به گزارش خبرنگار گروه انتظامی خبرگزاری برنا، در تاریخ  1 مرداد سال 94، فردی با مرجعه به دادسرای ناحیه 12 تهران اعلام داشت: شخص ناشناسی به عنوان خریدار لوازم خودرو با او تماس گرفته و به شیوه ارائه حواله جعلی اقدام به کلاهبرداری از وی کرده است.

پرونده در پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «جعل و کلاهبرداری» و به دستور شعبه پانزدهم بازپرسی دادسرای ناحیه 12 تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

اظهارات مالباخته

مالباخته پس از حضور در پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: شخص ناشناسی با تلفن همراه من تماس گرفت و درخواست خرید مقداری لوازم خودرو « از نوع تسمه پروانه» به قیمت تقریبی 14 میلیون تومان را کرد؛ به او گفتم: حاضر به انجام معامله در قالب چک نیستم و فقط به صورت نقد معامله می کنم. آن شخص پذیرفت و شماره حساب مرا دریافت کرد. بعد از گذشت نزدیک به 45 دقیقه، وی مجددا با من تماس گرفت و مدعی شد پول را حواله کرده است؛ من نیز لوازم خودرو را به وسیله یک دستگاه خودرو وانت برای خریدار فرستاده و به راننده تأکید کردم فقط در صورت دریافت حواله بانکی نسبت به تحویل بار اقدام کند. در زمان تحویل بار، راننده وانت با من تماس گرفت و عنوان داشت حواله بانکی را دریافت کرده است؛ نهایتا راننده وانت، لوازم خودرو را تحویل داد و حواله بانکی را برای من آورد. پس از مراجعه به بانک متوجه شدم که حواله جعلی است.

شناسایی مجرم سابقه دار

در تحقیقات از راننده وانت که نسبت به تحویل لوازم خودرو اقدام کرده بود، در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در زمان تحویل بار تسمه پروانه ها به شخصی حدودا 30 ساله، به نحوه رفتار او مشکوک شدم و زمانی که این شخص در حال مکالمه با تلفن همراهش بود، اقدام به گرفتن تصویر از وی کردم.

با به دست آمدن تصویر متهم پرونده، کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی با بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمان سابقه دار موفق به شناسایی یکی ار آن ها به نام «مسعود . ر» ( 31 ساله ) شدند که پیش از این نیز به اتهام کلاهبرداری دستگیر شده بود.

دستگیری متهم

با شناسایی هویت متهم، کارآگاهان موفق به شناسایی مخفیگاه متهم در منطقه آریاشهر و دستگیری وی شدند. «مسعود .ر» پس از دستگیری، مجبور به اعتراف شد و در خصوص شیوه و شگرد انجام کلاهبرداری های خود به کارآگاهان گفت: با مراجعه به سایت دیوار اقدام به شناسایی افرادی می کردم که قصد فروش اموال خود را داشتند و در ادامه تحت عنوان خریدار با آن ها تماس می گرفتم. پس از توافق بر سر قیمت خرید، شماره حساب را گرفته، پس از جعل حواله بانکی و در زمان غیر اداری مجددا تماس می گرفتم و با طرح این ادعا که پول را به حساب حواله کرده ام، درخواست می کردم تا اجناس خریداری شده را برایم از طریق پیک و یا آژانس ارسال کنند. در زمان تحویل نیز، حواله جعلی را به راننده پیک یا آژانس تحویل داده و اجناس را تحویل می گرفتم.

سرهنگ کارآگاه شمس الدین  میرزکی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهم به 10ها فقره کلاهبرداری و شناسایی تعدادی از شکات و مالباختگانی که همه آنها به همین شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفتند، با توجه به سابقه متهم در ارتکاب جرایم مرتبط با کلاهبرداری و به جهت شناسایی دیگر جرایم ارتکابی و مالباختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی مقام قضایی صادر شده است. لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شده و یا به این شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفتند درخواست می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان 15 خرداد مراجعه کنند.

سرهنگ میرزکی در پایان عنوان داشت: به شهروندان و به ویژه کسبه محترم توصیه می شود، در صورت انجام هرگونه معامله با استفاده از خدمات بانکی از قبیل انتقال و یا واریز پول به حساب، از واریز یا انتقال پول به حساب خود اطمینان حاصل کنند و جهت اطمینان از این موضوع حتما از خدمات پیامک بانکی استفاده کنند.