به گزارش گروه جوان  و جامعه خبرگزاری برنا، محمدباقر قالیباف در حاشیه آیین بهره برداری از یکصد پروژه فرهنگی، خدمات شهری، مذهبی و فضای سبز در منطقه یک در جمع خبرنگاران گفت: من همیشه به همکاران تاکید کرده ام که ابتدا پروژه ها را به طور کامل تکمیل کرده و موردبهره برداری آزمایشی قرار دهند و در مرحله بعد وارد فاز افتتاح شوند که درمورد پروژه های منطقه یک هم، همین روند دنبال شده است.

شهردار تهران افزود: بر این اساس هرکدام از پروژه هایی را که امروز افتتاح کردیم حداقل دوماه است که مورد استفاده مردم قرار گرفته است و مرحله آزمایشی را سپری کرده است. روند کارهای عمرانی در شهر تهران همچنان با سرعت ادامه دارد و ما در بحث های عمرانی به ویژه بحث ساخت مترو بی وقفه اقدام می کنیم و در خطوط ۳،۶ و۷ مترو، تونل ها و ایستگاه های مربوط به آنها در حال ساخت و ساز است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تخریب طبقه هفت ساختمان علاء الدین گفت: این تخریب براساس رأی دیوان عدالت اجرا می شود. من به همکاران در منطقه ۱۱ گفته ام که در مرحله اول این فرصت را به صاحب ملک دهند که خودش تخریب را انجام دهد و چنانچه صاحب ملک قانون را اجرا نکرد ما قانون را اعمال کنیم. از آنجا که این طبقه در حال احداث بوده و بریدن سازه نیاز به دقت و بررسی فنی داشت، مشاوری را در نظر گرفتیم تا کارهای فنی را مورد بررسی قرار دهد. در حال حاضر نیز تمامی بررسی های فنی انجام شده و حکم در حال اجرا است و مشکل خاصی وجود ندارد.

قالیباف در ادامه درباره همکاری نیروی انتظامی، بهزیستی و شهرداری در خصوص جمع آوری معتادان کارتن خواب نیز گفت: اقدامات مربوط به کارتن خواب ها و ساماندهی آنها از وظایف بهزیستی است اما به عنوان شهرداری تهران از باب اینکه وظیفه اسلامی و انسانی ماست و خواست مردم هم به حساب می رود به این موضوع ورود پیدا کرده  و کمک می کنیم.

شهردار تهران افزود: براساس تجربه ای که من از گذشته در این کار دارم، بسیاری از اقداماتی که انجام می شود، شاید روش های درستی نداشته باشد، البته شهرداری تهران در یک سال و اندی گذشته در خصوص این مورد برنامه ریزی کرده و من هر هفته بحث معتادان کارتن خواب را در منطقه ۱۲ پیگیری می کنم.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه در آینده ای نزدیک ساماندهی کارتن خواب ها به روشی درست انجام شود، گفت: همانطور که یکی از افراد کارتن خواب در رسانه ملی گفت این افراد را می گیرند و می برند در جایی نگهداری می کنند. این مساله نشان می دهد که سیکل موجود درست نیست و باید با روش های بهتری کار را دنبال کرد. براساس قانون ما پیش از آنکه بخواهیم به ماده ۱۶ تاکید کنیم باید به معتادان ماده ۱۵ توجه کنیم. در ماده ۱۵ بیشتر افراد به صورت داوطلب می آیند، در این شرایط ما باید ظرفیت وامکانات را برای بازپروری این افراد آماده کنیم.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه بازپروری در اردوگاه‌های بزرگ و تجمعی با پوشش سه هزار نفر امکان پذیر نیست، افزود: بر اساس قانون معتادان به نوعی بیمارند و باید یک سری اقدامات روان درمانی روی آنها انجام شود.

وی با بیان اینکه حضور لجام گسیخته معتادان در برخی از بزرگراه قابل قبول نیست و باید این افراد جمع آوری شوند، گفت: شهرداری تهران مراکزی را با ظرفیت ۴ تا ۵ هزارنفر آماده کرده است تا معتادانی  که در مناطق و مخصوصا بزرگراه ها حضور دارند جمع آوری و به اماکن مورد نظر سپرده شوند.

شهردار تهران در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص تغییر ۶تن از شهرداران منطقه ۲ و مدیریت چند اداره با سرپرست گفت: من در جریان تغییر و تحولات هستم و تغییر و تحولات در خصوص دو تا سه معاونت انجام شده است. البته تمامی شهرداران نواحی و معاونین را به شخصه کنترل می کنم و جابه جایی هم امری طبیعی است.

قالیباف همچنین به موضوع تبدیل بخشی از زندان اوین به بوستان اشاره کرد و گفت: در خصوص کلیت این موضوع با آیت الله لاریجانی صحبت شده است اما اجرای این کار حتما زمان می برد.

وی  ادامه داد: به هر حال قوه قضاییه قبول دارد که ما اوین را به پارک ملی تبدیل کنیم و شهرداری هزینه آن را تامین کند. اصل این توافق با آیت الله لاریجانی صورت گرفته است وان شاالله اجرایی می شود.

شهردار تهران در ادامه در خصوص پروژه بوستان ولایت هم گفت: چون این مکان پارک عمومی نیست ما تنها اجازه داریم که کمتر۱۵درصد احداثات برای مسائل توریستی و اوقات فراغت انجام دهیم. اولین مکانی است که حدود ۱۰۰ هکتار بوده و در کمیسیون ماده ۵ به تصویب رسیده و مشاور کار لکه گذاری و طراحی آنجا را انجام می دهد.

قالیباف افزود: قطعا در این مورد ضوابط پهنه بندی باید رعایت شود و اگر بیش از حد مجاز باشد مانند علاء الدین تخریب می کنیم.

وی در ادامه با رد این ادعا که مدیران زیادی در شهرداری تهران تغییر داده می شوند ، گفت: ما مدیران را زیاد تغییر نمی دهیم البته به نظر من خود تغییر بد نیست باید دید که دلیل تغییر چیست.

شهردار تهران همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص واگذاری پروژه مصلی به شهرداری تهران اظهارداشت: درباره پروژه مصلی باید از مسئولین آن پرسید.

قالیباف همچنین ادعای ریزش ضلع شمالی تونل توحید را رد کرد و گفت: چنین چیزی اصلا صحت ندارد.

شهردار تهران در پایان در پاسخ به این سوال که شما که پرسابقه ترین شهردار تهران هستید و به خود چه نمره ای می دهید گفت: من به خودم نمره نمی دهم.