به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، هادی قوامی درنشست شورای برنامه ریزی با انتقاد از خروج سرمایه های استان ها توسط موسسات مالی گفت: اکنون 62 درصد از حجم یک میلیون و 900 هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور در استان تهران است و تمام منابع بانک های خراسان شمالی شاید به اندازه یک شعبه بانک تهران نباشد و این منابع به یقین از استان ها در بانک های پایتخت جمع شده است.

وی گفت: این نقدینگی باید در استان بچرخد و باید اندیشه شود که چگونه می توان این امر را محقق کرد.

وی یاداورشد: موضوعات خوابگاه سازی برای دانشجویان، تکمیل 100 درصدی جاده بجنورد به جنگل گلستان، مدیریت منابع آبی منطقه سرانی در شهرستان شیروان، حفر 11 حلقه چاه آب برای شرب خانگی شهر بجنورد، نصب علائم و انجام خط کشی های در سطح جاده های استان نیز به اختصاص اعتبار نیازمند هستند که وی با تحقق اعتباری آنها موافقت کرد.

قوامی بر لزوم پیگیری مداوم و مستمر مدیران کل استان برای تحقق این 17 موافقت نامه برای استان تاکید کرد و گفت: مدیران ذی ربط در این زمینه راه سختی را در پیش دارند که در این مسیر باید حوصله به خرج دهند.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی نرخ بیکاری در کشور را بالا توصیف کرد و افزود: رشد اقتصاد در سال گذشته ۳.۷ درصد بوده که اکنون و در شش ماهه دوم امسال بر اساس آمارها این نرخ منفی می‌شود.

وی از اجرا شدن حتی ۵۰ درصد از دستورات رهبری درباره اقتصاد مقاومتی را راهی مناسب برای خروج از مشکلات فعلی کشور دانست و ادامه داد: می‌توان اکنون با صرفه‌جویی یا کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی کشور را اداره کرد و مشکل اصلی در کشور مدیریت است.

نماینده مردم ۵ شهرستان خراسان شمالی هزینه‌های جاری را ۱۱ برابر سال ۸۵ عنوان کرد و افزود: بودجه عمرانی در همین مدت ۲.۵ برابر شده است اما قدرت خرید در مقایسه با سال ۸۵ به ۴۰ درصد کاهش‌یافته است.

محمدرضا خباز  در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان اظهار داشت: این دستگاه ها تا 2 ماه مهلت دارند تا نسبت به رفع این مشکل اقدام کنند در غیر این صورت نسبت به کاهش تخصیص اعتبار در نیمه دوم امسال اقدام می شود.

وی یاداورشد: شرکت ها و دستگاه ها باید حساب بانکی در این استان داشته باشند و مالیات هم در این استان پرداخت شود تا سود آن نصیب مردم همین منطقه شود.

وی گفت: پیش از این هم تاکید شده است که قراردادهای بیمه هم باید با شرکت های داخل استان منعقد شود دستگاه ها حق ندارند با شرکت های بیمه ای خارج استان قرارداد ببندند.

رئیس خزانه معین خراسان شمالی نیز گفت: مالیات عملکردی 40 دستگاه این استان در تهران پرداخت می شود که انتظار می رود در استان پرداخته شود و سود آن نصیب مردم این منطقه شود.

 ابراهیمی افزود: مالیات حقوق کارکنان 44 دستگاه استان نیز در تهران پرداخت می شود که رقم آن سالانه 30 میلیارد ریال است.

دراین نشست، تامین 50 میلیارد ریال اعتبار استانی برای اجرای طرح های آبخیزداری استان و نیز 50 میلیارد ریال اعتبار برای پروژه برق رسانی به منطقه ویژه اقتصادی مورد موافقت اعضای شورای برنامه ریزی و توسعه استان قرار گرفت.