واشقانی، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در غرفه خبرگزاری برنا در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات پیرامون طرح شهر دانایی به خبرنگار برنا گفت: شهر دانایی، پروژه باشگاه پژوهش گران جوان و نخبگان است.این طرح در طرح کلی ما یعنی همان شهرک های فن آوری آزاد (شفا) قرار می گیرد. ما برنامه داریم که حداقل در هر مرکز استان یک شهرک فناوری تاسیس کنیم که هم شامل فعالیت های علمی و فناوری می شود و هم تاسیس شرکت های خدماتی و صنفی را در بر می گیرد.

وی افزود: این طرح ها با همکاری وزارت صنعت معدن و تجارت انجام می شود. پیش بینی کرده ایم در استان تهران حداقل دو شهرک تا پایان سال 96 تاسیس شود.

واشقانی اظهار کرد: شروع عملیات تاسیس این شرکتها تا پایان امسال آغاز می شود و امیدواریم تا پایان سال 96 سی وشش شهرک فن آوری آزاد در سطح کشور تاسیس کنیم. قطعا شهر دانایی هم یکی از این شهرک ها خواهد بود.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص برنامه های این معاونت نیز افزود: برای تجاری سازی طرح های پژوهشی برنامه اصلی ما در دانشگاه، تاسیس مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان است. ما می دانیم مسیر تبدیل علم به ثروت یک مسیر مشخص است که شامل فروش دانش فنی یا تاسیس شرکت دانش بنیان می شود.  البته فروش دانش فنی مسیر خاص خود را دارد، باید دانش فنی را توسعه داد. یا باید به صورت بین المللی آن را ثبت کنیم و سپس آن را به فروش برسانیم و یا مستقیم آن را عرضه کنیم اما مسیر اصلی ایجاد شرکت های دانش بنیان است. ایجاد آنها با ایجاد مراکز رشد شکل می گیرد.

وی افزود: برنامه دانشگاه آزاد این است که تا پایان سال 96 صد و پنجاه مرکز رشد تاسیس کند که در آنها باید 800 واحد فن آور مستقر شود. همه آگاه هستند که این واحدهای فن آور هستند که در مراکز رشد در یک برنامه زمانی سه تا پنج ساله مستقر می شوند و به مرحله بلوغ می رسند وقتی به این مرحله رسیدند از مراکز رشد جدا می شوند و شرکت های خاص خود را تشکیل می دهند.

واشقانی ادامه داد: تا امروز موفق شدیم 71 مرکز رشد را تاسیس کنیم که بخش بزرگی در واحدهای خودمان مستقر هستند و بخشی از آنها در پارک های علم و فن آوری قرار دارند که تحت نظر وزارت علوم به فعالیت خود ادامه می دهند. 562 قطب علمی در این واحدهای فن آوری در مرکز رشد ما مستقر هستند. شرکت های دانش بنیان شرکت های خطرپذیری هستند، برای اینکه تشویق و انگیزه در اعضای هیات علمی و دانش آموختگان ما ایجاد شود تا به تاسیس شرکت دانش بنیان بپردازند و 35 درصد در سرمایه گذاری این شرکت ها مشارکت می کنیم. این سهم بسیار بزرگی است که هیچ کدام از دانشگاه های دیگر خطرش را نپذیرفتند. با این تفاسیر بیش از 100 شرکت دانش بنیان ما که ثبت تجاری شده اند، در نوبت قرار دارند تا صلاحیت علمی شان برای تاسیس شرکت دانش بنیان توسط کار گروهای مربوطه تعیین شود. تا کنون بیش از 20 شرکت تعیین صلاحیت شده اند.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد در خصوص تعداد طرح های این معاونت که به مرحله تجاری سازی رسیده است، بیان کرد: در استاندارد بین المللی معمولا از هر هزار طرح پژوهشی که انجام می شود، بیش از یکی به مرحله تجاری سازی می رسد. قطعا کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست. البته با گفتمان نهایی که در سطح کشور وجود دارد و با  تاکیدات رهبری مبنی بر رسیدن سهم 50 درصدی در تولید ناخالص ملی از محل فعالیت های دانش بنیان و سیاست های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در کشور این امر پیگیری می شود.

وی در پایان درباره طرح مشترکی بین معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در زمینه تاسیس شرکت های دانش بنیان گفت: معاونت دانشگاه آزاد با معاونت مذکور فعالیت های گسترده ای داشته است. یکی از آنها تاسیس پارک علم و فناوری است. ما مجوز پارک علم و فناوری در تهران را گرفته ایم. یکی در قسمت غربی تهران در منطقه گرمدره و دیگری که در اولویت اجرایی ما قرار دارد، در منطقه پردیس است. در کنار پارک فناوری پردیس این پارک دو فاز است فاز اول در شرق واحد پردیس است و دیگری در غرب آن قرار دارد.در یک پروژه مشترک قرار بر این شد که واحد پردیس محل احداث پارک باشد که پل ارتباطی ما بین دو پروژه دیگر قرار بگیرد.

واشقانی ادامه داد: اتصال سامانه ساها با سامانه آزمایشگاه های ما و معاونت علمی است. دانشگاه آزاد نزدیک 7600 آزمایشگاه 3400 کارگاه در سطح کشور دارد ما یک سامانه جدید به عنوان سامانه آزمایشگاه همکار ازاد راه اندازی  کردایم که تمام اطلاعات این یازده هزار آزمایشگاه و کارگاه و تمام دستگاه های وابسته به آنها را ثبت کرده ایم. اخیرا نیز بانک ملی هماهنگ شده است که یک درگاه پرتال پرداخت اینترنتی در آن فراهم شود، این سامانه ما به سامانه معاونت علمی وصل می شود. به عبارت دیگر تمام اطلاعات داخل آن سامانه در دسترس ما قرار می گیرد و همچنین اطلاعات ما هم در اختیار انها قرار می گیرد.

وی در ادامه درباره این سامانه توضیح داد: این سامانه طوری طراحی شده است که تمام پژوهشگران کشور می توانند از آن استفاده کنند. همچنین کل دانشگاه ها و نهادها می توانند از امکانات آن بهره مند شوند. این سامانه یک ثروت ملی محسوب می شود.همچنین باعث می شود مدیریت منابع خوبی داشته باشیم. از خرید تکرار ی بپرهیزیم، از امکانات به نحو احسنت استفاده و از محل درآمدهای سامانه امکانات جدید را خریداری کنیم و نیروهای فنی خود را آموزش دهیم.