به گزارش خبرنگار آموزش خبرگزاری برنا، محمود مهرمحمدی  درحاشیه نشست خبری و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه فرهنگ‌ساز است؛ نقش دانشگاه فرهنگیان بیش از آنکه اثربخش آموزشی باشد، اثربخشی فرهنگی است.

وی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی با وقوف عالمانه نسبت به جایگاه دانشگاه فرهنگیان در نظام آموزش عالی میهن اسلامی، شبانه‌روزی بودن دانشگاه فرهنگیان را تصویب کرد.

مهرمحمدی به دلایل شبانه‌روزی بودن دانشگاه فرهنگیان اشاره کرد و گفت: شبانه‌روزی بودن پردیس‌ها و مراکز آموزش عالی در راستای اجرایی شدن قانون متعهدین خدمت مصوب 08/03/69  مجلس شورای اسلامی است زیرا در تبصره ذیل ماده 6 قانون متعهدین خدمت صراحتاً به شبانه‌روزی بودن دانشگاه‌های تربیت معلم اشاره شده است.

وی اضافه کرد: هنگام پذیرش دانشجو معلم در دفترچه راهنمای ثبت‌نام دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به صراحت قید شبانه‌روزی تحصیل در مراکز تربیت معلم آمده است و این در صورتی است که قانون متعهدین خدمت به درستی اجرا شود، وزارت آموزش و پرورش در این خصوص به تکلیفش عمل کند و دانشگاه فرهنگیان در راه رسیدن به اهداف متعالی (تربیت معلمانی در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران) به وظیفه خود جامه عمل بپوشاند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان در پاسخ به این پرسش که «شبانه‌روزی بودن چقدر در تربیت دانشجو معلمان می‌تواند تأثیر داشته باشد؟»، اظهار کرد : شبانه‌روزی بودن دانشجو معلمان، تأثیر زیادی در تربیت آنان دارد چون بیشتر وقت خود را در محیط پردیس می‌گذرانند و علاوه بر فراگیری دروس کلاسیک، زندگی جمعی و اجتماعی را نیز تجربه می‌‌کنند.

وی ادامه داد: دانشجو معلمان با برقراری تعاملات سازنده، تجارب ارزشمندی کسب می‌کنند البته این امر منوط به آن است که برنامه‌های آموزشی و تربیتی اجرا شده به لحاظ کمی و کیفی از استانداردهای لازم هم برخوردار باشند؛ البته در این خصوص وجود سرپرستان شبانه‌روزی مجرب در روانشناسی، فرهنگی، اخلاق و ملتزم به رفتار اسلامی نیز ضروری است.

مهرمحمدی درباره ویژگی‌ها و خصوصیات یک سرپرست شبانه‌روزی متعهد و مجرب، گفت: با توجه به مسئولیت خطیر این افراد، قطعاً شناخت ویژگی‌های روانی نوجوانان و دغدغه‌های آنان مهم خواهد بود و تسلط بر مسائل فرهنگی، سیاسی و اجتماعی، ابتکار و خلاقیت آنها برای ایجاد ارتباط با دانشجو معلمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان در خصوص موضوع تغییر نام این دانشگاه گفت: بنده تغییر نام را عنوان نکردم بلکه در حاشیه یک جلسه برای توضیح فعالیت دانشگاه فرهنگیان گفتم که اهداف دانشگاه فرهنگیان همان اهداف تربیت معلم است.

وی با تأکید بر اینکه مسئله دانشگاه فرهنگیان، مسئله نام نیست، گفت: نام تربیت معلم برای دانشگاه فرهنگیان بهتر است چرا که با نام تربیت معلم، این استمرار تاریخی بیشتر حفظ می‌شود.

مهرمحمدی با بیان اینکه مدیریت بحران، خوش خلقی، آداب معاشرت و آراستگی ظاهر نیز از جمله موارد مهم انتخاب یک سرپرست واجد شرایط است، افزود: شاید مهمتر از همه این موارد که کم و بیش شناخته شده ، این است که سرپرستان باید برخوردار از هوشمندی، روحیه پژوهشی و محبوبیت کافی باشند تا در انجام وظایف خود موفق باشند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: در سیستم آموزش و پرورش شبانه‌روزی دانشجو معلمان، زندگی به دور از خانواده را تجربه نموده و توانایی‌شان در تطبیق با محیط و حل مشکلات شخصی محک می خورد در این سیستم دانشجو معلمان از استقلال فکری، روحی و روانی هم برخوردار شده تا در آینده بتوانند در تربیت دانش‌آموزان موفق‌تر عمل کنند.

وی با بیان اینکه اجلاس مدیران استانی، رؤسای پردیس‌ها و مراکز آموزش عالی دانشگاه فرهنگیان در 6 و 7 آبان ماه سال جاری برگزار شد، افزود: مهمترین دستاورد این اجلاس همدلی و همزبانی برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در ترسیم و تکمیل راهبرد ارتقای سطح علمی و فرهنگی دانشجو معلمان، افزایش کیفیت کتب درسی، و ارتقای کیفیت تدریس توسط استادان و مدرسان دانشگاه فرهنگیان است.

مهرمحمدی اضافه کرد: این اجلاس، اولین اجلاسی بود که تمام سطوح مدیریتی دانشگاه را در بر می‌گرفت و خانواده مدیران دانشگاه را برای ایجاد انسجام سازمانی بیشتر گرد هم آورد  و در این اجلاس در قالب کمیسیون‌های تخصصی مسائل موجود و برنامه‌های پیشروی بخش‌های مختلف دانشگاه، مورد واکاوی قرار گرفت و هماهنگی‌های لازم به عمل آمد.

وی با بیان اینکه در این اجلاس انجام هماهنگی لازم برای اجرای هر چه بهتر دوره آموزش صلاحیت حرفه‌ای معلمان، که از طریق آزمون استخدامی جذب می‌شوند، به عمل آمد، افزود: در این اجلاس بر موضوع وفاق و همدلی و تلاش برای بالا بردن میزان رضایت دانشجو معلمان از دانشگاه و تقویت نگرش مثبت به آنها به حرفه معلمی به شکل مبسوط پرداخته شد.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان در خصوص تنوع در روش‌های جذب دانشجومعلمان در دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: فکر می‌کنم ایجاد تنوع در روش‌ها لازم است چرا که اقتضای تربیت معلم در دوره‌های تحصیلی متفاوت است؛ به عنوان مثال شاید در دوره ابتدایی آموزش ۴ ساله موثر باشد و در دوره متوسطه اول و دوم، دوره دوساله مفید باشد.

مهرمحمدی افزود: از سوی دیگر در جلسه هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان تصمیم‌گیری کردیم که ظرفیت مازاد دانشگاه صرف پاسخگویی به نیازهای اجتماعی شود؛ یعنی اینکه در ابتدا در رشته‌ها و محل‌های مورد نیاز آموزش و پرورش اقدام می‌کنیم و اگر ظرفیت مازاد بر نیاز آموزش و پرورش داشته باشیم در آینده برای برخی رشته‌های مورد نیاز جامعه نیز تأمین نیروی انسانی خواهیم داشت.