به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری برنا، دکتر محمد جعفر صادقی با اشاره به اینکه دیابت و پر فشاری خون از عوامل زمینه ساز بیماری های قلبی و عروقی، نارسایی کلیوی و سکته های قلبی و مغزی به شمار می رود اظهار داشت: در حال حاضر 10 درصد افراد جامعه به دیابت و 30 درصد به پرفشاری خون مبتلا هستند که این امر آسیب های جدی سلامتی را برای آنان به همراه دارد.

وی با بیان اینکه در برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت پیشگیری از بروز بیماری های مزمن به ویژه دیابت، پرفشاری خون، قلبی و عروقی در دستور کار قرار دارد اظهار داشت: بر این اساس همزمان با آغاز این برنامه در مناطق حاشیه شهر مشهد، طرح غربالگری دیابت و فشار خون برای جمعیت بالای 30 سال در دستور کار قرار گرفت.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در قالب این طرح 450 هزار نفر از ساکنان مناطق حاشیه شهر مشهد زیر پوشش طرح غربالگری قرار خواهند گرفت.

دکتر صادقی با اشاره به اجرای برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت در شهر مشهد نیز اظهار داشت: در این برنامه نیز غربالگری و پیشگیری از بیماری های مزمن در اولویت ارائه خدمات قرار خواهد گرفت.

گفتنی است: طرح سرشماری از جمعیت شهری مشهد از نیمه مرداد ماه امسال به اجرا در خواهد آمد و مسئولان بهداشتی و شهری از مردم خواسته اند به منظور دریافت اطلاعات صحیح با ماموران سرشماری همکاری های لازم را داشته باشند.

پیش بینی می شود پس از اجرای سرشماری که دو ماه زمان خواهد برد، فاز اجرایی برنامه تحول در حوزه بهداشت در شهر مشهد و ارائه خدمات فعال به مردم آغاز شود.