به گزارش گروه آموزش جوان خبرگزاری برنا، دکتر فرهادی در مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی اظهار داشت : بی شک اهتمام به فن آفرینی از یک سو باعث رونق اقتصاد دانایی محور و شکل گیری کسب و کارهای دانش محور می شود و از سوی دیگر پشتوانه ای است برای نوآوران و فناوران تا با پشتکار و دلگرمی پای در میدان نهند. لذا با توجه به ماموریت‌های مصرح در قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، این وزارتخانه توجه خاص به توسعه کارآفرینی مبتنی بر فناوری یا فن‌آفرینی دارد.


وی با اشاره به زمینه های شکل‌گیری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تصریح کرد: پس از مطالعات بسیار و بررسی نمونه های مشابه در سایر نقاط جهان، نخستین مرکز رشد فناوری کشور و به تبع آن پارک علم و فناوری راه اندازی شد که خوشبختانه تجربه کسب شده در ایران متناسب با توسعه علمی و تحقیقاتی کشور روند بسیار مطلوبی داشته است به گونه‌ای که هم اینک 36 پارک علم و فناوری و بیش از 150 مرکز رشد فناوری در کشور مشغول فعالیت هستند.


 فرهادی افزود: همین تجربیات و قابلیت ها باعث شد سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) اولین مرکز منطقه ای در زمینه توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری (IRIS) را در اصفهان راه اندازی کند. خوشبختانه این مرکز مهم علمی و بین المللی از زمان تاسیس تاکنون اقدامات ارزشمندی در عرصه بین الملل انجام داده است که برگزاری سمینارهای آموزشی در کشورهای مختلف نظیر مالزی و چین و ارائه مشاوره‌های تخصصی به کشورهای مختلف اعم از نیجریه و عمان برای آشنایی با فرایندهای مدیریت پارک‌های علم و فناوری بخشی از این اقدامات است.


وی خاطر نشان کرد: این مرکز علمی منطقه ای در سال 2010 راه اندازی شد و با توجه به اینکه مدت قرارداد مربوطه رو به اتمام است، نمایندگان سازمان یونسکو برای ارزیابی آن به کشورمان آمده و در این جلسه نیز حضور دارند و از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران از تمام حمایت‌های یونسکو در پیشبرد برنامه های این مرکز بین المللی و نیز سایر برنامه های علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی می کنم.


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: حمایت از توسعه ارتباطات بین المللی در حوزه علم و فناوری یکی از برنامه های اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت تدبیر و امید است و این وزارت با جدیت از ادامه فعالیت های مرکز منطقه ای یونسکو در اصفهان برای یک دوره دیگر حمایت می‌کند.


وی تصریح کرد: امیدوارم در دوره جدید، فعالیت های این مرکز بین المللی در سطوح مختلف از جمله گسترش دامنه فعالیت های مرکز به سایر کشورهای در حال توسعه و نیز افزایش ارتباطات بین پارک های علم و فناوری ایران و دیگر کشورها و همچنین توسعه تعاملات بین شرکت های دانش بنیان داخلی و خارجی با جدیت دنبال شود.


 فرهادی ابراز امیدواری کرد: یازدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی در روزهای برگزاری به اهداف مدنظر خود در زمینه برقرای ارتباط صاحبان ایده با سرمایه گذاران دست یابد. وزیر علوم با اشاره به افزوده شدن بخش اولین المپیاد ملی دانشجویی کسب و کار به جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی گفت: امیدوارم این جشنواره در آینده از حالت ملی به بین المللی تبدیل شود.


وی به دانشگاه های نسل سوم (کارآفرین) اشاره کرد و افزود: بحث دانشگاه های کارآفرین با جدیت دنبال می شود و برنامه های آموزشی، مقاطع تحصیلی، رشته های نوین و جدید مجدانه در گروه های برنامه ریزی توسط مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی بیش از پیش شاهد باشیم در آینده و به دنبال آن از دانش به محصول برسیم و تولیدات داشته باشیم و شرکت های دانش بنیان گسترش بیشتری در پارک های علم و فناوری بیابند تا محصولات خود را عرضه کنند.


وی در خاتمه تصریح کرد: یکی از موارد مهمی که باید به آن توجه شود این است که شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری محصول تولید می کنند ولی بازاریابی و تجاری سازی آن با مشکل مواجه است که به این مهم نیز باید توجه بیشتری شود تا در آینده بتوانند هم وارد بازارهای داخلی و هم بازارهای بین المللی شوند.


گفتنی ست؛ در پایان این مراسم نمایشگاه یازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی توسط وزیر علوم و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح شد.