به گزارش خبرگزاری برنا تهران، با توجه به اینکه سالانه 220 هزار نفر به جمعیت استان تهران افزوده می‌شود اگر تعادل جمعیتی و ارتقا زیرساخت‌ها به شکل درست اجرایی نشود به بحران بزرگی تبدیل خواهد شد از این‌رو باید سرفصل‌های جدیدی در استان تعریف شود.

در این خصوص اشاره ایی به زنان سرپرست خانوار خواهیم پرداخت، که در استان تهران با وجود ۳ میلیون زن سرپرست خانوار  ۱۲ درصد زنان سرپرست خانوار نیز مطلقه هستند، که با توجه به پایین آمدن سن طلاق در چند سال اخیر 47 درصد طلاق‌ها در 5 سال نخست زندگی رُخ می‌دهد.

سختی‌های معیشت حالا دیگر فقط مردان را زیر فشار نمی‌برد، بلکه زنان سرپرست خانوار نیز دوش به دوش مردان و حتی بیشتر از آنها این سختی را لمس می‌کنند.

آمارها نشان دهنده رنج زنان سرپرست خانوار است و بیش از همیشه پرده برمی‌دارد؛ رنجی که از بیکاری شروع می‌شود و تا درآمد ناچیز این زنان و زندگی پرمشقت‌شان در طول سال ادامه می‌یابد.

زنان سرپرست خانوار که جمعیتی 2.5 میلیون نفری دارند زنان کمتر از 35 سال، 35 تا 64 سال و شصت وپنج ساله ها به بالا را شامل می شود که البته آمارها نشان می دهد بیشتر زنان سرپرست خانوار، زنانی میانسال هستند.

گفتنی است؛ در تهران تقویت کارآفرینی اجتماعی زنان در دستور کار شهرداری قرار گرفته و از ایده‌ها و نظرات مؤثر در این زمینه استقبال می‌کند.

سرپرست اداره کل امور بانوان شهرداری تهران در این خصوص با اشاره به شکل گیری مراکز کوثر با هدف و مأموریت اجتماعی افزود: این مراکز در ابتدا با هدف ایجاد اشتغال پایدار برای زنان سرپرست خانوار شکل گرفت اما اکنون به دلایلی از ماهیت فعالیت خود فاصله گرفته است و حوزه بانوان تلاش دارد تا با بهره گیری از تجارب موفق، فعالیت این مراکز را به سمت کارآفرینی اجتماعی هدایت کند.

همچنین رئیس سازمان آمار ایران در اظهار نظری  درباره دلایل سرپرست شدن زنان در خانواده توضیح داد: 35 درصد از زنان سرپرست خانوار به رغم داشتن همسر سرپرست هستند. از 65 درصد باقیمانده، 20 درصدشان به دلیل فوت همسر که دلیل عمده اش تصادفات جاده ای است، زنان را مجبور کرده تا به عنوان سرپرست خانوار معرفی شوند. همچنین 26 درصد زنان سرپرست خانوار مطلقه هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: