به گزارش خبرگزاری برنا لز تهران؛ فرشاد صبحی با بیان اینکه انتقال آب از سدهای استان تهران به حسن آباد فشافویه به دلیل مسافت زیاد و وجود آراد کوه امکان‌پذیر نیست، افزود: وجود گردنه حسن آباد و آراد کوه و فاصله زیاد دسترسی به آب های سطحی، امکان ایجاد خط لوله انتقال آب از سدها را تقریبا غیر ممکن ساخته است و تنها منبع تامین آب این بخش جنوبی استان تهران، منابع زیرزمینی است.

وی عنوان کرد: منابع آب‌های زیرزمینی در بخش حسن‌آباد به دلیل مجاورت با مناطق کویری و دشت های نمکی دارای املاح و سختی بیشتری نسبت به مناطق دیگر تهران است و مشکلات خاص خود را دارد به همین جهت، افزایش جمعیت و توسعه مناطق صنعتی در این بخش موجب کاهش بیش از پیش کیفیت و کمیت آب آشامیدنی می شود.

صبحی اظهار داشت: با توجه به این امر طرح جداسازی آب شرب از آب بهداشتی و طرح احداث آب شیرین‌کن در شرکت آب و فاضلاب منطقه ۶ تهران برای این منطقه مطرح است که در آینده‌ای نزدیک اجرا خواهد شد.

وی به کیفیت آب سایر بخش‌های شهرستان ری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه دولت تدبیر و امید در حوزه آب شرب شهرستان‌های استان تهران گام‌های خوبی برداشته به طوری که بسیاری از مناطق جنوبی پایتخت به آب سدهای ماملو و کرج متصل شده‌اند.

صبحی یادآور شد: هم اکنون قیامدشت ۱۸ لیتر در ثانیه، خاور شهر ۸۰ لیتر در ثانیه از سد ماملو و باقرشهر نیز ۸۰ لیتر در ثانیه از سد کرج آب برداشت می‌کنند.

وی با بیان اینکه میزان تولید و مصرف آب آشامیدنی در بخش کهریزک هم اکنون سر به سر است، یادآور شد: منابع تامین آب شرب بخش کهریزک از منابع زیرزمینی است و در زمان‌های اوج مصرف از ادارات آب اسلامشهر و چهاردانگه کمک گرفته می شود تا مشترکان با کمبود آب مواجه نشوند.

صبحی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه سالانه چهار چاه به دلایل فنی و افت آب از مدار خارج می‌شود، افزود: حفر هر چاه به طور میانگین بین هفت تا ۱۰ میلیارد ریال هزینه دارد که باید هزینه‌های ایجاد خط انتقال، خرید انشعاب برق، ساخت اتاقچه و محصورسازی را نیز به آن اضافه کرد.

وی عنوان کرد: میانگین برداشت آب از چاه‌ها در حدود ۱۵ لیتر در ثانیه است که با احتساب هزنیه‌های نگهداری و حفر چاه، هزینه بهایی که مشترکین به اداره آب می‌دهند، بهای بسیار ناچیزی است.

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب منطقه ۶ تهران با توجه به کاهش منابع آب زیرزمینی و هزینه‌های بالای استحصال، انتقال و تصفیه، از تمامی مشترکان خواست در مصرف آب صرفه جویی کنند.

صبحی در پایان با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب منطقه ۶ تهران بخش عمده جنوب تهران از جمله مناطق15، ۱6، ۱9، ۲۰ و بخش های کوچکی از منطقه 17و18 شهرداری را زیر پوشش دارد، افزود: این اداره با داشتن یکهزار و ۵۰۰ کیلومتر خط انتقال آب شرب و یکهزار و ۸۰ کیلومتر شبکه فاضلاب یکی از بزرگترین شرکت های آبفای استان تهران محسوب می‌شود.

شرکت آب و فاضلاب منطقه ۶ تهران با دارا بودن ۲۵۰ هزار مشترک خانگی در حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم کلان‌شهر تهران و پنج شهر کهریزک، باقرشهر، حسن آباد فشافویه، قیامدشت و خاورشهر را زیر پوشش دارد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: