به گزارش برنا؛ مجتبی شریعتی نیاسر در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت:کارهای تشویقی برای جذب نخبه ها به داخل کشور رافراهم کنیم واز گردش فکری آنها استفاده کنیم.

شریعتی نیاسر گفت:  سال تحصیلی 98-97 برای آموزش عالی سال مهارت‌افزایی و ارتقاء توان اشتغال‌پذیری دانشجویان نام‌گذاری شده است، اظهار داشت: در راستای این نامگذاری برنامه‌ای جدید برای دانشجویان طرح جامع مهارت افزایی تنظیم شده و به‌زودی به دانشگاه‌های سراسر کشور ابلاغ خواهد شد که از پشتوانه بسیار محکمی برخوردار است.

معاون آموزش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور با اشاره به این مطلب که کلیه مراکز آموزش عالی کشور باید حول چهار محور تلاش کنند تا مهارت دانشجویان افزایش پیدا کند تصریح کرد: نظارت بر اجرای دقیق بخش عملی برنامه‌های آموزشی شامل دوره‌‌های کارآموزی و کارورزی یکی از مهمترین نکاتی است که باید دانشگاه های سراسر کشور برای افزایش مهارت دانشجویان آن را در دستور کار قرار دهند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این مطلب که دانشگاه‌ها موظفند برای ارتقاء مهارت‌افزایی دانشجویان، دروس اختیاری مرتبط با مهارت افزایی ویژه دوره کارشناسی ارائه کنند، خاطرنشان کرد: 2 واحد اختیاری به طور رایگان مازاد بر واحدهای درسی مجاز و در محدوده سنوات قانونی برای دانشجویان ارائه شود تا توان اشتغال پذیری دانشجویان بالا رود چرا که اگر به هر دلیلی توانمندی تحصیلی دانشجویان در زمینه تخصصی جوابگو نباشد؛ از طریق توانمندی اجتماعی فرصت اشتغال را در جامعه پیدا کنند.

وی با بیان اینکه آن دسته از دانشگاه‌هایی که انجمن دانش آموختگان را شکل داده باید به تقویت آن بپردازند و دیگر دانشگاه‌ها نیز باید سریعا به تشکیل این انجمن اقدام نمایند چراکه دانشگاه‌های مطرح دنیا دانش‌آموختگان خود را حتی پس از فارغ التحصیلی هم رصد می‌کنند. همچنین دانشگاه‌هایی که در این راستا گام برمی‌دارند مشمول حمایت حقوقی و مالی آموزش عالی کشور قرار خواهند گرفت.

وی خاطرنشان کرد: کنکور حداقل تا سه سال آینده حذف نخواهد شد افزود: تحقق حذف کنکور مربوط به یک تصمیم فراستادی است و تنها در وزارت علوم تصمیم مربوطه صورت نمی‌گیرد. اکنون بالغ بر یک میلیون نفر سالانه داوطلب ورود به دانشگاه داریم و وزارت علوم این برنامه را دارد که ظرف پنج سال آینده، شرایط ورود 85 درصد داوطلبان به دانشگاه را از طریق سوابق تحصیلی میسر کند.

وی گفت: صندلی خالی به معنای خالی بودن ظرفیت دانشگاه‌ها نیست. چراکه اگر استانداردها را رعایت کرده و ماموریت گرایی را مورد توجه قرار دهیم چیزی به نام صندلی خالی وجود نخواهد داشت.

وی  گفت: طی دو سال گذشته نیز در حوزه علمی و کاربردی کشور حدود 600 مرکز آموزشی علمی و کاربردی را از مدار آموزش عالی خارج کردیم.

 

انتهای پیام./