به گزارش خبرگزاری برنا از تهران ؛ این جشنواره برای دومین بار و با هدف معرفی ظرفیت های اقتصادی وکشاورزی دهستان سولقان وروستاهای همجوار برگزار می شود .

دهستان سولقان بخش کن وروستاهای همجوار شامل سنگان ،کیگا،کشار ،وردیج ،واریش ، رندان و طالون و...یکی از قطب های تولید وعرضه میوه های باغی ومحصولات سردرختی تهران هستند که دربیش از 1000 هکتار از باغ های منطقه میوه هایی از جمله :گیلاس،شاتوت،آلبالو،هلو،خرمالو، گردو و...،تولید وعرضه می شود و اشتغالزایی نسبتا مطلوبی را برای مردم منطقه،باغداران،کارگران دائم و فصلی و... ایجاد کرده است.

براساس امار های موجود جهاد کشاورزی سالانه بیش از 950 تن میوه شاتوت در سولقان برداشت وبه بازار مصرفی تهران عرضه می شود،

برگزاری دومین جشنواره شاتوت با همکاری مشترک شهرداری منطقه 22 و دهیاری سولقان و بخشداری کن، برگزار می شود و یکی از مصادیق مشارکت مطلوب وهمدلانه برای معرفی ظرفیت های اقتصادی وکشاورزی این منطقه ورونق تولید در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به این نام نامگذاری شده است.

 این جشنواره با محوریت میوه خوش طعم وپر طرفدار شاتوت عصر روز پنج شنبه 27 تیرماه در قالب بیش از 30غرفه در فضایی به مساحت بیش از 1000 مترمربع و با عرضه شاتوت ومحصولات محلی وسنتی وتولیدات خانگی اعم از مرباجات ،عرقیجات گیاهی وعسل سولقان و...با حضور مسئولان ومدیران ملی واستانی گشایش می یابد و پیش بینی می شود مسئولان استانی ،شهری،منطقه ای ومحلی وباغداران،کشاورزان ،صاحبان مشاغل خانگی واقشار مردم با حضور خود رونق بخش این جشنواره باشند .

سالانه بیش از هزاران تن از انواع میوه های سردرختی این منطقه به بازار تهران عرضه می شود ومیوه های تولیدی این منطقه خوش آب وهوای تهران به لحاظ برخورداری از آب وهوای مناسب وحاصلحیزی اراضی دارای کیفیتی مطلوب وبر خوردار از استانداردهای صادرات است.

در این جشنواره علاوه بر معرفی میوه خوش طعم شاتوت که خواص درمانی موثری در کنترل فشار خون وبرگ درخت ان نیز خواص درمانی وبهداشتی دارد ومشتقات ان مثل مربا،شربت،کیک وبستنی ،،سایر محصولات خانگی اعم از عرقیجات گیاهی ؛خشکبار،عسل ،مرباجات و میوه های سردرختی فصلی این منطقه،آیین ورسوم محلی،پیشینه تاریخی،برخی آثار تاریخی وهویتی منطقه هم به بازدید کنندگان معرفی خواهد شد. دهیار سولقان تاکید کرد: این جشنواره با هدف رونق تولید واشتغال،حمایت از مشاغل خانگی وتولیدات بومی و توسعه اقتصادی منطقه وعرضه مستقیم محصولات کشاورزی برگزار می شود.

جشنواره شاتوت روز پنج شنبه از ساعت 17:30 تا 21 و روز جمعه 28 تیرماه از ساعت 9 تا 21 پذیرای علاقه مندان و بازدیدکنندگان تهرانی است واین پیوند شهر وروستا که درسایه جشنواره شاتوت اتفاق می افتد می تواند لحظات شاد وفرحبخشی را برای گردشگران منطقه سولقان رقم بزند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: