به گزارش گروه آموزش جوان خبرگزاری برنا، دکتر محمد فرهادی در نشست سراسری روسای دانشگاهها،مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری ،  وجود بیش از  چهار میلیون ششصد هزار نفر دانشجو  و  70هزار نفر عضو هیات علمی را در مجموعه آموزش عالی ، سرمایه بسیار بزرگی برای کشور محسوب می­شود که اگر مورد عنایت قرار گیرد و در مسیر درست خود هدایت شود، موجب جهش علمی و توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی  می شود.

 وی تاکید کرد : یکی از راهکارهای رسیدن به جایگاه مطلوب و قله توسعه علمی، آمایش سرزمینی آموزش عالی است  که در شورای عالی انقلاب فرهنگی مراحل نهایی خودرا می گذراند.

وزیر علوم  نبود نظام جامعی در جهت ارزیابی مستمر و مؤثر دانشگاه­ها و مراکز آموزشی و پژوهشی. نامتناسب بودن ظرفیت­های آموزشی با نیاز واقعی کشور در بخش های مختلف صنعتی، خدماتی، کشاورزی ، وجود تعداد زیاد دانشگاه و موسسه­های آموزش عالی و رشد چشمگیر کمیت آنها در دهه گذشته را از موانع و مشکلات کلان آموزش عالی اعلام کرد که وزارت علوم برای حل آن در حال برنامه ریزی است.

وی تقویت ارتباط با مراکز علمی  معتبر جهان را از برنامه های جدی وزارت علوم عنوان کرد که از سال گذشته شروع شده و در سال جاری با سرعت بیشتری پیگیری خواهد شد.

 فرهادی با اشاره به وجود تخلفات علمی در امر پژوهش، نگارش پایان­ نامه­ ها و مقالات علمی و پژوهشی گفت: برای به حداقل رساندن این مشکل در داخل دانشگاهها اخیرا آیین نامه هایی به دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ابلاغ شد، و برای رفع آن در محیط بیرون از دانشگاه نیز لایحه ای از سوی وزارت علوم به دولت ارسال شده که پس از تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

  وزیرعلوم، فراهم ساختن بستر لازم برای حاکمیت نخبگان در دانشگاه ها با اصلاح ساختار و تجدیدنظر در روند مرکز جذب هیات علمی را از برنامه های وزارت علوم اعلام و تاکید کرد: دانشگاهها به فرآیند جذب پرونده های جذب هیات علمی سرعت بیشتری ببخشند.

وی تبادل استاد و دانشجو با دانشگاه های بزرگ جهان و جذب دانشجوی خارجی با اصلاح آیین نامه های موجود و تدوین آیین نامه های جدید را از برنامه های دیگر وزارت علوم در سال جاری اعلام کرد و گفت : در سال گذشته تعداد 4هزار و 500 دانشجوی خارجی به دانشگاههای ایران آمدند که این تعداد در سال جاری باید تا سه برابر افزایش پیدا کند.

  فرهادی با اشاره به ضرورت ارتقای کیفی آموزش از طریق تجدید نظر در رشته­ های قدیمی که دارای بازار کار نیستند و ایجاد رشته های جدید و بین رشته ه­ای و در کنار آن حذف رشته های تکراری و غیرقابل توجیه گفت: بازنگری رشته ها در شورای عالی برنامه ریزی در حال انجام است و تا پایان تابستان بسیاری از آنها نهایی می شود.

وزیر علوم تاکید کرد: دانشگاهها باید برای حل مشکلات اساسی کشور راهکار ارائه دهند که در این زمینه رفع خشکسالی و کمبود آب ،مشکلات محیط زیستی، آلودگی هوا و مشکلات کشاورزی و انرژی های تجدیدپذیر در اولویت هستند.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی دانشگاهها و کمبود منابع مالی گفت : هدایت مراکز آموزشی و تحقیقاتی برای عرضه فعالیت­های تحقیقاتی به عاملان اقتصادی و  تشویق فرهنگ کمک­های بلاعوض و استفاده از پتانسیل خیرین آموزش عالی  از جمله راهکارهای قابل تامل در این زمینه است.

فرهادی تسهیل فرآیند استفاده از فرصت­های مطالعاتی برای اساتید و اعضای هیات علمی و دانشجویان دکتری و ایجاد بستر قانونی لازم جهت عضویت در سازمان­های علمی جهانی و شرکت در جشنواره­ ها و نمایشگاه­های علم و فناوری جهانی را از برنامه های وزارت علوم اعلام کرد.

وزیر علوم با تاکید بر  ارتقای نظام اطلاع رسانی و رفع نارسایی سیستم طبقه بندی و نگهداری اطلاعات و فراهم آوردن امکان دسترسی به پژوهش­های انجام شده در سطح ملی و بین المللی گفت :وزارت علوم از ایجاد آزمایشگاههای مرکزی و مرجع و تقویت شبکه آزمایشگاههای علمی حمایت می کند.

  فرهادی با اشاره به اعلام برنامه راهبردی وزارت علوم در آینده نزدیک از دانشگاهها خواست برنامه های راهبردی خودرا به تصویب هیات امنا برسانند.

وزیر علوم ، توجه به مسائل فرهنگی دانشگاهها و تقویت کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاهها را از دیگر برنامه های مهم و دارای اولویت وزارت علوم اعلام کرد.