به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، مجید الهی راد با تأکید بر سنجش استحقاق مددجویان و متقاضیان دریافت تسهیلات اشتغال در فرایند پذیرش و مددکاری، گفت: مهم‌ترین شرایط دریافت‌ تسهیلات اشتغال‌زایی از کمیته امداد بیکاری فرد و نداشتن سرمایه لازم و همچنین تائید نیازمندی وی توسط حوزه مددکاری است.

وی بابیان اینکه افراد متقاضی اشتغال پس از احراز صلاحیت از خدمات استعداد سنجی و مشاوره شغلی این نهاد بهره‌مند می‌شود، افزود: سپس فرد بر اساس نیازسنجی از دوره‌های آموزش فنی و مهارتی به‌طور رایگان بهره‌مند‌می شود و پس از تهیه طرح توجیه فنی و اقتصادی طرح اشتغال‌زایی مددجو، تسهیلات اشتغال‌زایی به فرد متقاضی پرداخت می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد خراسان شمالی با تأکید بر نظارت کارشناسان فنی کمیته امداد بر نحوه فعالیت طرح، بیان کرد: کارشناسان این نهاد بعد از راه‌اندازی کسب‌وکار تا زمانی که مجری طرح اشتغال به خودکفایی کامل برسد برای کمک به پایداری طرح و جلوگیری از شکست بر آن نظارت کامل دارند.

وی بابیان اینکه بعد از دریافت وام از سوی مددجویان سه  تا پنج سال بر اجرای طرح‌های اقتصادی آن‌ها نظارت می‌شود، افزود: مشاوره‌های شغلی به مددجویان متقاضی دریافت وام ارائه می‌شود و آموزش‌های متناسب با ویژگی طرح به مددجویان ارائه می‌شود و درنهایت مددجو به بانک‌های عامل معرفی می‌شود.

الهی راد سیاست اصلی کمیته امداد این استان را توانمندسازی مددجویان از طریق اجرای طرح‌های اقتصادی عنوان کرد و یاد آور شد: منابع پرداخت تسهیلات به متقاضیان اشتغال، منابع داخلی کمیته امداد و منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها است.

وی درباره نحوه بازپرداخت وام‌های اشتغال‌زایی نیز به مددجویان، گفت: تمامی وام‌های کمیته امداد قرض‌الحسنه است و اقساط آن‌ها ۶۰ ماهه بوده و دوره تنفس سه تا شش‌ماهه برای وام‌ها در نظر گرفته می‌شود.

 الهی راد حداکثر وام پرداختی به طرح‌های اشتغال را ۵۰ میلیون تومان برشمرد و افزود: وام‌های ۲۰ میلیون تومانی مربوط به تبصره بودجه و وام ۱۵ میلیونی صندوق امداد ولایت ازجمله موارد دیگر ارائه تسهیلات به مددجویان است.