به گزارش گروه سلامت جوان خبرگزاری برنا، دکتر عباس صداقت با اعلام این خبر با اشاره به اهمیت آگاهی بخشی به جوانان در خصوص رفتارهای پرخطر بیان کرد: یکی از خلاءهای مهم کنترل ایدز در کشور آگاهی جوانان و نوجوانان است. جوانان به طور غریزی کنجکاوند و کنجکاوی آنها باعث می شود به رفتارهای پرخطر تن بدهند.

وی در این خصوص افزود: اگر جوان از آسیب های پرخطر مثل مصرف مواد مخدر و خطر ابتلا به عفونت ایدز آگاه نباشد، برای کشوری که نیروی کارآمد آن جوان هستند می تواند خسارات جبران ناپذیری به بار آورد. در همین راستا و برنامه استراتژیک کشور بحث آگاهی جوانان و نوجوانان در دستور کار قرار گرفته است.

 صداقت در خصوص اهمیت همکاری با سازمان جوانان هلال احمر در ترویج و آگاه سازی جوانان تصریح کرد: سازمان جوانان هلال احمر پتانسیل و ظرفیت خوبی دارد و وجود یک میلیون داوطلب ۵ تا ۲۹ سال ارزش و اهمیت این سازمان را بالاتر می برد.

وی ادامه داد: وجود پایگاه ها و مراکز داوطلبی در حوزه های مختلف و استان های سراسر کشور فرصتی است که کمتر کشوری از آن برخوردار است.

صداقت در خصوص همکاری با این سازمان توضیح داد: ازاواخر سال گذشته مذاکراتی با سازمان جوانان هلال احمر انجام و جلسات کارشناسی برگزار شد. در نهایت در محورهایی که خلا آموزشی حس می شد قرار شد تصمیم گیری شود.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه در خصوص کنترل بیماری ایدز گفت: براساس این تفاهم نامه قرار است تا جوانان هلال احمر ابتدا آموزش های لازم را دریافت کنند و سپس در نقاط مختلف کشور این آموزش ها را به مردم انتقال دهند. همچنین خوشبختانه قرار است جوانانی به عنوان مشاور و آزمایشگر ایدز تربیت شوند.

صداقت از روش آموزشی آموزش همسالان یا peer education به عنوان روشی موثر در انتقال مفاهیم به جوانان و آگاهی آنها از رفتارهای پرخطر یاد کرد و گفت: پیش بینی می کنیم با استفاده از این نوع آموزش که در برنامه های سازمان جوانان هلال احمر مدنظر قرار گرفته است، بهترین نتیجه را بگیریم.

وی ابراز امیدواری کرد تا روز جهانی ایدز در اول آذر آموزش تمام گروه ها به پایان رسیده باشد و تیم های عملیاتی تشکیل شود و برنامه کاری منسجمی گردآوری شود.

 صداقت در خصوص میزان موفقیت این طرح اظهار کرد: با توجه به حمایتی که از طرف دو دستگاه وجود دارد پیش بینی می کنم اقدام ارزشمندی در برنامه کنترل در کشور باشد و قابلیت خواهد داشت علاوه بر آگاهی و نگرش جوانان مانع گسترش ابتلا به این بیماری نیز شود.

وی همچنین با اشاره به بعد بین المللی اجرای این برنامه تصریح کرد: نتایج موثری در اجرای این طرح وجود  دارد و حتی به عنوان یک تجربه موفق و بهترین می توان عملکرد موفق این طرح را به کشورهای دنیا عرضه کرد.

صداقت ادامه داد: به جرات می توانم بگویم در مدیترانه شرقی این طرح برای اولین بار انجام می شود و قطعا از نتایج آن به خوبی بهره مند می شویم.