به گزارش خبرگزاری برنا خراسان جنوبی، ششمین همایش ملی روستا عشایر در بیرجند با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و 4 تن از وزرا، 7 مدیرعامل بانک خصوصی و دولتی و بیش از 40 تن از مدیران دستگاه های اجرایی کشوری و لشکری در سالن اجلاس پیامنور بیرجند برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد:‌ این استان هم به جهت سابقه تاریخی و هم تمدنی حرف برای گفتن دارد و هم به دلیل همجواری و مرز مشترک با افغانستان نقش مهمی برای کشور دارد و همه باید تلاش کنیم مشکلات مردم در استان به حداقل برسد و با استعدادهایی که دارد زمینه توسعه ای استان فراهم شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: این جلسه برای روز ملی روستا و عشایر برگزار شد و هدف ما از این سفر هم شرکت در این همایش و هم رفع بخشی از مشکلات استان بود. جهانگیری ادامه داد: قرار بر این شد تا روز ملی روستا در استان دیگری که جمعیت روستایی زیادی دارد برگزار شود و ابتکار جالبی بود. وی با بیان اینکه 40 درصد جمعیت استان روستایی است، بیان کرد: در این راستا استان خراسان جنوبی برای برگزاری این همایش انتخاب شد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: منطقه سربیشه  بیشتر جمعیت آن روستایی  و در مرز کشور ساکن هستند که امروز مقصد ما برای دیدار مردمی قرار گرفت. جهانگیری با بیان اینکه مسئله روستا و عشایر جزو مسائل جدی و تعیین کننده ایران است، تاکید کرد: رسیدگی به مسائل روستا به منزله رسیدگی به مسائل کشور است. جهانگیری با بیان اینکه روستا و عشایر در کشور نقش تعیین کننده ای دارد، گفت: روستای درح از نظر تاریخی و تمدنی خیلی تاثیر گذار بود و می‌توان از آن کتاب نوشت . وی افزود: مردم باید در مورد روستاهای استان بدانند چرا که موجب تقویت و وحدت ملی می‌شود و مردم به این تاریخ سراسر غرور آفرین خود افتخار می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه می‌توانیم با کمک روستاها اقتصاد کشور را به خودکفایی نزدیک کنیم، گفت: درصد بالای امنیت غذایی کشور را نیز می‌شود از طرفی روستائیان تامین کرد.

وی از تولید 122 میلیون تن محصولات کشاورزی توسط روستائیان تولید می شود گفت: اقدامات مطلوبی در زمینه زیرساخت‌های روستاها انجام شده است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: اگر جوهره عدالت از حکومت گرفته شود حکومت معنایی ندارد و یکی از جنبه‌های مهم عدالت رسیدگی به مناطق محروم است.

جهانگیری با بیان اینکه کارهایی که در توسعه زیر ساخت‌های روستایی انجام شده واقعا بی نظیر است، تاکید کرد: تا قبل از دولت تعداد 14 هزار روستا از نعمت گاز برخوردار بودند، اما در حال حاضر 30 هزار روستا از نعمت گاز برخوردارند.

وی با بیان اینکه مهاجرت روستائیان به شهرها سبب به وجود آمدن آسیبهای اجتماعی زیادی می شود، گفت: برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان سبد اشتغال زوستائیان تغییر کرد و بیش از 200 هزار شغل ایجاد شده که مهاجرت کم شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر کشور در شرایط خطیری است، گفت: توطئه های زیای علیه کشور انجام می شود اما در دل این شرایط اخیر بن بست وجود ندارد و ما نباید مایوس شویم که هیچ راهی نیست و از دل این شرایط بهترین فرصت ها برای جمهوری اسلامی به وجد می آید.

وی افزود:جمهوری اسلامی نشان داد کانون ثبات منطقه است و بدون جمهوری اسلامی بخش عمده ای از راه حل منطقه را باید کنار گذاشت و آمریکایی ها فریب اطلاعات غلط را خوردند و فک کردند ایران با تحریم از هم می ریزد.

وی گفت: آنها فکر می‌کردند اقتصاد ایران با تحریم فرو می پاشد ایران نمی‌تواند چهلمین سالگرد پیروزی خود را جشن بگیرد اما شکست خوردند.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: هرگز تحت تاثیر فضای منفی که می‌خواهد روحیه ما را خرد کند قرار نگیرید چرا که ما در حد توان خود ایستادیم و طرح‌های امریکا شکست خورد.

جهانگیری ادامه داد: درست است که به کشور یک شوک وارد شد و با تلاطم مواجه شدیم اما این قابل انکار نیست که امروز و حدود یک سال و نیم از آغاز دور جدید فشارهای آمریکا شرایط کشور به نسبت آنچه دشمن برایش برنامه ریزی کرده بود بسیار بهتر و با ثبات‌تر است. تورم روند کاهشی داشته، نرخ ارز به ثبات رسیده و روند رشد اقتصادی کشور رو به بهبود است.

وی اشتغال 863 هزار شغل در تابستان را نشات گرفته از انقلابی محکم دانست وافزود: مهم ترین تحریم در سیستم حمل و نقل کشور بود که شبکه کشتیرانی و نفت کش ایران را تحریم کردند اما ایران بزرگترین خرید کشتی خود رل را در همان سال‌های اول تحریم انجام دادیم و امروز بیش از70 میلیون تن کالایی که صادر شده با همین کشتی های جمهوری اسلامی است.

وی از اعتماد مردم به دولت خبر داد و گفت: اگر مردم به دولت اعتماد نداشتند هیچگاه سهم کارخانه نمی خریدند و در مجموع شرایط کشور رو به مثبت است و همانطور که اقتصاد کشور را نجات دادیم زندگی مردم را نیز نجات خواهیم داد. جهانگیری به موضوعات استان اشاره و با بیان اینکه باید راه آهن از خراسان جنوبی عبور کند، افزود: اما امکان پذیر نیست که هزار و 609 کیلومتر همزمان انجام شود. وی تصریح کرد: امروز توافقات خوبی هم در سربیشه امضا شد و  کمیته امداد مسئولیت یک منطقه را بر عهده گرفت و  نهبندان و چهار  نقطه دیگر استان را چند دستگاه بر عهده گرفتند تا محرومیت از منطقه برداشته شود.

وی بیان داشت: امید است برخی روستاها که با تانکر آبرسانی می‌شوند نیز به سرو سامان برسد.

جهانگیری یکی از طرح های مهمی که باید انجام شود را نهضت گلخانه ها عنوان و بیان کرد:  در خراسان جنوبی این کار راه افتاده است.

وی به نقل از وزیر ورزش و جوانان قول داد تا پایان سالجاری 100 خانه ورزش روستایی تجهیز شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: