به گزارش گروه جوان و جامعه خبرگزاری برنا، مرتضی اکبرپور امروز  در جمع خبرنگاران اظهار کرد: البته امکانات سخت افزاری و نرم افزاری خوبی در کشور فراهم است که به منظور بهره گیری بهینه از این امکانات، سطح آموزش و آمادگی مسوولان و مردم باید بالا برده شود.

وی به کارگاه چهار روزه آموزشی و تمرین ستادی مدیریت بحران شمال غرب کشور در تبریز اشاره کرد و افزود: این کارگاه با هدف اصلی بالا بردن سطح آموزش و میزان آمادگی و هماهنگی مدیران و دستگاه های اجرایی در زمان وقوع بحران شکل گرفته تا مدیران در زمان های بحرانی بر اساس وظایف تعریف شده ایفای نقش کنند.

اکبرپور گفت: طبق سیاست های ابلاغی 9 گانه رهبر معظم انقلاب نیز افزایش و گسترش سطح آموزش و فرهنگ سازی و آگاه سازی عمومی در دستور کار سازمان مدیریت بحران و کارگاه های آموزشی قرار دارد.

وی افزود: هفت دوره کارگاه آموزشی در سطح کشور برگزار می شود که پنج دوره از این کارگاه ها در استان ها، دوره ششم در سطح ملی و با حضور معاونان وزرا و دوره هفتم نیز با حضور وزیران و استانداران برگزار می شود تا مسوولان کشور در مواقع بحرانی که یک موضوع حاکمیتی محسوب می شود با آشنایی دقیق به وظایف خدمات بهتری به آسیب دیدگان احتمالی ارایه کنند.

اکبرپور گفت: در گام بعدی نیز باید ضمن آگاه سازی مردم از طریق رسانه ها به مقاوم سازی زیرساخت ها نیز پرداخته شود و نقش رسانه ها در تنویر افکار عمومی و تسهیل مدیریت بحران باید جدی تلقی شود.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون تمامی استان های کشور از ساختمان مدیریت بحران برخوردارند و به دنبال تجهیز این ساختمان ها به امکانات لازم هستیم که در افق پنج ساله تمامی ساختمان های مدیریت بحران تجهیز و در ادامه وارد فاز تجهیز شهرها و روستاها خواهیم شد.

معاون رییس سازمان مدیریت بحران کشور به نحوه تعیین استان ها معین در مواقع بحرانی اشاره کرد و گفت: در این امر فراتر از استان های هم جوار عمل می کنیم و این گونه نیست که حتما استان همسایه معین استان باشد.

اکبرپور به میزان بودجه سازمان در سالجاری نیز اشاره کرد و افزود: پنج درصد از بودجه عمومی کشور به مدیریت بحران اختصاص دارد و این رقم در سالجاری 120 هزار میلیارد ریال است که امیدواریم با تخصیص این رقم برنامه های خود را به خوبی پیش ببریم.

کارگاه چهار روزه آموزش و تمرین ستادی مدیریت بحران شمال غرب کشور در تبریز از دوشنبه هفته جاری آغاز و عصر امروز به پایان می رسد.

هدف اصلی این کارگاه که 180 نفر از مدیران دستگاه ها اجرای شش استان آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، گیلان، زنجان و قزوین در آن حضور دارند ایجاد هماهنگی و کسب آمادگی های لازم برای پیشگیری و مقابله با بحران عنوان شده است.