به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ،مهندس صالحی هم که توجه خاصی به امور بانوان دارد، سیاست های جالبی را در این حوزه در پیش گرفته که شاید بتوان به انتصاب های متعدد بانوان در مناصب مدیریتی در سطوح مختلف در ماه های اخیر اشاره داشت.

در یکسال اخیر پویاسازی و برگزاری مستمر جلسات کارگروه امور بانوان و خانواده تصویب بیش از 20 مصوبه تخصصی در این نشست ها و همچنین تصویب 5 طرح در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان را به دنبال داشت که تهیه و تدوین سند توسعه زنان، تشکیل مجمع مشورتی زنان، تدوین بانک اطلاعاتی زنان، حمایت از اشتغال و سلامت بانوان از جمله این مصوبات است که جهت تحقق این اهداف فعالیت های مختلفی از سوی بخش های مربوط هم انجام گرفته است.

جذب اعتبارات ملی و استانی نخستین گام  تدوین و تهیه سند توسعه زنان بوده که در ادامه، انجام اقدامات لازم برای تنظیم سند برای شناخت ظرفیت ها و سیاستگذاری های لازم در دستور کار قرار گرفت و همچنین تشکیل مجمع مشورتی زنان با هدف بهره مندی از ظرفیت بانوان توانمند استان با تشکیل کارگروه های تخصصی و ایجاد طرح های مشورتی در دست اقدام قرار گرفت که این مجمع در روز زن یعنی اسفند ماه 96 افتتاح خواهد شد.

شاید بتوانیم تکمیل و به روز رسانی بانک اطلاعاتی زنان استان را شاکله اصلی تشکیل مجمع مشورتی زنان توصیف کنیم که در این راستا جمع آوری اطلاعات بانوان توانمند در زمینه های مختلف مدیریتی، اجتماعی، هنری، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی به منظور حمایت از این قشر کارآمد توسط مسئولان ذی ربط انجام شد.

مهندس صالحی، استاندار خراسان شمالی در نشست با بانوان فرهیخته استان با اعلام خبر تهیه بانک اطلاعاتی زنان توانمند خراسان شمالی، گفت: برای رشد نقش های مرتبط با جنسیت و نقش های خارج از مسائل جنسیتی هم چون نقش های اجتماعی، سیاست مداری، حق مداری و ... در حوزه زنان باید بیشتر تلاش و توجه داشت. وی همچنین با تاکید بر ارتقای جایگاه زنان استان گفت: توجه به حوزه ورزش، سلامت زنان، حمایت از زنان توانمند در حوزه مدیریتی، اشتغال زنان تحصیل کرده و ... از مباحث مهم و قابل بررسی در این حوزه است.

در حوزه حمایت از اشتغال زنان استان می توان به جذب اعتبارات اشتغالزایی از صندوق کارآفرینی امید، انعقاد تفاهم نامه با بانک قرض الحسنه مهر ایران برای پرداخت تسهیلات برای 300 بانوی بدسرپرست،بی سرپرست و دختران مجردی بالای 40 سال خود سرپرست به مبلغ 3 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد و همچنین حمایت از اشتغال های خرد اشاره داشت و در حوزه سلامت بانوان نیز برگزاری کارگاه ها و همایش های پیشگیری از سرطان های خاص زنان و حمایت از ورزش همگانی و قهرمانی بانوان از اهم اقدامات بوده است.

تاکید بر ایجاد بوستان ویژه بانوان از سیاست های خاص مهندس صالحی در استان است که ایجاد این بوستان در مراکز 8 شهرستان تا هفته دولت سال آینده در دستور کار فرماندارن قرار گرفت که تا دهه فجر امسال شاهد افتتاح 3 پارک ویژه بانوان بودیم و برای بازپیرایی، تجهیز و گسترش پارک مهر بانو در بجنورد با 100 میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری هزینه و همچنین از سوی سازمان برنامه و بودجه استان برای ایجاد هر بوستان ویژه بانوان 200 میلیون تومان اعتبار اولیه ابلاغ شده است.

با توجه به نقش پررنگ خانواده به ویژه مادر در اساس شکل گیری هر فرد رویکرد ایجاد محیطی همراه با احساس آرامش و صمیمیت در دستور کار استان قرار گرفت و از این جهت در دهه فجر امسال شاهد افتتاح بوستان مادر و کودک در بجنورد بودیم که در این پارک تفریحات مشترک مادر و کودک با هدف تقویت رابطه احساسی آنان ایجاد شده است.

طرح تاب آوری اجتماعی  روی دیگر مدارای اجتماعی و از راهکارهای شناخته شده در ترمیم و ترویج آرامش و پیشگیری از خشونت در جامعه، یکی از طرح های ملی است که توسط معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در سال ۹۵ همزمان با دهه مبارک فجر کلید خورد. مخاطب اصلی این طرح زنان سرپرست خانوار و زنانی است که در معرض آسیب بوده و بیشتر در محله های حاشیه نشین شهرها زندگی می کنند.

در استان خراسان شمالی با توجه به اهمیت سالم بودن زنان یک جامعه طرح ملی  تاب آوری با زیر پوشش قرار دادن 2000 زن حاشیه نشین باعث شده است تا در این بحث شاهد پیشرفت های زیادی باشیم که در راستای اجرای این طرح افزون بر 200 میلیون تومان اعتبارات ملی جذب و همچنین 20 سمن تخصصی به کار گرفته شد. 

از سوی دیگر، شعار دولت یازدهم و در ادامه آن دولت دوازدهم، اعتدال بود که یک وجه آن به مفهوم برقراری عدالت جنسیتی در جامعه است؛ به گونه ای که در سفر اخیر معاون رئیس جمهوری در امور بانوان و خانواده به خراسان شمالی مطرح شد: با عنایت به سیاست ابلاغی ریاست جمهوری و سیاست های دولت تدبیر و امید باید زمینه بکارگیری 30 درصدی زنان در مناصب عالی مدیریتی در چهار سال آینده محقق شود.

با توجه به این سیاست ابلاغ شده و تاکید ویژه مهندس صالحی استاندار خراسان شمالی به انتصاب بانوان در مناصب مختلف خطاب به فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی باعث شده است در ماه های اخیر شاهد انتصابات گوناگون بانوان باشیم که می توان به انتصاب یک بانوی توانمند به عنوان مدیرکل سیاسی استانداری و همچنین به کارگیری بانوان به ویژه زنان اهل سنت در مدیریت شهری و روستایی اشاره داشت و این موجب شده است که بنابر اعلام وزارت کشور، خراسان شمالی در سه ماه اخیر بیشترین انتصاب بانوان را داشته و پیشرو در این امر باشد.

امروز تاکنون در مجموع خراسان شمالی شاهد انتصاب 6 مدیر کل، 10 معاون مدیر کل، 18 نفر از مدیریت شهرستان ها، یک بخشدار و 90 دهیار زن است و بسیاری دیگر نیز در دست اقدام هستند و تمامی این اقدامات موجب شده است تا امروز شاهد رشد سه برابری در تعداد مدیران کل زن در استان طی یک سال اخیر باشیم.

اشاره به سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به خراسان شمالی، گنجینه فرهنگ ها شاید در این گزارش خالی از لطف نباشد؛ سفری که در آن موضوعات سبک زندگی اسلامی ایرانی برای نخستین بار از سوی ایشان مطرح و باعث شد تا در سفر اخیر معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده به خراسان شمالی استاندار این خطه آمادگی کامل استان برای پایلوت اجرای طرح گفت و گوی ملی خانواده را مطرح کند.

برگزاری جلسات تخصصی برای اجرای این طرح در دستور کار امرو بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی قرار گرفت و ایده های لازم جهت اجرای آن مطرح شد که اهم این پیشنهادات اجرایی ایجاد کمپین گفتگوی ملی خانواده، مدرسه زندگی، ارائه آموزش های پیش،حین و بعد از ازدواج، اجرای طرح های اجتماع محور به منظور ایجاد گفتمان سازی در خانواده است.

موضوع توانمندسازی بانوان و توجه به جایگاه اصلی آنان از محورهای اصلی تمامی طرح ها در حوزه امرو بانوان و خانواده است که برگزاری جشنواره پنیر با محوریت عشایر و هزینه کرد 85 میلیون تومان اعتبار، پایش ساختار قامتی بانوان شاغل و خانواده بانشاط و پویا از شمار این طرح ها در استان بدوه است.