به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ، محمود دلپسند در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان اظهار داشت: بخشی از مسایل مهم صادرکنندگان استان و موانع توسعه صادرات نیازمند پیگیری در سطح ملی است و تنها به این استان اختصاص ندارد که البته آن ها را هم طی مکاتبات با وزارتخانه های مربوطه پیگیری خواهیم کرد، اما بخش های دیگری نیز در موانع توسعه صادرات استان وجود دارد که مربوط به مسایل داخل استان است و باید در رفع آن ها سریعاً اقدام شود.

وی مشکلات امور مالیاتی و تسهیلات بانکی برای تامین سرمایه در گردش را از جمله مهمترین مسایل صادرکنندگان استان برشمرد که در این جلسه توسط اغلب آن ها مطرح شد.

دلپسند به تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان اطمینان داد؛ اگر مسئول یا کارمندی عمداً وظیفه اش را در قبال امور صادرکنندگان انجام ندهد به گونه ای جدی با او برخورد می شود.

وی با بیان اینکه عملکرد پارسال صادرات استان 175 میلیون دلار بود، اذعان داشت: هدفگذاری صادرات استان برای امسال 190 میلیون دلار بود که نه تنها صادرات استان به این میزان نرسید بلکه نسبت به پارسال کاهش هم داشت و بخشی از این کاهش به علت تعطیلی خط تولید پتروشیمی بجنورد در اوایل امسال بود که به دلیل بروزرسانی کارخانه و ماشین آلات آن رخ داد و با سهم بالایی که پتروشیمی در صادرات استان دارد، تاثیر زیادی در کاهش صادرات پارسال استان گذاشت.

دلپسند تغییراتی که در وضعیت بازارهای محصولات استان در کشورهای هدف صادرات اتفاق افتاد را نیز در کاهش صادرات استان در سال 94 موثر دانست و این نکته را یادآور شد که این مسایل نباید تاثیر چندانی بر تولید و صادرات محصولات استان بگذارد و باید مسایل داخلی محصولات تولیدی و امور صادرات این استان از جمله امور مالیات و سرمایه در گردش صادرکنندگان را رفع شود.