به گزارش خبرگزاری برنا، سیدجلال موسوی بعدازظهر امروز در بازدید نمایندگان ستاد فرماندهی  اقتصاد مقاومتی کشور از کارخانه سیمان باقران اظهار داشت: اشتغال در این منطقه مرزی سبب تثبیت جمعیت و رونق اقتصادی، اجتماعی  و فرهنگی می شود.

مدیرعامل سیمان باقران با بیان اینکه تولید این کارخانه سیمان خاکستری است گفت: بیش از 80 درصد دپارتمانهای کارخانه راه اندازی سرد و بخشی از این دپارتمان ها راه اندازی گرم شده است و در چند روز آینده سیلوی مواد بارگیری  می شود.

موسوی خاطرنشان کرد: دپارتمانهای دیگر مانند ساختاری، زیربنایی تامین آب، برق و سوخت و محوطه سازی تقریبا کامل شده است.

وی خاطرنشان کرد: فاصله معدن بهره برداری تا کارخانه 7 کیلومتر است و بخشی از معدن انفجاری است که تاکنون دو مرحله انفجار انجام شده است.

مدیرعامل کارخانه سیمان باقران با بیان اینکه سیستم سوخت کارخانه دو سوخته است گفت: در حال حاضر از سوخت مازوت استفاده می شود و برآورد هزینه برای گازرسانی به پروژه 2 میلیارد و 700 میلیون تومان حق انشعاب است که باید به شرکت گاز پرداخت شود .

وی با بیان اینکه 800 میلیون تومان نیز هزینه شبکه داخل کارخانه نیاز است افزود: کارخانه از نظر اجرایی آماده بهره برداری است و مشکلات موجود مانع بهره برداری نیست.

وی با اشاره به عقب افتادن 10 ماهه پرداخت حقوق کارکنان این پروژه گفت: مشکل مالی و عدم پرداخت تسهیلات توسط بانک عامل مشکل اساسی این کارخانه است.

مدیرعامل  سیمان با بیان اینکه این کارخانه در فاصله 34 کیلومتری مرز افغانستان است گفت: راه اندازی این کارخانه سبب رفع بیکاری، رونق اقتصادی و اجتماعی و در نتیجه جلوگیری از بحث قاچاق در این شهرستان مرزی می شود و با توجه به نزدیکی به مرز با بازگشایی بازارچه می توانیم با صادرات و حمل و نقل آسانتر و کمتر تمام شدن هزینه حمل روز به روز زمینه توسعه اقتصادی شهرستان باشیم.