به گزارش برنا، دوره دهم جشنواره  پروژه های دانش آموزی ایران، روزهای پنجشنبه و جمعه - 10 و 11 اردیبهشت ماه-  در چهار بخش، نمایشگاهی، سمینارهای علمی، مسابقات و کارگاه های آموزشی در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار خواهد شد.

الناز فطیر خورانی، دبیر جشنواره در راستای این خبر گفت: توسعه آموزش مبتنی بر جستجوگری در بین همه دانش آموزان کشور، یکی از مهمترین اهداف برگزاری دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی است.

وی افزود: گسترش فرهنگ پژوهشگری در بین دانش آموزان، ایجاد زمینه ظهور خلاقیت و توانایی های بالقوه دانش آموزان، ارائه و عرضه دستاوردهای پژوهشی و فناوری، توسعه همکاری ها و مبادلات علمی و فنی مراکز پژوهشی و دستگاههای اجرایی، ایجاد انگیزه برای بالا بردن سطح علمی جهت تولید علم و جنبش نرم افزاری، افزایش حساسیت جامعه نسبت به پژوهش و متجلی کردن نتایج آن و تبیین نقش و اهمیت بالای تفکر و پژوهش دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است.

در این جشنواره که ثبت نام آن از 13 آبان (روز دانش آموز) سال 93 آغاز شد، در مرحله نخست؛ بیش از 5000 دانش آموز از مقاطع ابتدائی، دبیرستان نوبت اول و دوم از 200 مدرسه و مرکز آموزشی کشور ثبت نام کردند و در نهایت پس از داوری های اولیه ، 1200 گروه از 20 استان کشور، برگزیده و راهی مرحله دوم جشنواره شدند.

در  دو روز برگزاری این جشنواره، گروه های مذکور، دستاوردهای خود را در سه بخش غرفه های نمایشگاهی، سمینارهای علمی و مسابقات ارائه کرده و در نهایت هیئت داوران دانشگاه شهید بهشتی 100 گروه برتر جشنواره را انتخاب و در مراسم اختتامیه معرفی خواهند کرد.

وی افزود: دانش آموزان شرکت کننده ابداعات، اختراعات و پروژهای خود را در بخش سمینارها و غرفه ها در قالب موضوعاتی همچون علوم فیزیکی، علوم زیستی،علوم شیمی، علوم ریاضی، کامپیوتر، معارف اسلامی، فنی و مهندسی و اجتماعی و روانشناسی و در بخش مسابقات موضوعاتی همچون سازه های ماکارونی، برنامه نویسی، ماشین های کمیکار، گرایش مسابقات روباتیک شامل گرایش های روبات های مسیریاب، جنگجو، امدادگر و نمایشی و گرایش مسابقات هوافضا، گرایش های گلایدر، موشک آبی و هاورکرافت ارائه خواهند کرد.

الناز فطیر خورانی ادامه داد: بازدید از دانشکده ها و پژوهشکده های دانشگاه شهید بهشتی، برگزاری کارگاه های تخصصی و ارائه فعالیت های خلاقانه در قالب غرفه «هیجان، بازی، یادگیری» نیز به عنوان فعالیت های جانبی دهمین جشنواره پروژه های دانش آموزی تبیان در نظر گرفته شده است.

وی در پایان گفت: جشنواره پروژه های دانش آموزی امسال میزبان تعدادی از گروه های بین المللی در بخش مسابقات رباتیک بوده و در حین برگزاری جشنواره نیز، تیم داوری بنیاد ملی نخبگان، ابداعات و اختراعات دانش آموزی را ارزیابی و بررسی خواهند کرد.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: