به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر جلیل وحدتی استاد گروه مهندسی متالوژی و مواد دانشگاه فردوسی مشهد، لازمه تجاری سازی اختراعات و پژوهش های مراکز دانشگاهی را اطلاع رسانی صحیح و تعامل مراکز علمی با مراکز صنعتی دانست.

دکتر وحدتی در خصوص این طرح گفت: خالص سازی های انجام گرفته در ایران کمتر از 95 درصد بوده است که در این آزمایش ما خلوص آن را به بالای 99 درصد رساندیم که برای کاربردهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی قابل استفاده می باشد.

وی با اشاره به اینکه درجه خلوص تری اکسید مولیبدن های تولید شده بالا نیست، اظهار کرد: این محصول با همان درجه خلوص پایین به خارج از کشور صادر می شود و بعد از تبدیل به محصولات مولیبدن دوباره به ایران بر می شود.

دکتر وحدتی با بیان اینکه از نتایج این آزمایش برای تولید انبوه استفاده نشده است، یادآور شد: حتی برای صادرات خام این محصول نیز هر چه درجه خلوص آن بالاتر باشد قیمت آن افزایش پیدا می کند.

وی در خصوص چگونگی انجام این طرح گفت: اکسید مولیبدن ناخالص با نمک کربنات مخلوط و تبدیل به یک نمک قابل حل در آب می شود و بعد از جداسازی ناخالصی ها و یک واکنش شیمیایی می توانیم به تری اکسید مولیبدن با خلوص بالا دست پیدا کنیم.

گفتنی است این طرح به شماره ثبت 82989 در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان اختراع به ثبت رسیده است.