به گزارش خبرگزاری برنا ، این استان با دارا بودن حدود یک میلیون نفر جمعیت در شاخص های توسعه رتبه ای بهتر از 30 ام تا 31 ام کسب نکرده است و طی مدت چهارده سال حضور ده نفر از دولتمردان بعنوان استاندار و نماینده عالی دولت در استان را تجربه می کند.

دلیل عدم توسعه یافتگی استان چیست؟

چرا عمر متوسط کاری استانداران در استان بیش از یک سال و 4 ماه نبوده است؟ عدم ثبات مدیریتی در استان چه تاثیری بر شاخص های توسعه استان داشته است؟

اینها سوالاتی است که در نوشتار حاضر به دنبال پاسخ آنها خواهیم بود.

در حالی که استان خراسان شمالی در سال 92 با رای بیش از 50 درصدی خود، پذیرای دولت تدبیر و امید شد، علی اکبر پرویزی سکان استان را بدست گرفت. طیفی از همکاران سابق او در ادارات، بهمراه ایشان وارد حلقه مدیریتی استان شدند که حاصل دو سال و اندی فعالیت آنها در استان، تولد اصطلاح " شیرفراین" شد. نگاه بخشی به استان و حلقه بسته مشورتی و دگماتیسم همراه با لجاجت، کار را به جایی رساند که علیرغم سفر پر برکت کاروان تدبیر و امید به استان  دولت تصمیم گرفت تا پرویزی  به خراسان جنوبی برود و نوبت به محمدرضا صالحی رسید.

استان در آستانه تحول

با ورود محمدرضا صالحی به استان ،بارقه امید در دل همراهان دولت زنده شد. صالحی که با شعار «آمده ام تا 1400 بمانم» پای به استان گذاشت در گام اول مشورت و صبوری و عدم شکایت از رسانه ها را به عنوان اصول اولیه کاری خود برشمرد و صراحتاً بیان کرد «مشورت می کنم اما تصمیم نهایی را خودم می گیرم» طی مدت دو سال و اندی که صالحی در استان بود اکثر مدیران عالی کشور را به استان آورد تا خراسان شمالی در نگاه مرکز نشینان بعنوان استانی دارای پتانسیل های توسعه تبیین شود و طرح های توسعه ای که در زمان او پایه گذاری شد با اقبال عمومی مواجه گردید.

رشد فزاینده سرانه فضای کتابخانه ای در استان از روستاها شروع شد و به شهرها رسید. تونل سبز ورودی شهرهای استان ، هدف گذاری برای روستای فاقد بیکار و ایجاد پارک ویژه بانوان در کلیه شهرستان ها از جمله فعالیتهای شاخص او در استان بود.

منفعت طلبی، آفت درخت توسعه استان

نهالی که صالحی کاشت،خیلی زود به آفت منفعت طلبی مدیرانی که در زمان استاندار قبلی زمام قدرت را به دست داشتند دچار شد.جابجایی مدیریت در استان منافع بخشی از افراد صاحب نفوذ را تامین نکرد و نطفه حلقه های بسته شکل گرفته در زمان پرویزی مدتها در رحِم ساختمان استانداری به رشد و نمو خود ادامه داد.

آنهایی که منافع خود را در توسعه استان نمی دیدند دست به کار شده و تحت لوای مشاورین! سناریوی حذف صالحی را کلید زدند . پدرخوانده هایی که با اختلاف افکنی میان نماینده عالی دولت و مجمع نمایندگان در آتش فتنه دمیدند و خراسان شمالی را طی مدت هشت ماه در بلاتکلیفی یکشنبه ها و چهارشنبه ها نگاه داشتند،در نهایت  به هدف خود رسیدند و صالحی رفت و محمدرضا خباز با دارا بودن تجربه و کارآمدی در ابتدای ورود ، اسیر قانون منع بکارگیری بازنشستگان شد که حاصل این کشمکش ،  اداره بسیاری از مناصب مدیریتی کلان استان با سرپرست بود که با درایت سیاستمدار اهل ترشیز برخی از آنها به خوبی انجام وظیفه نمودند و فضای متشنج ناشی از سمپاشی حلقه های بسته در زمان صالحی،تبدیل به فضای آرام و توام با امید به آینده شد که با اجرای قانون مذکور دیری نپایید.

تیری که به هدف نشست

گمانه زنی ها برای تعیین دهمین والی استان شروع شد و وزیر کشور در آخرین لحظه تیری را از چله کمان رها نمود که در مخاطره کسی نمی گنجید." محمدعلی شجاعی " مردی از جنس تجربه و تلاش و هدفمندی بعنوان دهمین استاندار از هیات دولت رای اعتماد گرفت ، خزانه داری که ریاست محترم جمهور او را به سرزمین شعر و موسیقی و تنوع اقوام فرستاد تا امانتدار وحدت مردمان این مرز و بوم باشد. علیرغم جلسات شبانه ای که توسط حلقه بسته مشاورین و مدیران معزول استان در سال های قبل شکل گرفت و

شب نامه هایی که علیه شجاعی در فضای مجازی منتشر شد  فضای عمومی منتظر معارفه مردی است که کوله بار سالها تجربه در عرصه همراهی با جوانان ،فتح قله های کشوری و بین المللی و مدیریت در عرصه اقتصادی نصف جهان را با خود به استان خواهد آورد.

آنچه پیش روی شجاعی است

خراسان شمالی با دارابودن پتانسیل های فراوان طبیعی ،تنوع قومیتی و زمینه های صنعتی و کشاورزی سالهاست که اسیر کوته بینی و منفعت طلبی عده انگشت شماری از گروه ها و جریانات خاص و ثابت شده است و در حق دلسوزان این خطه جفاها نموده اند.پدرخوانده هایی که با عملکرد ضعیف خود طرح هایی مانند توسعه پتروشیمی و زیرساختهایی همچون جاده و راه آهن را که مصوب سفر کاروان تدبیر و امید به استان بود معطل نگاه داشته و برخی از آنان نیز علیرغم دارا بودن تحصیلات اقتصادی  به دنبال رای آوری در سال 98 می باشند.

 با تدبیر ریاست محترم جمهور و حضور محمدعلی شجاعی در استان همگان امید دارند تا زمینه سفر دوم کاروان تدبیر و امید به استان برای تحقق وعده ها فراهم گردد.

شجاعی باید بداند که عامل اصلی توسعه نیافتگی استان طبل های توخالی است که فقط صدای شان بلند و در عرصه اجرا و خدمت به مردم کارنامه مطلوبی از خود بر جای نگذاشته اند و پایگاه اجتماعی در میان عموم مردم هوشیار ندارند و حال این مدیران و مشاوران جامانده با تشکیل حلقه های شبانه و توهم تقسیم مناصب استان و حذف خدمتگزاران مردمی،بازی زمین سوخته را برای او طراحی کرده اند.

 بها دادن به توهمات افرادی هتاک صرفاً به فروپاشی دیوار اعتماد بین مردم و دولت منجر خواهد شد.

رجاء واثق داریم فردی که  همراه بزرگانی چون مهرعلیزاده بوده و با مدیریت خود قله های بین المللی عزت و افتخار را برای کشور فتح کرده است ، خواهد توانست در خراسان شمالی با همراهی جوانان بی آلایش و توانمند استان قله های اقتصاد مقاومتی را نیز فتح نماید.