توسعه زیر ساخت های خراسان جنوبی بعد از سفر رییس جمهور

توسعه زیر ساخت های خراسان جنوبی بعد از سفر رییس جمهور

ساخت راه‌ آهن خراسان جنوبی برای اتصال مرکز استان به ریل سراسری، مطالبه دیرینه مردم بوده که در دولت سیزدهم تحقق یافت.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا از خراسان جنوبی، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل از جمله پیشران‌های توسعه در هر نقطه از این کره خاکی محسوب شده و همه کشورهای توسعه یافته دنیا طی دو قرن اخیر با اولویت قراردادن زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی توانسته‌اند بر بسیاری از کمبودها و مشکلات غلبه کنند.

حمل و نقل ریلی از نخستین سال‌های ساخت این صنعت در دنیا همواره نقشی ویژه در رساندن کالاهای مورد نیاز به نقاط مختلف و حمل اقلام تولیدی و صنعتی داشته است و هر جا راه آهن وجود داشته است بدون شک شکوفایی اقتصادی و توسعه پایدار آن منطقه در زمانی اندک محقق شده است.

چهارشنبه همزمان با اربعین حسینی خراسان جنوبی میزبان سومین سفر رئیس جمهور بود. این سفر به منظور یکی از مطالبات جدی مردم خراسان جنوبی یعنی اتصال به شبکه ریلی بود.

رویایی که بالاخره رنگ بوی واقعیت می گرفت.

اگر بخوایم نگاهی به گذشته بندازیم اتصال بیرجند به ریل سراسری یکی از مطالبات ۲۲ ساله مردم خراسان جنوبی است و اگر بخواهیم به نقطه آغازین  شروع این طرح نگاهی بکنیم  باید خبرهای آن را از رسانه‌ها در سال های 80 مرور کنیم.

اولین بار قبل از تقسیم خراسان در سال های 80 مجمع نمایندگاه خراسان و سیستان بلوچستان این موضوع را طرح کردند که این تقاضا برای بررسی به وزارت راه و ترابری ارجاع شد.

پس از آن سال ها با سفرهای مختلف مسئولان کشوری به خراسان جنوبی این مطالبه همچنان درصدر مطالبات مردمی مطرح می شد اما باوجود قول ها و ودعده های مختلف تا امروز هم عملیاتی نشد یا بهتر بگویم به رفم کلنگ زنی با مشکلاتی اعتباری و فنی روبرو شد.

در دور اول سفرهای رئبی جمهور سومین سفر مقصد خراسان جنوبی بود و بازهم مطالبه اصلی نخبگان، مردم، گروه های سیاسی، نمایندگان مجلس و....  تسریع در تامین مالی پروژه راه‌ آهن بیرجند - قاین - یونسی بود که جز مصوبات سفرهای دوراول قرار گرفت.

و در دور دوم سفرهای استانی در نشست خبری این نوید را دادند که تمامی مقدمات طرح راه‌آهن استان فراهم شده است.

و اینک بعد از حدود 22سال  وطرح این مطالبه مردمی در کمتر از دوسال از رئیس جمهور دولت سیزدهم عملیات اجرایی آن باحضور آیت الله رئیسی تحقق یافت.

یکی از مسئولان استان در مورد این مسیر کریدوری بیان کرد: راه‌ آهن شرق کشور از بابت اتصال جنوب شرق به شمال شرق ایران اهمیت دارد که چابهار را به سرخس متصل می‌کند و یقینا نقش مهمی در حمل و نقل مسافر و کالا همچنین توسعه مبادلات تجاری با کشورهای همسایه به ویژه پاکستان و افغانستان دارد.

 و  با پیگیری جدی مسوولان استانی، همت دولت سیزدهمم  و نمایندگان مجلس، همراهی قوای سه‌گانه و موافقت رهبر معظم انقلاب ۱۸۰ هزار میلیارد ریال از محل تهاتر نفت برای کل مسیر ریلی نهبندان - بیرجند - قاین - یونسی تامین اعتبار شده است.

این مبلغ برای اجرای ۱۳ قطعه در حوزه استحفاظی خراسان جنوبی در نظر گرفته شده که با تخصیص کامل اعتبار، امسال روند اجرای این طرح مهم و ملی شتاب خواهد گرفت.

وی اعتماد مردم به راه آهن را به واسطه اطمینان و ایمنی بالای خدمات  راه آهن دانست و تصریح کرد: نقش راه آهن در کاهش تلفات  و حفظ سرمایه های انسانی نظام قابل توجه است.

این اتفاق آنقدر مایه دلگرمی مباهات مردم استان شد که در تک تک جملاتشان این موضوع حس میشد

یکی از دانشجویان استان که بقول خودش نصف عمر 30ساله اش را در جاده ها گذرانده از خوشحالی خود اینگونه می گوید: باتوجه به هزینه های سنگین پرواز من بیشتر اوقات با اتوبوس رفت آمد میکنم مجبورم بخاطر تحصیل استرس جاده به جون بخرم و همیشه پدر مادرم نگران هستند امیدوارم خیلی زود شاهد بهره برداری شبکه ریلی در استان خودمون باشیم.

یکی از اساتید دانشگاه هم با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی استان گفت: این استان استانی مرزی و قطب مهم کشاورزی و گردشگری است  اتصال به خط راه‌آهن سراسری کشور می‌تواند به توسعه و رونق اقتصادی  و خصوصا جذب گردشگربه استان کمک کند.با حالتی ناراحت گفت امیدوارم با این اتفاق دیگر شاهد رفتن مهاجرت جوانان به کلان شهرها نباشیم!

اکبر مرد جوانی است که گویا با شنیدن این خبر امیدی دیگر در دلش زنده شده میگوید خوشحالم که امروز شاهد تحقق وعده رئیس جمهورمون بودیم خراسان جنوبی به واسطه دور بودن از مرکز کشور همیشه برای رفت آمد به کلان شهرها باید هزینه های سنگینی پرداخت می کردیم اتصال استان به شبکه ریلی قطعا به نغه همشهریان ماس و برای رفت آمد به کلان شهرها هزینه های کمتری پرداخت میکنند.

زهرا مادر میناسالی است که خبر آغاز عملیات اجرایی راه آهن از رادیو تاکسی شنید زیرلب زمزمه کرد خداروشکر میدانستیم رای ما بیهوده نیست بالاخره آنچه حق مردم این استان بود محقق شد.

یکی از شهورندان دیگر استان هم گفت:  بهره‌مندی از خط ریلی و استفاده از آن در بخش مسافری و حمل و نقل بار حق شهروندان استان است، حقی که می‌بایست سال‌ها پیش محقق می‌شد اما تاکنون به درازا کشیده شده و دولت آقای رئیسی توانست با اقدامی انقلابی به آن جامه عمل بپوشاند.

استاندار خراسان جنوبی جواد قناعت عنوان کرد: پروژه راه آهن زاهدان - بیرجند - مشهد به طول ۹۱۰ کیلومتر به عنوان یک پروژه ملی و فراملی در دست اجراست که ۱۳ قطعه آن در قالب ۴۳۲ کیلومتر در حوزه سرزمینی خراسان جنوبی قرار دارد.

وی افزود: پیمانکاران این قطعات مشخص و زمین تحویل آنان شده‌ است که با تجهیز کارگاه‌ها برخی اقدامات شروع شده و در سفر رئیس جمهور به صورت رسمی شاهد آغاز عملیات اجرایی راه آهن نهبندان - بیرجند - قاین - یونسی بودیم.

وزیر راه و شهرسازی درباره مشخصات این پروژه توضیح داد: راه‌آهن زاهدان- زابل- بیرجند تا مشهد در مجموع ۹۱۰ کیلومتر طول دارد که ۴۳۰ کیلومتر آن در استان خراسان جنوبی قرار دارد.

بذرپاش خاطر نشان کرد: این پروژه در ۲۳ قطعه با اعتباری بالغ بر ۱.۷ میلیارد یورو اجرا خواهد شد و در مجموع دارای ۳۹ ایستگاه است.

وی افزود: در مسیر آن ۱۱۲ پل بزرگ به طول ۱۱ هزار ۶۵۵ متر و ۲۵ تونل به طول ۱۱ هزار و ۷۱۰ متر احداث خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی هدف طرح احداث راه‌آهن بیرجند - یونسی را اتصال مرکز خراسان جنوبی به ریل سراسری دانست و گفت: راه آهن زاهدان - زابل - بیرجند - مشهد به سه بخش زاهدان - زابل - مرز میلک، زابل - بیرجند و بیرجند - یونسی تقسیم شده و از زاهدان در شمال استان سیستان و بلوچستان شروع شده و در امتداد شرقی ضمن پوشش شهر زابل و مرز میلک (افغانستان) از شهر‌های نهبندان، سربیشه، بیرجند و قاین در خراسان جنوبی عبور می‌کند.

بذرپاش ادامه داد: در ۲ سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی تامین مالی این طرح مهم و زیرساختی در دستور کار دولت قرار گرفت و در نهایت با کسب اجازه از مقام معظم رهبری برای اختصاص ۱۸۰ هزار میلیارد ریال از محل تهاتر نفتی، گره اعتباری این ابر پروژه ریلی باز شد.

وی افزود: با آغاز عملیات اجرایی این طرح، عملیات زیرسازی تمامی قطعات طرح راه آهن در خراسان جنوبی به صورت همزمان شروع می‌شود.

انتهای پیام/

خبرنگار:مرضیه شهریاری

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نظر شما

پربیننده‌ترین اخبار خراسان جنوبی

مهمترین اخبار

آخرین اخبار خراسان جنوبی

اخبار برگزیده