به گزارش خبرگزاری برنا از بیرجند، مهدی هاشمی ظهر امروز در دیدار مدیران صنعت آب خراسان جنوبی با امام جمعه بیرجند، تعداد مشترکین زیرپوشش شبکه آب را 172 هزار مشترک در استان اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد 147 هزار مشترک در بخش خانگی و 36 هزار مشترک در بخش‌های غیرخانگی هستند.

وی متوسط مصرف مشترکین را 12 و نیم مترمکعب دانست و گفت: هدررفت آب در شبکه‌های شهری استان 2 هزار و 500 کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی با بیان اینکه ‎جمعیت زیرپوشش شرکت آب و فاضلاب 395 هزار نفر است که 183 هزار واحد مسکونی از آب شرب بهره‌مند می‌شون، افزود: در سال گذشته بیش از 29 میلیون مترمکعب آب در استان مصرف شده است.

هاشمی تصریح کرد: با توجه به تفاهم‌نامه وزارت نیرو و وزارت جهادکشاورزی مبنی بر جداسازی مصارف فضای سبز شهری و شبکه‌های توزیع آب شهری، در بسیاری از شهرهای استان مطالعات جداسازی انجام شده است و در سال گذشته 132 انشعاب فضای سبز از شبکه‌های توزیع آب شهری جدا شده است.

وی بر لزوم همکاری مسئولان در ترسیم سند چشم‎انداز استان تأکید کرد و افزود: باید تلاش کنیم طرح توسعه سرزمینی را متناسب با استعدادها و پتانسیل‎ها در استان محقق کنیم.

همچنین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه خراسان جنوبی نیازمند توسعه است، گفت: ‎وزارت نیرو با وجود اینکه طرح آمایش و بحث‌های توسعه‌ای استان آماده نیست تأکید دارد که آب استان را برای توسعه به هر نحو ممکن از سایر حوزه‌های آب‎ریز تأمین کند.

حسین امامی با اشاره به اینکه اقدامات خوبی برای مصرف بهینه آب در استان صورت گرفته است، تصریح کرد: تأمین آب بلند مدت استان از سایر حوزه‌های آبخیز از اولویت‌های وزارت نیرو است.

وی از وجود 450 حلقه چاه غیر مجاز در استان خبر داد و افزود: برداشت آب از چاه‌های غیر مجاز کمتر از 10 میلیون متر مکعب است.

امامی ادامه داد: ‎متأسفانه در سال‎های اخیر به دلیل برداشت‌های بی‌رویه استان از لحاظ کمی و کیفی دچار تنش آبی شده و امسال با کسری 164 میلیون متر مکعبی مخازن سفره‎های آب زیرزمینی مواجه هستیم.

انتهای پیام/