به گزارش خبرگزاری برنا؛ اقدامات مدبرانه دولت تدبیر و امید برای زلزله زدگان این استان حائز اهمیت است به گونه ای که بر اساس آخرین گزارش، معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور که با هدف بررسی روند بازسازی مناطق زلزله زده در استان حضور یافته بود، با ابراز خرسندی از عملکرد و اقدامات استان گفت: روند بازسازی مناطق روستایی به خوبی در حال پیگیری است و امیدواریم تا پایان بهار سال 97 شاهد اتمام کارها باشیم و اینک به استناد همین سخنان شاهد اقدامات و نتایج چشمگیری در این حوزه هستیم.

از همان روزهای نخست، با تأکیدات و پیگیری های مداوم محمدرضا صالحی استاندار خراسان شمالی، تلاش شد تا زمان ابلاغ تسهیلات و اعتبارات دولت، از منابع داخلی استان برای کمک به بازسازی مناطق آسیب دیده و مردم زلزله زده استفاده شود که نتایج و ثمرات مثبت و امیدبخشی به همراه داشت و مسئولان هم از سرعت عمل دستگاه های متولی در آواربرداری، امدادرسانی، اسکان اضطراری و ارائه خدمات به زلزله زدگان استان قدردانی کردند؛ اقداماتی که با وجود درگیر بودن اکثر دستگاه ها و نهادها در روند برگزاری و فرایند اجرایی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، ستودنی بود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندارخراسان شمالی اکنون در این رابطه می گوید: پس از گذشت یکسال از زلزله 5.7 ریشتری استان به اقدامات انجام گرفته نمره قبولی می دهیم زیرا تمامی سعی و تلاش شبانه روزی مسئولان متولی، جواب داده است.

محمدحسین علی نیا می افزاید: از مجموع 14 هزار و 800 واحد آسیب دیده اعم از واحدهای احداثی و تعمیری 9 هزار و 661 واحد تعمیر و 5هزار و 149 واحد احداث شده است و 8هزار و 800 واحد نیز پایان کار خود را دریافت کرده اند و حدود 2هزار واحد احداثی هم در مراحل پایانی عملیات اجرایی هستند.

وی می افزاید: در همین راستا 12 هزار و 500 تن سیمان رایگان به بیش از 2 هزار و 600 واحد در 76 روستا تحویل داده شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان نیز روند ساخت و ساز در روستاها و مناطق شهری دو شهرستان زلزله زده بجنورد و مانه و سملقان را رو به پیشرفت توصیف کرده است و می گوید:در حال حاضر برای 8هزار و 835 خانه شهری و روستایی این دو شهرستان گواهی پایان کار صادر شده و بهره برداری شده است.

علی محمدی تصریح می کند: پس از رخداد این زلزله احداث خانه های جدید به جای خانه های تخریب شده و هم چنین تعمیر خانه های آسیب دیده در این دو شهرستان در دستور کار قرار گرفت. وی می افزاید:تاکنون از سهم 50 میلیارد تومان تسهیلات برای زلزله زدگان استان مبلغ 37 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبارات بلاعوض پرداخت شده است و مابقی نیز با تخصیص اعتبار پرداخت می شود.

محمدی خاطرنشان می کند:در مجموع برای بحث زلزله 283 میلیارد تومان تسهیلات و 78 میلیارد تومان کمک بلاعوض و تاسیسات و... بود که در مجموع 361 میلیارد تومان اعتبار برای زلزله به استان اختصاص یافت.

اکنون و با تلاش همگانی دستگاه های ذیربط پس از گذشت یکسال از وقوع زلزله در استان می‌توان نشاط را در مردم زلزله‌زده دید و این مهم، سرمایه بزرگی برای کشور محسوب می‌شود. تدبیر، چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی برای مسائل و مشکلات امری ضروری است که در این جا به خوبی نمود یافته است و ملاحظه می شود که با یک برنامه مدون می‌توان موفق عمل کرد و سرفراز از تنگناها خارج شد. 

دکتر روحانی رئیس جمهوری می گوید: حوادثی مانند زلزله درسی برای همه ماست که چگونه همدیگر را یاری کرده و با همدیگر باشیم. و اینکه در چنین مواقعی بسیار مهم است که روحیه برادری و اخوت و عشق به وطن و اسلام را بیش از پیش نمایان سازیم. به گفته دکتر روحانی باید در کنار قدرت ملی، وحدت ملی را هم مستحکم نماییم. امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت و همدلی هستیم و باید از حوادثی مانند زلزله برای وحدت بیشتر استفاده کرد نه برای تفرقه و ایجاد اختلاف و دودستگی. وقوع حوادثی طبیعی میز محاکمه نیست که در آن همدیگر را پای آن کشانده و به محاکمه بکشانیم، بلکه چنین اتفاقاتی زمان یاری و کمک و همدلی بیشتر مردم و انسجام و وحدت است. 

 

انتهای پیام./