نگرانی دانشگاه علوم‌پزشکی خراسان‌شمالی از کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تأکید بر این که رعایت کامل دستورالعمل‌ها برای پیشگیری از شیوع و کنترل سویه جدید کرونا ضروری است، از کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در استان، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، دکتر سید جواد پورنقی با بیان این که اکنون مهم ترین نگرانی مجموعه سلامت در استان کاهش رعایت دستورالعمل های بهداشتی است، افزود: براساس آخرین اطلاعات کسب شده، توجه مردم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی به شدت کاهش یافته به طوریکه در هفته آخر تیرماه، تنها 8 درصد مردم استان از ماسک استفاده و فقط 16 درصد فاصله گذاری اجتماعی در اماکن عمومی را رعایت کردند.

وی اعلام کرد: در شرایط کنونی، ضروری است که شهروندان جهت تزریق دز های یادآور واکسن کرونا اقدام کنند و نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی اهتمام بیشتری داشته باشند زیرا سهل انگاری و عادی انگاری ها منجر به طغیان و بحرانی شدن وضعیت بیماری کرونا در استان می شود.

وی با اشاره به این که شکل گیری موج هفتم کرونا و ورود استان به پیک این بیماری با افت رعایت پروتکل های بهداشتی ارتباط مستقیم دارد، اضافه کرد: سهل انگاری برای دریافت واکسن و کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی موجب گسترش بیماری کووید۱۹ و چرخش سریع آن در بین افراد جامعه می شود و همچنین افرادی که تاکنون برای دریافت واکسن کروناویروس اقدام نکرده اند نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری و عوارض ناشی از آن قرار می گیرند.

دکتر پورنقی با بیان این که مراکز خدمات جامع سلامت در استان پذیرای مردم و آماده انجام سریع واکسیناسیون هستند، ادامه داد:  توجه به واکسیناسیون در کنار رعایت شیوه نامه های بهداشتی دو راهکار مطمئن در برابر کرونا و سویه های جدید آن و مهم ترین توصیه برای کاهش شیوع بیماری است.

وی همکاری بیشتر مسئولان دستگاه های اجرایی استان در خصوص رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در ادارات را خواستار و یادآور شد: متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک در دستگاه های اجرایی نیز کاهش یافته است و ادامه این روند به وخامت بیماری در استان منجر خواهد شد.

وی با بیان این که در حال حاضر 105 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند، اعلام کرد: در فرصت طلایی باقی مانده مردم استان با تزریق دز یادآور واکسن و همراهی و همدلی بیشتر در رعایت شیوه نامه های بهداشتی، به مجموعه سلامت استان کمک کنند.

هم‌اکنون شهرستان‌های بجنورد و شیروان در شرایط قرمز کرونایی، جاجرم و راز و جرگلان زرد و گرمه، اسفراین، فاروج و مانه و سملقان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

انتهای پیام

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار خراسان شمالی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار خراسان شمالی

    اخبار برگزیده