در مراسم گلریزان انجمن حقوق شناسی انجام شد:

اهدای پیراهن هادی نوروزی و کتاب یادبود دکتر کاتوزیان برای آزادی کودکان و نوجوانان کانون اصلاح و تربیت

در مراسم گلریزان انجمن حقوق شناسی خانه اندیشمندان علوم انسانی، که به منظور کمک به آزادی کودکان و نوجوانان کانون اصلاح و تربیت، عصر امروز در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، پیراهن هادی نوروزی و کتاب یادبود دکتر کاتوزیان برای کمک به مراسم اهدا شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، در این مراسم گلریزان، جمعی از حقوقدانان،‌ هنرمندان و ورزشکاران از جمله خانواده مرحوم هادی نوروزی، کاپیتان تیم پرسپولیس و خانواده مرحوم دکتر کاتوزیان حضور داشتند.

در ابتدای مراسم،  محمد جلالی، دبیر گروه حقوق خانه اندیشمندان علوم انسانی به سخنرانی پرداخت و گفت: این مراسم جهت آزادسازی مددجویان زیر 18 سال که در کانون اصلاح و تربیت برگزار شده است. اگر عرصه اندیشه فقط در قالب کتاب، بیان، دانشگاه و ... باقی بماند فایده‌ای ندارد، زمانی اندیشه مهم می‌شود که به عرصه عمل بیاید. بنابراین ما باید تلاش کنیم تا این‌گونه اندیشه‌ها را در عمل نشان دهیم.

کانون اصلاح و تربیت، در بهترین حالت، بدترین گزینه است

در بخش دیگر مراسم،  رستمی، مدیر کانون اصلاح و تربیت به سخنرانی پرداخت و گفت: در حال حاضر بیش از یک میلیون کودک در سراسر جهان به دلیل تعارض با قانون از آزادی محروم هستند و تغییر شکل خانواده‌ها باعث شده است که نیازهای عاطفی کودکان مورد غفلت قرار گیرد. 

رستمی افزود: خانواده های 24 درصد از کودکانی که در کانون اصلاح و تربیت نگهداری می‌شوند، با مصرف مواد مخدر سر و کار دارند. اگر نظارتی بر این بچه ها صورت می گرفت امروز  آن ها در کانون اصلاح و تربیت نبودند. 

مدیر کانون اصلاح و تربیت ادامه داد: 24 درصد کودکان کانون اصلاح و تربیت از مدارس اخراج شده‌اند، 11 درصد از آن‌ها شکست تحصیلی داشته اند ، ‌13 درصد ترک تحصیل کرده اند و 50 درصد از آن‌ها از تحصیل بازمانده‌اند.

او ضمن اعلام اینکه کانون اصلاح و تربیت توانسته است 200 نفر از مددجویان تهران را تحت پوشش قرار دهد، یاد اور شد: تمام منابع مالی ما از طریق دولت تامین می‌شود و منابعی که از طرف خیرین هدیه می‌شود جهت پرداخت بدهی‌های این کودکان مصرف می‌شود. 

رستمی در بخشی از سخنان خود به ارائه آماری از آزادسازی کودکان و نوجوانان این کانون در سال‌های 91، 92 و 93 پرداخت و گفت:‌ در سال 91 با کمک خیرین 45 نفر از این کودکان آزاد شده‌اند، در سال 92، 60 نفر و در سال 93، با کمک‌های خیرین 72 نفر را آزاد کردیم.

او در پایان افزود: کانون در بهترین حالت بدترین گزینه است و بهتر است که کمک کنیم تا این بچه‌ها یک شب هم در کانون نباشند.

در ادامه این مراسم گلریزان،  بهمن کشاورز، رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، ضمن گرامی داشت یاد و خاطره استاد کاتوزیان بیان کرد:‌ سال‌ها بود که کلمه گلریزان را به طور جدی نشنیده‌ام. در گذشته در زورخانه‌ها این اتفاق رخ می‌داد. اکنون نیز برای رهایی کسانی که گرفتار هستند و گرفتاری‌شان فقط با پرداخت مالی حل می‌شود، این مراسم برگزار شده است.

کشاورز ادامه داد: نهایت ایثار این است که هر فردی بدون این که هدف خاصی داشته باشد در این گونه مراسم‌ کمک کند. امیدوارم که این گونه جشن‌های گلریزان در آینده به دفعات تکرار شود.

در بخش پایانی از سخنرانی های این مراسم، تهمورث بشیریه، مدیر انجمن حقوق شناسی، به سخنرانی پرداخت و ضمن تسلیت به خانواده هادی نوروزی، دلیل برگزاری این مراسم را ارادت به دکتر کاتوزیان اعلام کرد. 

اهدای پیراهن هادی نوروزی به کانون اصلاح و تربیت 

در بخشی از مراسم گلریزان، از کتاب «یاد استاد» که به قلم تعدادی از استادان جامعه حقوق با محوریت دکتر کاتوزیان، نگارش شده بود، به وسیله خانواده وی رونمایی شد. 

همچنین پیراهن شماره 24 هادی نوروزی از سوی خانواده وی به کانون اصلاح و تربیت سپرده شد و قرار شد جشن گلریزان دیگری برای مزایده این دو پیراهن برگزار شود.

در این مراسم هنرمندانی هم‌چون مجید مظفری، پوری بنایی،‌ امیر نوری و ورزشکارانی هم‌چون مایلی‌کهن، هادی طباطبایی، محمد خاکپور و حبیب کاشانی و نیز دشتی اردکانی، رییس کانون دفتریاران و سر دفتران و محمد صالح نقره کار و خانواده مرحوم هادی نوروزی و خانواده مرحوم کاتوزیان و ... حضور داشتند.

در بخش نخست از شروع آیین گلریزان،  دو تابلو از کارهای دستی کودکان و نوجوانان کانون اصلاح و تربیت به مزایده گذاشته شد که مجید مظفری یکی از این تابلوها را با قیمت دو میلیون تومان برای کمک به این کودکان خرید و آن را به پوری بنایی هدیه کرد. تابلوی دیگر را محمد خاکپور مربی تیم ملی جوانان به مبلغ دو میلیون تومان خریداری کرد. 

هم‌چنین از طرف تیم هنرمندان مبلغ یک میلیون تومان برای کمک این مراسم اهدا شد و قرار شد که یک بازی نیز به نفع این کودکان انجام شود.  حبیب کاشانی مبلغ یک میلیون تومان را هدیه کرد و نیز مبلغ 200 میلیون تومان برای کمک به این کودکان متعهد شد. 

شهرداری تهران نیز مبلغ 200 میلیون تومان به این جشن اهدا کرد. هم‌چنین تعداد قابل توجهی از کتاب‌های «یاد استاد» که به قیمت 20 هزار تومان برای کمک به کودکان در این مراسم فروخته می‌شد به وسیله پوری بنایی خریداری شد. 

لازم به ذکر است، در این مراسم علاوه بر پرداخت کمک های نقدی، امکان تهیه آثار هنری ساخت دست کودکان و نوجوانان کانون اصلاح و تربیت وجود داشت.

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اجتماعی

  اخبار برگزیده