به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ، دکتر علی حق بین هدف از اجرای این طرح را افزایش شناسایی بیماران و آگاهی بخشی در ارتباط با فشارخون بالا، آموزش عموم مردم در خصوص راه‌های پیشگیری از ابتلا به فشارخون بالا و روش های کنترل بیماری عنوان کرد.

وی اضافه کرد: نظام پزشکی ،جمعیت هلال احمر، بسیج جامعه پزشکی و سایر سازمان های همکار و داوطلبین از 27 اردیبهشت مصادف با روز جهانی فشارخون در اجرای این طرح دو مرحله ای با دانشگاه علوم پزشکی همکاری می کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: مرحله نخست این طرح اطلاع رسانی است که از 27 اردیبهشت آغاز و تا شانزدهم خردادماه ادامه دارد.

دکتر حق بین تصریح کرد: مرحله دوم طرح نیز به غربالگری اختصاص دارد که تا پانزدهم تیرماه ادامه می یابد.

وی اظهار امیدواری کرد: با اجرای بهینه این طرح و تحت پوشش قرار دادن کامل گروه‌های هدف برنامه می توان نسبت به شناسایی افرادی که از بیماری خود اطلاعی ندارند، اقدام کرد.

این مسئول گفت: با اطلاع و آغاز به موقع درمان و کنترل بیماری پرفشاری خون، از ابتلای بیماران به عوارض جدی فشارخون نظیر بیماری های قلبی عروقی، سکته های قلبی و مغزی، بیماری کلیوی و دیالیز، مشکلات چشمی و سایر عوارض پیشگیری می شود.

دکتر حق بین گروه هدف اجرای این طرح را تمامی افراد بالای 30 سال، بیماران کلیوی و زنان باردار عنوان و تصریح کرد: در مرحله دوم این برنامه تمامی این گروه ها می توانند به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های بهداشتی ،مراکز بهداشتی درمانی و پایگاه‌های سیار اندازه گیری فشارخون مراجعه کنند.

وی یادآور شد: در صورت شناسایی بیمارانی با فشارخون بالا، این افراد به سطوح بعدی ارجاع می شوند و آموزش های لازم در زمینه خود مراقبتی را نیز دریافت می کنند.