به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، هاشمی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره ملی حرکت با اعلام اینکه 700 انجمن علمی برتر در کشور فعالیت می کنند، اظهار داشت : در این جشنواره 2500 عنوان اثر از 76 مرکز دانشگاهی به دبیرخانه جشنواره رسیده و این نشان از شور و نشاط جمعیت دانشجویی کشور دارد.
 
وی فعالیت انجمن های علمی را جزو ماموریت های ذاتی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دانست و گفت: انجمن های علمی ،کانون نخبگان و جمع نخبگی کشور هستند که با وجود کمبود امکانات باید برای ارتقای این جمع تلاش کرد.
دکتر هاشمی با اشاره به حفظ استقلال دانشگاه ها یادآور شد: جلب منابع مالی از طریق ارتباط با صنایع، یکی از فعالیت های انجمن های علمی خواهد بود و این نباید منجر به جهت گیری از بیرون دانشگاه شود.
 
وی با بیان اینکه در انجمن‌های علمی این امکان وجود دارد که موجبات رشد، شکوفایی علمی و تجربه مدیریت و توانمندی دانشجویان را به همراه دارد، گفت :  امکان استخدام و ورود به بازار کار برای دانشجویان فعال در انجمن‌های علمی به دلیل تجربه مدیریتی در مقایسه با سایر دانشجویان بسیار بیشتر است.
 
معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم ، ظرفیت های دانشجویی برای حل مشکلات کشور را بیش از تصور دانست و اظهار کرد: توسعه اتحادیه های انجمن های علمی راهکاری برای توانمندسازی این انجمن ها محسوب می شود.
 
هاشمی با اشاره به لزوم توجه بیشتر در دانشگاه ها نسبت به انجمن‌های علمی ،افزود: ما به عنوان مسئولان فرهنگی، آموزشی و مدیران موسسات باید نگاه درستی به حوزه انجمن علمی داشته باشیم و باید بدانیم که برای حل مسائل کشوری به ظرفیت دانشجویی نیاز داریم.