به گزارش خبرنگار حوادث خبرگزاری برنا ، رضا آزادمنش در رابطه با وزش باد در این استان گفت: وزش باد همراه با گرد و خاک در شمال استان میزان دید افقی را در منطقه به کمتر از 200 متر کاهش داده است.

وی با بیان اینکه حد مجاز ذرات معلق در هوا را 150 میکرو گرم بر متر مکعب است ، افزود: با توجه به وزش باد همراه با گرد و خاک در شمال استان غلظت ذرات معلق در هوای منطقه هزار و 77 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شده است که این مقدار دو برابر حد بحرانی و هفت برابر حد مجاز است.

آزادمنش در خصوص ادامه این روند بیان کرد: وزش باد همراه با گرد و خاک در منطقه سیستان تا دوشنبه آینده با شدت کمتر ادامه دارد.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان در رابطه با مناطقی که تحت تاثیر این باد قرار می گیرند گفت: در مناطق مرکزی، جنوب و جنوب شرق سیستان و بلوچستان نیز با توجه به تشدید جریانات جنوب شرقی همچنان شاهد رشد ابر و در برخی نقاط رگبار، رعد و برق، تند باد موقتی و احتمال تگرگ هستیم.

آزادمنش افزود: تندباد و بارندگی در جنوب و جنوب شرق استان امروز همچون روز گذشته به اوج خود می رسد به طوری که انتظار می رود سبب جاری شدن روان آب و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های محلی و فصلی شود.

وی بابیان اینکه بارندگی و تندباد تا پایان هفته در نواحی جنوبی، جنوب شرق و مرکزی استان ادامه دارد گفت: در 24 ساعت گذشته در سورمیچ میانشهر لاشار نیکشهر 10 میلی متر، اسلام آباد سراوان چهار و نیم میلی متر و مرکز تحقیقات زاهدان دو میلی متر بارش گزارش شده است.

آزادمنش در رابطه با نکات ایمنی در این خصوص هشدار داد: در این مدت تردد در مناطق مستعد سیلاب و آبگرفتگی با احتیاط انجام شود و از اقامت در حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی خودداری و کشاورزان نسبت به حفاظت محصولات کشاورزی اقدام های ضروری را انجام دهند.

وی با بیان اینکه در این مدت در سطح استان کاهش نسبی دما رخ خواهد داد، گفت: دریای عمان نیز به ویژه درنواحی شرقی متلاطم و مواج پیش بینی می شود.

کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان بیان کرد: در شبانه روز گذشته زاهدان و زابل با حداقل 25 درجه سانتی گراد و دلگان با حداکثر 48 درجه بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرم ترین نقاط استان بودند.