به گزارش خبرگزاری برنا،علیرضا رفیعی‌پور  اظهار داشت: در سال گذشته 70 درصد از تولیدات دامی خراسان جنوبی مازاد نیاز استان بوده است و امید است امسال نیز پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته باشیم.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: صادرات به سایر کشورها و ارسال محصولات دامی به سایر استان‌های کشور در رونق اقتصادی استان بسیار مهم است.

رفیعی‌پور گفت: در سال 95 بیش از 8 میلیون و 393 هزار قطعه مرغ، 8 تن و 349 تن گوشت مرغ و یک هزار و 982 تن تخم مرغ که مازاد بر نیاز خراسان جنوبی بوده است تحت نظارت و کنترل‌های دامپزشکی به سایر استان‌ها ارسال شده است.

وی با بیان اینکه در سایر تولیدات دامی نیز صادرات داشتیم خاطرنشان کرد: شیر خام، گوشت قرمز، عسل و جوجه یک روزه از دیگر تولیدات دامی استان بوده که به استان‌های دیگر در سال 95 ارسال شده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی از آغاز طرح ایمن‌سازی دام‌ها علیه بیماری‌های آبله و شاربن خبر داد و گفت: بر اساس برنامه سازمانی این عملیات از فروردین ماه آغاز و تا پایان شهریور ماه امسال ادامه دارد.

رفیعی‌پور جمعیت دام سبک استان را بیش از یک میلیون و 800 هزار راس دام اعلام کرد و افزود: بیش از یک میلیون و 300 هزار رأس دام علیه آبله و بیش از 853 هزار راس دام علیه شاربن در سال 95 ایمن‌سازی شدند. 

وی از تخصیص بیش از یک میلیارد ریال به دامپزشکی خراسان جنوبی برای مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خبر داد و گفت: در سال 95 به دلیل پاک بودن استان از بیماری ‌آنفولانزای فوق حاد پرندگان سازمان دامپزشکی کشور برای تجهیز، خرید و تأمین وسایل پیشگیری و مبارزه با این بیماری مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون ریال به استان کمک کرد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به جوجه‌ریزی سالانه بیش از 25 میلیون قطعه در خراسان جنوبی اظهار داشت: با اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای و با مشارکت سایر دستگاه‌های اجرایی و ذیربط از ورود این بیماری به استان جلوگیری شد.

وی با بیان اینکه با گرم شدن هوا احتمال انتشار این بیماری بسیار کم می‌شود افزود: مراقبت‌های فعال دامپزشکی بر واحدهای پرورش و زیستگاه‌های حیات وحش همچنان ادامه دارد.