به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ،محمود دلپسند در همایش افتتاح ساختمان اداره کل استاندارد استان اظهار داشت: یکی از ضعف های خراسان شمالی در حوزه صنعت است که دانش فنی لازم را به اندازه نیاز ندارد.

وی در این باره اذعان داشت: در بسیاری از موارد مربوط به استاندارد سازی مانند آسانسورهای ادارات و منازل و وسایل بازی در پارک ها از ضرورت های لازم برای استاندارد سازی آگاهیم و از نظر منابع اعتباری آمادگی این کار را هم داریم اما در حوزه مهارت نیروهای متخصص برای این کار ضعف داریم و نیازمند رشد دانش صنعتی در این حوزه ها هستیم.

دلپسند در ادامه سخنانش به ظرفیت خالی نیروهای انسانی در بخش های مختلف سازمانی خراسان شمالی اشاره کرد و در حضور رییس سازمان ملی استاندارد ایران تصریح کرد: سازمان ملی استاندارد یک دستگاه حاکمیتی است و نیروهای انسانی به ویژه نیروهای متخصص آن باید از بدنه خود سازمان باشند و کمتر می توان نیروهای آن را از طریق برون سپاری تامین کرد، لذا از سازمان ملی استاندارد انتظار داریم با صدور مجوز های استخدامی برای اداره کل این سازمان در خراسان شمالی کمبود نیروی انسانی این حوزه را برای استان برطرف کند.

وی استاندارد را لازمه افزایش صادرات و تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و در این باره گفت: برای افزایش صادرات یکی از مهمترین فاکتورها ارتقای کیفیت است که استاندارد کیفیت محصول و اعتماد مشتریان را نسبت به کالای تولیدی تضمین می کند و نقش استاندارد در صادرات غیر نفتی برای دولت نیز مورد اهمیت و تاکید قرار دارد.

آیین گرامیداشت روز جهانی استاندارد استان خراسان شمالی و تجلیل از واحدهای برگزیده، صبح یکشنبه با حضور رییس و جمعی از معاونان و مدیران کل سازمان ملی استاندارد ایران، آیت الله مهمان نواز نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، آیت الله یعقوبی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بجنورد و دیگر مسئولان استان در سالن همایش های بانک صادرات استان خراسان شمالی برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی در این مراسم به تعبین استاندارد از نگاه دینی پرداخت و اظهار داشت: با کمی تامل در خلقت آفرینش به زیبایی نظم و قانونمندی را شاهد هستیم.

امام جمعه بجنورد با اشاره به آیات و احادیث گفت: دین اسلام یک دین کامل و استاندارد است که راه و روش بهتر زیستن را به ما می آموزد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران نیز در همایش از عضویت ایران در مرجع بین المللی تایید صلاحیت و اعتباردهی  خبر داد و گفت: با این روند گواهی سیستم های مدیریتی صادر شده از سوی ایران در 70 کشور دنیا پذیرفته می شود.

نیره پیروزبخت، تصریح کرد: در سه سال اخیر رتبه ایران در سازمان بین المللی استاندارد از 31 به 27 ارتقاء  یافته است.

وی افزود: خوشبختانه ایران در حوزه codex غذایی و کشاورزی به عنوان رهبر خاور نزدیک که شامل 18 کشور می باشند، انتخاب شده است.

پیروزبخت با اشاره به اینکه امروز غذای حلال بیش از 98 درصد انطباق را با فقه شیعه دارد، گفت: با توجه به اینکه ما یک کشور اسلامی هستیم باید همه کالاهای ما حلال باشند و سهمی از تجارت 2 هزار و 500 میلیارد دلاری برند حلال را داشته باشیم.

وی  خاطر نشان کرد: استاندارد گردشگری حلال نیز در ایران تدوین شده که برای اولین بار بین کشورهای اسلامی اتفاق افتاده است.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به عملکرد این سازمان در سه سال اخیر بیان کرد: یک میلیون واحد صنفی را در طی این سه سال مورد بازرسی قرار دادیم.

فهیمه مهمان نواز مدیرکل استاندارد خراسان شمالی نیز در این همایش گزارشی از فعالیت های اداره کل استاندارد استان ارایه و تاکید کرد: موفقیت های امروزی را مرهون تلاش و همراهی همه کارکنان اداره کل استاندارد استان می دانم و قدردان تلاش بی دریغ آنان هستم.

در پایان این مراسم از واحدهای نمونه تولیدی در سطح استان تقدیر به عمل آمد.