به گزارش خبرگزاری برنا خراسان جنوبی، در این همایش بیش از 650 میهمان داخلی و خارجی از 10 کشور دنیا و همچنین مسئولان کشوری و استانی حضور دارند.
رئیس همایش دانشگاهی بین المللی قنات جهانی بلده و مدیرعامل شرکت هلدینگ دانش بنیان لیدکو با بیان اینکه در این همایش  20 نفر از کشورهای خارجی مقالات علمی ارائه کرده اند گفت: برای این همایش 85 مقاله به دبیرخانه ارسال و پس از داوری مقالات ، 53 مقاله پذیرفته شد که 41 مقاله به صورت پوستر و 12 مقاله به صورت سخنرانی ارائه می شود.

وی بیان کرد: 20 مقاله از مقالات این همایش از کشورهای خارجی است و 53 مقاله پذیرفته شده در این همایش در پایگاه استنادی جهان اسلامISC نیز پذیرش شده است.
 اسلام پناه با بیان اینکه دو تا از این مقالات به صورت ویدئو کنفرانس از کشور آمریکا و مجارستان ارائه می شود ، گفت: محورهای همایش دانشگاهی بین المللی قنات جهانی بلده شامل موضوعات مکانیزه شدن گردشگری، فرهنگ استفاده از آب و آینده قنات با توجه به تغیر اقلیم گرم و خشک خراسان جنوبی است.
وی ادامه داد: همایش دانشگاهی بین المللی قنات جهانی بلده با مشارکت دانشگاه بیرجند و هلدینگ دانش بنیان لیدکو امروز و فردا در فردوس برگزار می شود.

گفتنی است قنات بلده فردوس با قدمت دوره ساسانی دارای 15 رشته قنات و طول مسیر 35 کیلومتری است که آب مورد نیاز 2 هزار و 382 هکتار از زمین های فردوس را تأمین می کند.