقدام کند. این کار جمعی در حال نتیجه دادن بوده و امیدواریم تا در سال تحصیلی جدید، وضعیت به مراتب بهتری، نسبت به سال گذشته را شاهد باشیم.در همین خصوص، اداره کل راه و شهرسازی، مکلف شده تا ۳ تا ۵ فضا را به  احداث مدرسه در منطقه ۲۲ اختصاص دهد.

محسنی‌بندپی یادآور شد: براساس قانون اساسی و توصیه‌های مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از علم و تحصیل، تکلیف داریم و سعی بر این است تا در فضایی تعاملی اماکن راکد در اختیار آموزش وپرورش را به مدرسه تبدیل کنیم. پیش‌بینی می‌شود که تا دوسال آینده، بالغ بر ۱۸هزار کلاس در استان تهران نیاز داشته باشیم و طبق تقسیم کار صورت گرفته، بین خیرین مدرسه ساز و اداره کل نوسازی مدارس، مقررشده تا هر یک از طرفین، سهمی ۲۵ درصدی از این کار را داشته باشند.